Glavni meni

Ovo su nasi kucni ljubimci

Započeo Nadalina, 20 Oktobar, 2010, 01:32

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

K0le

S obzirom da mu je drugarica seterka oti¹la na 'medeni mesec' , ova garava lopina tuguje veæ danima  [facepalm]. Koliko god da je bilo blatnjavo, morali smo u ¹etnju da izluftiramo zjale  :D









Boki-KG

Kole, divan je :)

Daj jo¹ fotografija :)

[attachment deleted by admin]
Kakva bi ti¹ina nastala kad bi ljudi govorili samo ono ¹to znaju.
Èapek

Bori¹a

hahahah kako su slatki kad udju u kucu ;D

onaj moj sivonja napolju ne mogu da ga kontrolisem prvih 20ak min kad ga pustim iz boksa, a kad udje u kucu umiljava se, skakuce po krevetu ;D

sibin


K0le

Imaju oni jo¹ i èudnijih poza za kuntanje  ;D

[attachment deleted by admin]


Stevan

Koliko vas ima, mozete da napravite "Doberman klub" :D
Ne zna se ciji je pas lepsi, svaka vam cast  [thumb_up] [thumb_up] [thumb_up]

Uncle Bob

Jbte al sam omatorio nemam snage da se jurim sa onim ¹tenetom (Labradorèiæ) sad je kod Æaleta na gajbi sutra idem sa veterinarom da ga èipuje pro¹ao je tretman protiv parazita nego bre ovi na¹i drndaju ¹ta sve treba od papirologije da ga po¹aljem æerki jbte ko da izvozim neku sliku od 200 godina. [veryangry]
VITA EST MILITIA SUPER TERRAM

Boki-KG

Jutros po¹tar doneo neki paket iz UK i ostavio zakaèen na kapiji a Zak otrèao, uzeo paket i doneo na otiraè ispred vrata i trèi po kuæi sav sreæan i zove nas da nam poka¾e ¹ta je 'ulovio' :D
Kakva bi ti¹ina nastala kad bi ljudi govorili samo ono ¹to znaju.
Èapek

yzf750

.

[attachment deleted by admin]

sibin

znaci ova zima jos nije ni prosla, ali dusmani od krpelja vrebaju iz trave. ovo mi je buldog izmokrio jutros i otisao pravo veterinaru na 3 injekcije sutra ide po jos. :( 

[attachment deleted by admin]

Stevan

Au, jebem ti zivot. Mrzim krpelje. Ja sam moje zastitio, nadam se da nece biti tih problema, stalno su pod zastitom...
Inace, UZEO SAM ZENKICU! :D
Bice i slika uskoro :P

sibin

mene iznenadili, nisam ocekivao po ovako hladnom vremenu. ali najvaznije je buldog se oporavlja za koji dan bice ko nov. od danas stavljen combo frontline i samo da se osusi neko sredstvo da potrujem krpelje po dvoristu.

misa-pei

Sibine, a i ostali... Kod mene se Frontline nije nikako pokazao u borbi protiv krpelja. A i za njih va¾i, be¹e, mesec dana, a za buve tri meseca.
Prepipavaj ih ¹to èe¹æe, pazi na mokraæu i nadaj se najboljem, tj, da ne zakaèe lajmsku ili SFC tako ne¹to.
Država je najveći neprijatelj naroda

sibin

koliko mi veterinar rece psi ne dobijaju lajamsku bolest kao ljudi. njih pogadja piroplazmoza sto je sad buldog dobio i smrtonosna je ako se ne leci na vreme. prosli pas mi je bolovao od te opake bolesti jedno 4 puta ako ne i 5 i ostavlja teske posledice po jetru.

ljilja-pei

Mo¾da ovo nekome i pomogne...

PIROPLAZMOZA

Uzroènici ove bolesti su krvniparaziti piroplazme koji napadaju crvena krvna zrnca. Bolest prenose krpelji.
Uzroènici razaraju crvena krvna zrnca (eritrocite), a kao posljedca toga javlja se febra, anemija i oslobaðanje krvne boje (hemoglobina) u mokraæi (hemoglobinurija), bjelanèevina u mokraæi i ¾uto obojena sluznica (¾utica-ikterus). Najèe¹æe obole lovaèki i ovèarski psi.
Inkubacija traje 2-35 dana.
Simptomi: Bolest se javlja u 2 oblika:
- Akutni oblik je veoma te¾ak i zavr¹ava se uginuæem. Oèituje se u povi¹enju temperature (preko 40C), u poti¹tenosti, gubitku apetita, pojaèanoj ¾eði, ubrzanom pulsu i disanju, blijedoæi sluznica, koje postaju ikteriène (¾ute), i u pojavi crvene mokraæe zbog izluèivanja krvne boje (hemoglobinurija). Do uginuæa dolazi nakon 3-10 dana.
- Hronièni oblik ima blag tok. Javlja se jaka anemija i postepeno mr¹avljenje. Do ozdravljenja dolazi nakon 1-3 mjeseca.
Dijagnoza: Treba imati na umu da su uzroènici samo u prvih 3-5 dana od pojave febre u velikom broju u krvi, nakon èega im se broj smanjuje pa ih je te¹ko dokazati u krvi. Prema tome, bolest se dijagnostifikuje klinièki a laboratorijski nalaz dolazi u obzr u vrijeme kada su uzroènici u najveæem broju u krvi.
Lijeèenje: Specifièan lijek je Acaprin (kemoterapeutik). Bolesnom psu treba osigurati mnogo vode za piæe (omoguæuje izlazak otrovnih supstanci iz organizma preko mokraæe) i dati sredstva za jaèanje srca (kofein). Indicirano je davati ¾eljezne preparate, glukozu i vitamin B12.
Spreèavanje: Uni¹tavati prenosioce bolesti (krpelje).
Na kraju æe sve biti dobro. Ako nije dobro, znaèi da jo¹ nije kraj.

ljilja-pei

Samo jo¹ da podsetim. Kod pasa je povi¹ena temperatura prvi znak da ne¹to nije kako treba. Nemojte da vam bude te¹ko da merite temperaturu, pogotovu ¹to sada postoje digitalni toplomeri.

Znaèi, ako temperatura preðe 39, odmah kod veterinara, ne gubite vreme.
Na kraju æe sve biti dobro. Ako nije dobro, znaèi da jo¹ nije kraj.

eclipse4

Citat: sibin poslato 03 April, 2013, 20:55
znaci ova zima jos nije ni prosla, ali dusmani od krpelja vrebaju iz trave. ovo mi je buldog izmokrio jutros i otisao pravo veterinaru na 3 injekcije sutra ide po jos. :(  

moj pas (englesi poenter) je nazalost uginuo od babeoze (valjda se tako zove) ,isto je tako mokrio,krenuo da mrsavi a stomak prenapumpan.
veterinar i moj kucni prijatelj mi je rekao,da je uvatilo maha,sto je najgore,ako se ne razumes u to,nemozes ni videti dok bolest ne uzme maha,jer simptome retko ko ume da prepozna,a pogotovu neko ko ja kada je tih dana provodio od jutra do mraka van kuci.
reko mi je da moze i inekcije od 500e da mu dam ali ga necu izvuci.....i stigao sam do 100e negde i stvarno se nije izvukao....na kraju sam ga uspavao,stvarno ne bih voleo da niko vidi takve muke svog ljubimca. :(

a eto sve je pocelo tako,jednom crvenom mokracom,pa injekcije,pa nedelju dana dobar,pa nedelju dana los p opet dobar i na kraju uginuo,odnosno uspavao sam ga.

ljilja-pei

Mo¾da malo davim, ali ovo kopiram ovde za dobro svih nas i na¹ih ljubimaca.

Odstranjivanje krpelja

Krpeljima se mogu zaraziti svi ljudi koji se kreæu u prirodi, ¾ivotinje kao ¹to su psi, maèke, goveda i tako dalje...
Nakon ¹to pronaðete gnjidu na svojoj ko¾i ili u krznu va¹ega ljubimca, lagano razmaknite krzno oko nje. Potom jednim brzim pokretom obuhvatite krvopiju sa dva prsta (sa sto je moguce preciznijim pritiskom kod glave) i povucite ga napolje.
Za skidanje krpelja sa psa postoje i specijalna kle¹ta-pinceta. Mogu da se nadju u Pet Shop-u. Pinceta u obliku hemijske olovke je napravljena tako da zaobiðe telo krpelja i uhvati ga odmah blizu glave. Lagano uvijajte levo-desno, to je dovoljno da se krpelj otpusti, da mu padne koncentracija i da popusti stisak, nakon èega ga lagano povuèete NAPOLJE.
Krpelji se ne "zakopavaju" spiralno, veæ imaju zube kao harpun(ne znam sta je ovo, ali su im zubi postavljeni tako da je moguce da neki ostane unutra...). Vadjenje kru¾nim pokretima nije praktièno.
Ako prilikom vaðenja u ko¾i ostane glava krpelja, lako ju je kasnije izvaditi steriliziranom iglom.
Krpelje nikako ne valja gu¹iti uljem (jer bez vazduha mogu dosta dugo opstati), trovati insekticidima, omamljivati benzinom i alkoholom, pr¾iti cigaretnim ¾arom i sl. Ma¾uæi ga alkoholom ili nekim drugim opojnim sredstvom se posti¾e da se krpelj otpusti i da se bez nekih problema moze odstraniti, ali popu¹tajuæi svoj ugriz za ko¾u krpelj se opusti, a buduæi da je napet (pona¹a se kao balon) - povraæa utrobu u domaæin
Na kraju æe sve biti dobro. Ako nije dobro, znaèi da jo¹ nije kraj.

bigbad86

Nema boljeg leka od prevencije, ja mog maksa redovno "bishtim". Stavim ga da legne, ceskam ga i u isto vreme trebim od krpelja.