Glavni meni

Antifriz-- provera kiselosti ( PH vrednosti)

Započeo srbac, 30 Novembar, 2012, 00:32

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

¹tampar

Citat: UFF poslato 19 Decembar, 2012, 14:05
Pa onda ga bolje testirati ovim ?
tj granicu smrzavanja

http://3.bp.blogspot.com/-0LStcN6psIo/Tggh6DhWPMI/AAAAAAAAAEQ/VroVHUrTWtI/s1600/antifreeze+tester.jpg

Tako je,to daje podatak koji je nama bitan.

A da neko proverava pH vrednost antifriza nisam do sad èuo....

srbac

Granica smrzavanja da ali PH ne....ne mere...

Slaninar

Citat: srbac poslato 19 Decembar, 2012, 14:29
Granica smrzavanja da ali PH ne....ne mere...

Neæe antifriz postati kiselina. Nije bitan PH. Nego se vremenom izgube inhibitori rðe, pa onda, kao i svaka vodurina, poène da nagriza metal. Zato je dobro menjati ga u predviðenom roku (na 2, ili 5 godina za onaj crveni G12). Ti inhibitori mogu da "prestanu da rade" èak i ako je taèka mr¾njenja i dalje odgovarajuæa, tako da bez obzira na dobru taèku mr¾njenja treba menjati redovno.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

bokilic

kolko nauke oko nicega, pa zar nije lakse promeniti 1litar eventualno 1,5 litra antifriza,doliti vode na dve godine i resiti problem..
ha,ja vam nesto pricam u bmw,u nisam menjo antifriz vec 8god,kolko je kod mene...niti ga gubi niti mrzne,a nis mu i nefali,mada,ko zna pre men kolko je bio u autu,jes ono dolio sam do sad,,mozda 1litar,,sto vode sto nekog antifriza..niti se nesto raspalo niti bilo sta..a ko da menja 12litra tecnosti...
a za motorce je bar lako..500dinara i resis problem..
brmmmm

ЯЭВОЛУТИОН

Ne ne Bokilic...tebi antifriz vec najeo motor....tamo gde su ti vodeni kanali doslo je do izuzetnog nagrizanja....uskoro ce nagrizanje i korozija da se prosili ina kompresioni prostor, pa ce motor da ti umre...a tek se razradio na 300000 kilometara....
p.s.
A dal i znate da je u skaninaviji zabranjen antifriz,....mora da njihova kola crkavaju svaki cas....a cuo sam da u rusiji sipaju i dalje neki alkoholni antifriz...koji je jako opasan i po motor i po okolinu;
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

bokilic

mislis ce da mre,,pa da gu menjam iduce godine...ili one tamo,nevidim razlog,ne mrzne,nista nije istrulilo..jebemli ga..preko 300.000km ga teram...nis mu nefali...
zao mi da menjam tolko....zamisli u 7mici 12litra,u petici isto,,ko bre to da menja i kupuje... nek crkne ako oce,,
brmmmm

Slaninar

Citat: bokilic poslato 19 Decembar, 2012, 21:18
mislis ce da mre,,pa da gu menjam iduce godine...ili one tamo,nevidim razlog,ne mrzne,nista nije istrulilo..jebemli ga..preko 300.000km ga teram...nis mu nefali...
zao mi da menjam tolko....zamisli u 7mici 12litra,u petici isto,,ko bre to da menja i kupuje... nek crkne ako oce,,

Na Jugu sam  20 godina samo dosipao antifriz. Ne znam je li i jednom promenjen. Sve se drugo raspalo, ali nije zarðao hladnjak.   [neampojma]

Opet, na kolima i motorima kojima antifriz ne curi, pa se ne dosipa, sam mirniji kad ga promenim - jednom u pet godina.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

srbac

Yugo se vise ne proizvodi tako da ovo tvoje iskustvo ne vazi  [rofl] [rofl] [rofl] [rofl]

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: srbac poslato 20 Decembar, 2012, 00:35
Yugo se vise ne proizvodi tako da ovo tvoje iskustvo ne vazi  [rofl] [rofl] [rofl] [rofl]
Da ali ja sam cuo da je Yugo zapravo najbolji auto...30 godina ga nisu sustinski menjali jer nema zasto.....savrsen auto...nepotrebne modifikacije.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

srbac

 Smanjili su potrosnju benzina skoro duplo za model 0d 99 godina na ovamo. Ranije je trebalo dva rezervoara da se prodje  cela drzava a od 99 samo jedan....  [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [rofl]

Slaninar

Jeftin i jednostavan. Za moje potrebe je to idealan auto.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Mik

Kiselost utice na koroziju pa su zato antifrizi umereno bazni. Ono sto je po meni bitnije su aditivi koji se zovu "antipenusavci" - ako oni "poriknjavaju" onda bi mogao da crkne mehanicki zaptivac na pumpi - tu ima vec posla za rasturanje motora.

Nego tih 5 godina ...?

"Sinergizam delovanja mono i di-karboksilnih kiseline u sredstvu za hlaðenje obezbeðuje za¹titu od najmanje 650 000 km za komercijalna vozila i 250 000km za putnièka vozila "
Nadjite taj tekst ovde:
http://www.rnb.rs/cms/view.php?id=2481
pise tu i tih 5 godina, ali ...
Ali antifriz ne voli promene temperature (od toga gubi sve kvalitete), pa je vrlo bitno koliko cesto palite motor pa ga ostavite da se ohladi, pa ponovno paljenje itd. Dakle za one koji ne voze motor na nacin na koji se koriste sluzbena ostavna vozila pravilo bi bilo da zaborave na antifriz bar na 10 godina. (Osim kontrole nivoa).
Mislim da o tome ne treba uopste brinuti pre 10 godina starosti, verovatno i vise.
(Antifrize NE TREBA MESATI! Pri zameni obavezno ispiranje demineralizovanom vodom, zatim novi antifriz. Ili bolje ne raditi nista.)

srbac

Fala za tekst . Samo ko ce pamtiti kakav je antifriz u vozilu i dve godine a ne deset, mislim zbog mesanja....

Mik

Citat: srbac poslato 31 Decembar, 2012, 00:38
Fala za tekst . Samo ko ce pamtiti kakav je antifriz u vozilu i dve godine a ne deset, mislim zbog mesanja....

Naglasio sam da mesanja ne sme da bude, i da je obavezno ispiranje pre zamene! Bolje ostavi da ti se raspadne hladnjak, mozda cak jeftinije.

Pomenut je u temi G12.

Taj "G12" nije nikakav standard (kao npr.,da uprostim, zavrtanj M12). To ne postoji kao kategorija kvaliteta! Naime G12 je neka VW-ova KOMERCIJALNA oznaka za nesto ...

Dakle VW-ova oznaka - te stvari (uopsteno svapske) obavezno odjebati!

Ako po tim (KOMERCIJALNIM) oznakama izmesas "G12" i "G12+" onda dobijas gel (zele masu), i dok na termometru dobijes informaciju da je temperatura visoka motor je vec CRKO!!!

Ne diraj nista na tome! Zaboravi!


srbac

To ti je ono kao Jaso ma, dupli ester i takve gluposti za koje ljudi bacaju pare......

ЯЭВОЛУТИОН

sto bi reako jedan moj drugar....ja sa tim nemam problema...kupujem najeftinije ulje....mineralno ili polusintetika bez ijednog ozbiljnog aditiva za bilo sta, i najeftiniji antifriz.....koji god da sipam ili pomesam isti je ................."najeftiniji"
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Mik

Citat: revolution poslato 01 Januar, 2013, 20:14
sto bi reako jedan moj drugar....ja sa tim nemam problema...kupujem najeftinije ulje....mineralno ili polusintetika bez ijednog ozbiljnog aditiva za bilo sta, i najeftiniji antifriz.....koji god da sipam ili pomesam isti je ................."najeftiniji"

Nego mene (ozbiljno) zanima sta TI imas da kazes? Narocito u vezi zamene na 2 godine, malo mi ...  [ludak] [neampojma]

I sve najbolje u Novoj godini   [vatromet] [vatromet] [vatromet] [cheers]


P.S. Mada, jebi ga, nesto se tu desava! Ogerb'o se za neki antifriz iz R6 (koji je bio predvidjen za trke, a tamo je ta hemija zabranjena - tako mi kazali) za dolivanje ako zatreba, pa onda izvadio malo iz mog ekspanzionog suda da zamesam Yamahin i Suzukijev (da vidim sta ce da se desi), i te male kolicinice stavim u casice za urinokulturu. "Mesavina" zelena kao kad sam sipao, a onaj Yamahin pozuteo ! (Mora' da pogledam u onu vecu flasu (u kojoj je taj antifriz od R6), nadam se da nije nista. A opet zasto ovo promenilo boju u maloj plasticnoj casici?)

ЯЭВОЛУТИОН

na suncu je izgubio pigmentaciju....
Do penjenja zntifriza je dolazilo mesanjem dve vrste glikolnog i alkoholnog...posto se vise alkoholni ni ne koristi, razlika je samo u aditivima koji idu u antifriz.....nije antifriz toliko skup da ga ne promenis na tri cetri godine 9ako motor uopste ostane kod tebe tako dugo)...mislim da nekog velikog benefita nema, ali ne skodi, a ono sto ne skodi mora da koristi....i jos da se zahvalim svima koje sam ovom pricom ne daj boze uvredio....'de bili i 'de nebili ......

Antifrizi/Rashladne Teènosti (Antifreeze/Coolant)



Sve trenutno aktuelne RT se zasnivaju na glikolima. Do skora iskljuèivo na etilen glikolu a u novije vreme i na propilen glikolu ili sme¹i ova dva.

Propilen glikol je dobio na znaèaju kao manje otrovan mada je potrebna veæa koncentracija da bi postigao isti uèinak kao i EG.

Znaèi koncentrat RT je praktièno EG (ili glikoli) uz dodate aditive. Aditiva ima nekih 5% te uz max. 5% vode mo¾e se pribli¾no reæi da je 90% koncentrata zapravo MEG (mono EG).

Za sistem EG-voda najni¾a temperatura mr¾njenja (eutektikum) je na koncentraciji EG-a od 63,5% pri èemu je temp. mr¾. –63,7ºC. Zbog aditiva T.M. se pomera nekoliko stepeni nani¾e. Koncentracija gotovog proizvoda (koncentrata) je za max. uèinak oko 70% ¹to i dalje odgovara konc. EG-a od oko 63%.

Maksimalnu za¹titu pru¾aju klasiène silikatne RT (sa neorganskim aditivima, VW “G11”, zapravo VW TL-774C) koje na 68% imaju taèku mr¾njenja od –69ºC. Ovo je maksimum za RT u ¹iroj upotrebi.

Veæe koncentracije su nepovoljne za kori¹æenje. Za¹tita pada a i proizvod nije toliko stabilan tako da u zavisnoti od tipa RT ne treba iæi preko 60 do 65% koncentracije a po savetu proizvoðaèa na samom proizvodu.

Upotreba RT se preporuèuje i u oblastima bez mraza (ili jako umerenog) kao ¹to je Mediteran, pre svega zbog anti korozione za¹tite. Iako bi i 20% bilo dovoljno ne preporuèuje se upotreba konc. manjih od 30% jer je efekat za¹tite u tom sluèaju slab.


i nemojte da smarate sa tim
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

srbac


ЯЭВОЛУТИОН

Moram da pojasnjavam neke stvari koje da ih nesto u zivotu intresuje mogu da izguglaju....ali ne lakse im sazvakano ...da ne misle mnogo.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11