Glavni meni

Etika ili Moral

Započeo UFF, 30 Novembar, 2013, 01:54

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 17:11
Pa za dzeparosa ako se plasis mozes samo da se izmaknes i izderes se LOOOPOV iz sve snage i uperis prstom na njega, tad ce ostali sigurno reagovati a u najmanju ruku si upozorio zrtvu pa nek ona vidi sta ce dalje.

I onda mo¾e da nastrada. Napadne d¾eparo¹a i najebe. Umesto ukradenih par hiljada u novèaniku, izazove¹ povrede ljudi?

Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 17:11
Pre par godina kad sam izlazio iz mazzieve zgrade u ovo doba godine sam prisustvovao kad je ispred mene neki momak od 20-25god istrgao trobu zeni koja je setala psa iz ruke i oborio je tom prilikom, nisam ni razmisljao samo sam poceo da trcim za njim i malo falilo da ga stignem..ujebao me onaj sneg i led a njega je cekao auto (mozda i bolje sto ga nisam stigao ko zna da li je imao noz ili pistolj a ja budala reagovao refleksno)
Vratim se posle do zene i pitam je kako je a ona pocne da se dere na mene kako sam ja njegov saucesnik i vice zovite policiju evo ga lopov i pokazuje na mene  :wtf:
ja se spustim brzo 2 ulice nize u 29 novembar i prijavim muriji sve, opsem auto tj boju i model jer nisam video tablice i kazem im da prenesu preko radio veze jer je vozac divljao pri odlasku i mozda mu neki saobracajac upravo pise kaznu a da ni ne znaju za razbojnistvo a njih boli bas Q kao vazi evo sad cu i ode covek u wc, cujem pusta vodu i izlazi napolje i kao prijavili smo hvala vam i dovidjenja tj ode nazad na spavanje
posle mi mazzi rece da zna tu zenu i da je  [ludak] skroz...

Nemam reèi.

Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 17:11
elem mislim da je Zimbardo ovde objasnio problem, da sistem tj moc i okolnosti to mogu da probude u skoro svakom coveku a ponudio i resenje

Philip Zimbardo: The psychology of evil

Ovo je malo podu¾e, ali isti lik i obja¹njenje:

The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil - Philip G. Zimbardo
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Zvonèica

Kada je u pitanju Asch i njegov eksperiment mislim da nije ba¹ validan,  obzirom da je laboratorijski eksperiment i da je raðen u kontrolisanim uslovima. Unosi¹ odreðenu promenu i oèekuje¹ rezultat. Da li bi iko od vas u stvarnom ¾ivotu, ako je ne¹to belo i ti vidi¹ da je belo i toliko je oèigledno, rekao da je crno samo zato ¹to drugi to ka¾u? Koliko daleko ide ljudska glupost?



Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 16:12

bolest

aj za alkosa bi i mene boleo q jer mozda zeli da lezi tu ali zena bez svesti i muskarac kojo vice molim vas pomozite mi i svi sam prolaze jer niko drugi nije stao da pomogne?
a i za dzeparosa bi reagovao sigurno

The Bystander Effect

Uvek je lak¹e biti posmatraè i ne snositi odgovornost ili umanjiti svoju odgovornost ¹to je vi¹e moguæe. Osoba bira da ne uèestvuje ali svojim prisustvom utièe na druge. ©to je prisutan veæi broj ljudi to je manja ¹ansa da æe neko priæi i pomoæi. Opet se svodi, na¾alost, na socijalni status- kada mu priðu i oslove ga sa "gospodine" drugi prilaze jer misle da  "ta" osoba ima odreðeni socijalni status. Tipièna nesigurnost ljudi- ako jedan krene onda æu i ja.
Hold your head high and your middle finger higher

Zvonèica

Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 17:11

elem mislim da je Zimbardo ovde objasnio problem, da sistem tj moc i okolnosti to mogu da probude u skoro svakom coveku a ponudio i resenje


Da, ¹teta samo ¹to se i sam Zimbardo izgubio u eksperimentu koji je sam osmislio i isuvi¹e se u¾iveo u ulogu upravnika  pa ga je na pravi put vratila ¾ena:
"Ako je ovo tvoje pravo lice nisam sigurna da vi¹e ¾elim da i¹ta imam sa tobom"
Hold your head high and your middle finger higher

UFF

Citat: Slaninar poslato 01 Decembar, 2013, 17:17
Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 17:11
Pa za dzeparosa ako se plasis mozes samo da se izmaknes i izderes se LOOOPOV iz sve snage i uperis prstom na njega, tad ce ostali sigurno reagovati a u najmanju ruku si upozorio zrtvu pa nek ona vidi sta ce dalje.

I onda mo¾e da nastrada. Napadne d¾eparo¹a i najebe. Umesto ukradenih par hiljada u novèaniku, izazove¹ povrede ljudi?


nije tacno

ne bih ja nista izavao
ja sam samo skrenuo paznju coveku da ga pljackaju i mislim da je to ok
a sta ce on posle da radi kao i pljackas ja za to nikako ne mogu biti odgovoran

ako mislim da je pljackas opasan rekao bi zrtvi da je opljackana tek kad ovaj napravi par koraka pa neka ga zrtva prati ili napadne ili zove policiju, sta god ona odluci da je potrebno ali sigurno ne bih gledao i cutao

UFF

Citat: Zvonèica poslato 01 Decembar, 2013, 17:37
Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 17:11

elem mislim da je Zimbardo ovde objasnio problem, da sistem tj moc i okolnosti to mogu da probude u skoro svakom coveku a ponudio i resenje


Da, ¹teta samo ¹to se i sam Zimbardo izgubio u eksperimentu koji je sam osmislio i isuvi¹e se u¾iveo u ulogu upravnika  pa ga je na pravi put vratila ¾ena:
"Ako je ovo tvoje pravo lice nisam sigurna da vi¹e ¾elim da i¹ta imam sa tobom"

ucenila ga kucka da ili prekine eksperiment ili ce ona da ode a vec je bio prakticno veren, sledece godine ju je ozenio ;D

Zvonèica

Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 17:40
Citat: Zvonèica poslato 01 Decembar, 2013, 17:37
Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 17:11

elem mislim da je Zimbardo ovde objasnio problem, da sistem tj moc i okolnosti to mogu da probude u skoro svakom coveku a ponudio i resenje


Da, ¹teta samo ¹to se i sam Zimbardo izgubio u eksperimentu koji je sam osmislio i isuvi¹e se u¾iveo u ulogu upravnika  pa ga je na pravi put vratila ¾ena:
"Ako je ovo tvoje pravo lice nisam sigurna da vi¹e ¾elim da i¹ta imam sa tobom"

ucenila ga kucka da ili prekine eksperiment ili ce ona da ode a vec je bio prakticno veren, sledece godine su se ozenili  ;D

Ma, ba¹ ga je ucenila...mislim da je pre bilo- èekaj da vidim da li je ovaj stvarno budala od nauènika ili je u stvari olo¹....
Hold your head high and your middle finger higher

mali_zmaj

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 30 Novembar, 2013, 09:35
I etika i moral su pitanje licnog stava....ako izgubis licni stav...identitet...i dozvolis da masa, ustanova, organizacija, klub...upravlja tvojim licnim JA, onda si podlozan manipulaciji. Ono sto su naucnici u ovom eksperimentu hteli je da dokazu da pojedinca boli kurac sta je sa drugim pojedincem dok to njemu ne steti ni na koji nacin....
U staroj Grckoj su Spartanci izmedju svojih vojnika pravili poseban odnos....sad ih proglasise pederima.....ali ako ti je stalo do druga sa kojim ulazis u borbu, neces se povuci i ici ces do smrti u nju, jer je tvoj zivot vredan kao i njegov....prica o sukobu 300 spartanaca sa visestruko nadmocnijim neprijateljem j eprica o stavu....o etici i moralu.....i Srbi u svojoj istoriji imaju mnogo takvih prica....te price nastaju kada se malobrojni suprotstave mnogobrojnima i ne zele da ustuknu ni za milimetar....za to moras biti mali i hrabar.....zato takve price nemaju Amerikanci, Nemci , Francuzi i Englezi....oni su uglavnom , ako nisu bili mogobrojniji, bili bar ravnopravni.
Inace je i etika i moral pitanje opstih drustvanih normi, kojie svi hvale a malo se niih pridrzava.....tako da to spada u domen utopije, sa retkim izuzecima.

Svesteno lice krade internet
Vernik vozi kradene motore (skinute sa osiguranja)
Policajac pusta kolegu koji je napravio prekrsaj zato sto je KOLEGA!!!!
Majstor naplacuje posao koji nije uradio
Lekar trazi pare da bi lecio nekog (Hipokrita ko jebe)

p.s.
Nekada je na Papui i N.Gvineji bilo sasvim O.K. pojesti coveka.....ne tako davno
koliko god su se trudili recimo u drugom svjestskom ratu da vojnike (marince u ovom sluèaju) da istreniraju da ubijaju samo zato ¹to im je to zadatak,na kraju se sve svodilo zapravo da se oni bore za sebe i za svoje drugove pored sebe! danas sam gledao dokumentarac o iskrcavanju na normandiju,prièa amer kako su ubacili bombu nekakav fortifikaciski objekat,bunker...,bomba je bila tako jaka da su od nijemaca ostale samo noge,trupa nigdje...,amer to prièa i plaèe,ka¾e da to nikad nije zaboravio! istrenirati èovjeka da ubija bez emocija samo po nareðenju je malo pote¹ko,èovjek mora biti malo asocijalan,ili ne znam ¹ta...  ima masa snajperista iz otad¾binskog rata ovdje,koji su kao na prvu normalni,ali kad ih upozna¹ skonta¹ da im je komunikativnost na nuli,slabo ¹ta prièaju...itd... meni je na psiho testu kad sam bio u specijali bilo pitanje dali bi mogao da ubije¹ po nareðenju..., pa vi sad vidite... te¹ko je napraviti savr¹enog vojnika!
jin-jang

Vlajko

A ¹ta je sa vibracijom koju emitujemo..? ide¹ ulicom i sav si u strahu da æe neko da ti otme ta¹nu ili te pokrade..
Naravno da takvom frekvencijom privlaèi¹ upravo osobu koja je na sliènom vibraciskom nivou.. bas tra¾i ¾rtvu  ;D

naravuèenije.. ne idi ulicom.. vozi se motorom i ako se pla¹i¹ da æe ti se ne¹to lo¹e desiti..upravo ti se to mo¾e destiti..
jasan je zakon privlaèenja i nepostojanje sluèajnosti  :D
Kakve su ti misli takav ti je i ¾ivot...

Svest je trag – Znanje je pomagalo – Ljubav je odgovor

Slaninar

Citat: UFF poslato 01 Decembar, 2013, 23:57
rtadije cu da ostavim ovu temu da zamre nego punu bullsita tako da ako nemate sta pametno da napisete sto je on topic dzabe se tridite jer ce sve da ide u djubre

Ne znam je li ovo komentar na link koji sam postavio, ako jeste, nisam siguran da si ga proèitao. Dilema ¹ta je dobro, ¹ta lo¹e - ¹ta bi ti uradio u datoj situaciji. Delovalo mi je da ima veze sa temom.


Citat: UFF poslato 30 Novembar, 2013, 01:54
Da li su ljudi u sustini zli ili dobri, da li se takvi radjamo ili formiramo prilikom odrastanja uz date okolnosti tj drustvo, porodicu i obrazovanje ili mozda svako u sebi nosi po nesto zlo kao i dobro dok vremenom jedna strana ne prevlada?


Inaèe mislim da su ljudi u su¹tini dobri. I da kada rade ru¾ne, lo¹e stvari, pate. Raznim manipulacijama se u dru¹tvu ljudi teraju da rade stvari kojima bivaju nesretni i zarobljeni na neki naèin. Dosta krimosa preteruje s alkoholom i drogom jer, koliko god bilo para, ¾ena i sranja - znaju, kad ostanu sami sa sobom, da to nije to. Sin direktora lopova se drogira. Koliko god naizgled to bilo samo posao, ipak to èovek nosi sve u sebi, sa sobom, a ne prija mu i ostavlja traga.

Mislim da svako u sebi nosi ne¹to dobro, viðao sam dosta puta dobre trenere, profesore, ¹efove - kako iz svakog majmuna izvuku ono najbolje ¹to on ima da pru¾i. Viðao sam isto tako i manipulatore koji èesto ba¹ dobre ljudske osobine koriste da ih nateraju praviti ono ¹to oni hoæe - sranja.


Ono ¹to vidim da se kod nas radi je konstantno spu¹tanje nivoa svesti, zaglupljivanje ljudi, spu¹tanje praga tolerancije, solidarnosti. Nisam siguran koliko se to sad radi smi¹ljeno, a koliko su oni koji sve vode glupi, kratkovidi, nesposobni.   [neampojma]
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

UFF


Slaninar

Ovo:

http://pescanik.net/2013/12/odbrana-jevrejskog-kolaboranta/

Jebena situacija - ¹ta bi ko uradio u toj poziciji. Je li to dobro, ili lo¹e?  Kad izlazak iz kola mo¾e biti skuplji od ulaska, a ne zna¹ ¹ta je gore.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

WOLVERINE


Kljuène reèi:    etika, moral, integritet, po¹tenje, doslednost, poverenje, po¾rtvovanost
Pojam etika dolazi iz starogrèkog jezika od reèi ethos koja je oznaèavala obièaj, na viku, karakter. Etika je filozofska disciplina koja se bavi ispitivanjem ciljeva i smisla moralnih delovanja i pona¹anja. Èesto se etika i moral poistoveæuju, odnosno upotrebljavaju kao sinonimi. Razlog za to ¹to je i etika (starogrèkog porekla) i moral (latinskog porekla)
vezuju se obièaje, navike, karaktere, naèine delovanja i pona¹anja.  Veæina savremenih autora pravi razliku izmeðu etike i morala. Dva su shvatanja u tom
razlikovanju.
Po jednima, moral je univerzalnija pojava. On se vezuje za pravila koja su u temelju ljudskih delovanja, pona¹anja i odnosa. Ta pravila pojedincu omoguæuju da raspoznaje
dobra i lo¹a pona¹anja. Èovek ih prihvata, pokorava im se i na taj naèin ¾ivi u dru¹tvu.
Moral je regulativna ideja jer bitno utièe na regulisanje pojedinaènog i dru¹tvenog ¾ivota, odnosno na uspostavljanje reda, sigurnosti i stabilnosti. Tamo gde veæina ljudi prihvata i ¾ivi po
moralnim pravilima, dru¹tvo je ureðenije, poredak stabilniji, a pojedinci sigurniji. Etika kod ovog autora shvata se u u¾em znaèenju u odnosu na moral. Ona oznavaèa lièno primenjivanje
moralnih pravila i vrednosti koja je pojedinac slobodno prihvatio, usvojio i praktikuje ih u ostvarivanju svojih ciljeva, zadataka i svakodnevnih kontakta i poslova.
Dok moral, kao dominantan pojam, daje op¹ta pravila, etika na osnovu njih odreðuje pravila za odreðenu aktivnost. Tako imamo etiku odreðene grupe ili profesije (lekarsku, advokatsku, novinarsku etiku).
Prema drugom shvatanju, etika se odreðuje kao uèenje ili nauka o moralu. Njen predmet su pravila moralnog pona¹anja i dono¹enje suda o tome ¹ta je dobro, a ¹ta lo¹e ili zlo. Ovo shvatanje posebno je do¹lo do izra¾aja kod anglosaksonskih teoretièara morala. Veliki broj njihovih savremenih pristalica podr¾ava ovo shvatanje etike. U okviru ovog
shvatanja danas su se razvile tri etike: metaetika, normativna etika i praktièna etika.

Nazalos u Srbiji nestaju sve navedene.....   [cheers] [cheers] [cheers]





UFF


Lazic

Idi spavaj veæ jednom, gori si od mog Dimitrija...:P

Slaninar

Citat: Laziæ poslato 06 Decembar, 2013, 02:04
Idi spavaj veæ jednom, gori si od mog Dimitrija...:P

Kod nas je to obièno Ðorðe.  :P

[rofl]
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

mali_zmaj

hm moze li jedno pitanjce! dali je moralno od nas dati doktoru,npr. kad ti poradja ¾enu 100 evra,jer se nada¹ da æe se on potruditi da ne¹to promjeni u sluèaju problema!? jer ima dvojba,ako se desi ne¹to lo¹e a ja mu nisam htjeo dati sto evra,pi¹ljivih.... Za pedera pardon doktora znamo da nije ni moralno ni etièki da primi lovu za posao za koji prima platu...,al to nema veze sa njima,veæ u vezi nas i balkanske zablude,daj doktoru valja se!! ja sam odbijao da dam lovu doktoru kad mi se zena poraðala al izgleda stara je gurnula dr-u  love...,meni iza leða! jeli moralno to? da sve uèini¹ za ¾enu i dijete,pa makar to kr¹ilo moralna ili etièka pravila!?
jin-jang

Boban_m

Mentalitet, sam si odgovorio. Nije ovde korupcija uzela ovolike razmjere i po x i po y osi, da nije deo narodne filozofije. Da parama ostvari vise od regularnog i redovnog. Brze i vise. Kad pricamo o korupciji, trebali bi prvo sebe pogledati, a to je cesto najteze.

mareskin

Citat: Boban_m poslato 06 Decembar, 2013, 23:17
Mentalitet, sam si odgovorio. Nije ovde korupcija uzela ovolike razmjere i po x i po y osi, da nije deo narodne filozofije. Da parama ostvari vise od regularnog i redovnog. Brze i vise. Kad pricamo o korupciji, trebali bi prvo sebe pogledati, a to je cesto najteze.

Pare otvoreno tra¾e i doktori i inspekcije. Ima¹ situaciju u kojoj si ucenjen da da¹ novac jer nema¹ izbora. Jedno je kad daje¹ zato ¹to ¾eli¹ ne¹to preko reda, drugo je kad daje¹ da bi se ne¹to radilo po redu a ne radi se.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

ЯЭВОЛУТИОН

nije problem kad doktor ne trazi, a ti posle toga castis doktora.....ali ako trazi dobio bi preko picke....pa cak i ako ne trazi a ocekuje....ili ima tarifu za koju svi znaju.....ako mu je plata mala nek ide na drugo mesto gde ja plata veca....pun mi kurac doktora koji kukaju, pandura koji kukaju, i opstinara koji kukaju na niska primanja, a plata svaki mesec iznad proseka i kaplje....ne kasni i na nju racunaju ko na svitanje dana ,svakog 1og i 15og u mesecu.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

mareskin


Izrièito mi je reèeno da se novac ne sme nuditi niti pominjati hirurgu koji je operisao mog oca u KC. Èak mi je i vraæeno 30000 din. koje su mi uzeli na blagajni KC jer uop¹te nije trebao da se plati deo cene dela koji je ugraðen. Taj lekar me je zapamtio iako smo se videli samo jednom pre toga na kratko i svaki put kad bih do¹ao razmenio je koju reè u hodniku. Seæao se mog oca i svih detalja operacije, a radio je faktièki gomile operacija u kratkom vremenu. Onda ode negde u inostranstvo na obuku, pa se opet vrati i operi¹e.

Mlad lekar kod koga se i¹lo na obaveznu kontrolu je bio nenormalno ljubazan i pa¾ljiv.

Nikome nije dat novac u tom sluèaju.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu