Glavni meni

Koji SUV kupiti?

Započeo UFF, 12 Mart, 2014, 03:30

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

slave74

Ni meni se ta bmw trojka ne svidja ,al reko da vratim temu u okvire..
Samo bi jos pojasnio nesto oko zakljucavanja diferencijala na pola izmedju prednje i zadnje osovine kod suv.
Posto ja vozim takav auto , koji ima tu opciju, vec par godina, i radujem se da vozim po tezim terenima( jako propalim traktorskim putevima u kamenu) i snegu.
Ta opcija lock ,ama bas nista puno ne znaci, ja cak nisam primetio razliku sa ukljucenim i automatskim ukljucivanjem(osim kad sam vrteo krugove na parkingu metroa), jer elektronika jako brzo ukljucuje da je to potpuno isto. Zato su taj prekidac izbacili kod takvih vozila sa visko i slicnom spojkom u diferencijalu vec od 2003-2004.
Znaci isti modeli od 2003 vise nemaju taj prekidac lock ,jer su shvatili da je sviranje kurcu.

Ova vozila iako imaju prednji pogon primaran uvek prenose malo snage i na zadnju osovinu, pa  nisu ona klasicna terenska vozila ,koja mogu potpuno iskljuciti ili ukljuciti drugu osovinu, a nemaju elektroniku za samo ukljucivanje .
Kod terenskih vozila se zato i te kako oseti ukljucivanje lock prekidaca, jer bez njega se vrti samo jedna osa, obicno zadnja. Kod njih ovaj prekidac ima pravu f-ju i potrebu.

Sto se tice reduktora, on mi je potreban par puta godisnje, a uspevam i bez njega sa povecanim rizikom spaljivanja lamele. Mislim da od 2.2l dizel motora uopste nema potrebe za reduktorom za vucenje teze prikolice, i blazi vanterenski off. Tu mislim na uspone u brdima na razvaljenim putevima, i blatu do kolena..
Ali tu vec jedu govna sa registracijom.

Sve u svemu, kako Lazic rece u ovom slucaju ne moze i jare i pare, to nisu jos proizvodjaci uspeli da spoje. A da su i uspeli u tome u gepeku bi uvek morao da nosis set off guma, i da ih menjas po potrebi, jer one u offu najvise znace.
Kad se malo sabere i oduzme tj. izracuna potreba za asfaltom je sigurno 90%, a za terenom 10% , ukljucujuci i pocetnu euforiju i ispitivanje mogucnosti vozila posle kupovine.

NA zalost, to sto  Uff trazi izgleda samo G Vitara jos nudi do 2000ccm. A, da i Niva .



UFF

jbg niva nema kozni enterijer i keyless go :D

FANTOM

     Evo Dachmenov Jeep na prodaju a moze zamena i za Hondu CBR 600rr 2004-2006 .






Lazic

Moj omiljeni pre 18 godina... ;D I dans je odlièan... ;D

Bori¹a

ja se izvinjavam sto upadam u temu ali zasto drugar na hondi ima nalepnicu slobodinog usisivaca? [ludak]

FANTOM

Citat: Bori¹a poslato 05 April, 2017, 22:50
ja se izvinjavam sto upadam u temu ali zasto drugar na hondi ima nalepnicu slobodinog usisivaca? [ludak]

    Pa zbog fazona , nesto su se sprdali i neko mu napravi nalepnicu Sloboda 600 ima tome jedno 6 godina i ostalo tako. A izmedju ostalog zato sto ima fabricki auspuh pa se cuje ko fen. Caj je bila neka intervencija secenja auspuha pa ubacivanja staklene vune ovo ono cuje se malo jace al nista specijalno .

zorebre

Vozila koja imaju mogucnost izbora AUTO i lock su obicno SUV sa pog na prednjim tockovima(kod PONEKIH-skuplih modela se deo predaje i pozadi-preload). Opcija auto i lok je moguca samo kod sistema sa haldex spojkom,ne i kod visco ili torsen diferencijala. U rezimu auto,se prenos ukljucuje reaktivno a u rezimu lock,hidr.pumpa se drzi ukljucenom i tako se dobije konstantni pogon na nepogonjenim,obicno zadnjim poluosovinama. Mana tog tipa zakljucavanja je sto se nakon odredjenog vremena ulje u spojki pregreje,pa se sistem sam iskljuci i prebaci u auto mod. A poenta STALNOG pogona x4 je da svaki tocak dobija pogon,da do eventualnog proklizavanja ne dodje,ili da dodje sto kasnije. Nazalosr mod sa stalnim 4x4 posle Grand Vitare u tom nekom cenovnomrangu ima samo Niva. G Vitara se vise i ne proiuzvodi,mala Vitara vise nije to. A i inace su modeli sa permanent 4x4 bili malobrojni: L. R. Dicavery, G klasa, Toyota Land Cruiser, Mitsubishi modeli sa Super Select  prenosom,ne svi, neki  od  Jeep modela,sa Quadra Track prenosom,Grand Vitara mod2006-11,Lada Niva,svi Subaru modeli 4x4,i onaj stari Audi Quatro sto je prasio po relijima 80tih proslog veka sa Torsen diferencijalom. E sad pored tog permanent 4x4,sistemi lock,low lock,i ostale trakatancije tipa front/rear lock,ili cak 2wd kod nekih to je vec igranka kojoj nema kraja. Jos se nije rodio ko je svima ugodio.

Boban_m

Evo ti + za mnogo informacija na malom prostoru.

UFF


slave74

Zore , ta haldex spojka ili kako sam je nazvao visco, se u mom autu nalazi ispred samog zadnjeg diferencijala, a verujem da je tako kod svih slicnih suvova sa prednjim pogonom. Kod mene se ukljucuje elektromagnetom a ne hidraulikom, nije zabelezen slucaj samoiskljucivanja, mada i nisam koristio duze od pola sata-sat(jbg kad se zapijem) i to u slucaju da se zaboravim.
Prenos se kod mog vozila(ford maverick -escape) ipak prenosi i na zadnju osovinu(kad je prekidac lock iskljucen)iako ne proklizavaju prednji tockovi, u manjoj meri i to najvise pri kretanju..
Sto se tice permanentnog pogona na sve tockove bez mogucnosti iskljucenja ,opet je to po meni jednostavniji sistem, jer se izbacuje samo haldex i kardan ulazi u zadnji dif, a on je kod svih tih subarua i ostalih otvoren.
Tu cu te malo ispraviti da se snaga kod tih vozila prenosi do svakog tocka. To je  u slucaju da imaju dobro prijanjanje. Sve definise  diferencijal na samoj osovini, koji su u 95% otvoreni.
Samo retki imaju blokadu u zadnjem difu, kao pajero i neki teretni, a g klasa i cini mi se rubicon-wrangler imaju na obe serijski. Neki imaju ls u zadnjem difu,pa je i to bolje nego otvoren.

Doduse postoje aftermarket blokade uglavnom za zadni dif. i to za prave terence.
Suzuki samurai je imao nesto kao podvojenu rucnu kocnicu te je mogao nekako da blokira zadnji dif, ako se dobro secam, ali je to bilo  krhko pa je uglavnom pokvareno na vecini suza..
Kazu samo dobar izbor guma i zalet, a za to treba i napadni ugao i klirens , sto ni g. vitara nema bogzna..
Doduse ima reduktor i to je dobro, jer dobra  visoka guma sa kramponima moze lako spaliti lamelu na ovim ispod 2500ccm..

zorebre

U pravu si,Escape ima taj sistem bravljenja(oruzarski izraz) sa elektromagnetonom sklopkom ali sam ja naveo haldex i visco kao najcesce koriscena resenja.
Inace sistem sa stalnim pogonon nije jednostavniji,nego komplikovaniji pa samim tim i skuplji zato se i koristi sve manje.
Kao sto sam rekao,poenta je da svi tockovi dobijaju pogon sto duze bez da prokliznu.kad bilo koji proklizne,onda dolaze te blokade,srednjeg zadnjeg,prednjeg difa. Mnogi modeli,kao G. Vitara recimo imaju limited slip zadnji,a kod nekih je otvoren.Inace i Wrangler i G klasa imaju blokirajuci i zadnji i prednji dif ali ne svi nego kao deo paketa opcija.Samuraj je imao blokadu zadnjeg difa,modeli za nemacko trziste jerbo je rucna  na kardanu,i kad je podignuta posto je zadnji dif otvoren onda je teoretski jedan tocak slobodan.Da bi se to resilo,za Nemce su turali blokadu zadnjeg difa na sajli i pin koji blokira dif u te svrhe. Radi ko prava blokada samo je pin(zub) koji blokira slab(mekan) da bi se ozbiljno koristio u voznji.Znam ljude koji su menjali komponente i pravili ih od jacih celika i to je bilo extra blokada.
Slazem se da dobre gume odrade veci deo posla ali zalet ne moze bas uvek na terenu,ma sve je to igranka bez kraja. Nego odosmo u off sa ovim trakatancijama a tema je bila SUV.....inace eve ga linak do jednoga sajta pa ko vole...
http://www.awdwiki.com/en/home/

zorebre

Inace,kod svih modernih SUV vozila,celu ovu papazjaniju oko blokada uzduznih i poprecnih obavlja elektronika kocenjem pojedinacnih tockova po potrebi sto je uglavnom sasvim dovoljno za neku normalnu upotrebu. Naglasavam normalnu,sto u nas Balkanaca nije cest slucaj,pa ljudi kad kupe "dzip" pokusavaju ono za sta nije ni napravljen.
A elektronika ipak ne moze da zameni krutu vezu izmedju osovina. Jesam li spomenuo vec legendarne reci jednog mudrog
"Dzipadzije" - sto ti je bolji dzip,samo ces duze da hodas do prvog traktora kad se uglavis.
Ima slicnosti sa motorima i padovima,nije pitanje dali ces,nego kad ces i koliko....

UFF

to je to, definitivno najbolji koji sam gledao i probao do sad a verujem da bolji necu ni naci, kupljen kod nas prvi vlasnik umro pa ga sin prodaje, odrzavan u ovlascenom servisu od prvog dana cak i posle isteka registracije, restyling, osim par ogrebotina na braniku nema ni jednu jedinu manu  :o zapanjujuce za to godiste

nov, nov, NOV!  ali preko 10k  [sutirakamen]


http://s9.postimg.org/73x5dpryn/20170423_190647.jpg
http://s9.postimg.org/475izowr3/20170423_184949.jpg
http://s9.postimg.org/pi333yevj/20170423_185001.jpg
http://s9.postimg.org/gkid6lmfj/20170423_184942.jpg

Lazic

Merak nema c5enu... :D

UFF


Zeljkamp

TwinZ Auto & Moto

bucko

Dzaba kad nema automatski menjac

zorebre

Nije restajling,to od 2012,ima drugaciji prednji branik,ali je najjaci paket opreme. Lajk. ovo je novo bilo oko29-30 000 evropskih.

UFF

Citat: Zeljkamp poslato 24 April, 2017, 01:00
Koliko je ceni ?


trazi 11 ne da ispod 10.5

Citat: bucko poslato 24 April, 2017, 01:23
Dzaba kad nema automatski menjac

slazem se ali nisu nikad ni pravili dizela automatik, samo benzince

Citat: zorebre poslato 24 April, 2017, 01:35
Nije restajling,to od 2012,ima drugaciji prednji branik,ali je najjaci paket opreme. Lajk. ovo je novo bilo oko29-30 000 evropskih.

da toliko je kostao imaju i racun, svidja mi se keyless go a necu da je kupim bez koze
i osim branika drugacija je i komandna tabla, muzika i klima a i nije ona crvena ruzna boja vec je kulturnije, takodje ima i migavce u retrovizorima, nije restayl ali je facelift onda? :)

bucko

Citat: UFF poslato 24 April, 2017, 09:51


Citat: bucko poslato 24 April, 2017, 01:23
Dzaba kad nema automatski menjac

slazem se ali nisu nikad ni pravili dizela automatik, samo benzince



[/quote]
"once you go black you never go back"  :o