Glavni meni

Saveti za put u Grèku

Započeo Slaninar, 09 Jul, 2012, 19:27

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Slaninar

Pozdrav manijaci,

Planiram iæi sa devojkom motorom u Grèku, na Tasos. Po¹to u Grèkoj nisam nikad bio, znaèilo bi mi èuti savete i iskustva ljudi koji su i¹li na tu stranu. Ima li ne¹to na ¹ta treba posebno obratiti pa¾nju, kojim putem je bolje iæi (Makedonija, Bugarska), kakva je situacija s trajektom ko je i¹ao i slièno.

Kakva je situacija sa sme¹tajem na Tasosu? Je li pametno rezervisati ¹togod unapred, ili vredi vijati dole neki privatni sme¹taj? Koliko je normalno platiti za noæenje? Kakve su cene hrane (isplati li se vuæi prase sa sobom)?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

dzimika

sto se tice puta posto ides na tasos mozda je bolje ici preko bugarske, put od sofije preko banskog i izadjes negde iznad kavale, pozitivna strana tog puta je sto ti ne treba zeleni karton za MKD a negativna sto ima malo vise kilometara mada ne verujem da je neka drasticna razlika ali taj deo bugarske je prelep stvarno, pogotovo leti kad je sve zeleno
ja sam isao na sitoniju i nismo rezervisali nikakav smestaj, nasli smo tamo smestaj za 15min, da smo malo duze trazili mozda bi smo prosli i malo jeftinije
mislim da je neka pristojna cena bila oko 30, 35e po danu za apartman koji ima sve ali stvarno sve i da je klima ukljucena u cenu naravno, moze se naci povoljnije ali pitanje je samo kvaliteta smestaja
hrana je u grckoj malo skuplja nego ovde, na ostrvima ponekad i duplo pa je dobro poneti bar konzerviranu hranu i gotova jela, cisto da se ne cimate previse kad vas mrzi da spremate, mi smo svasta poneli a najbitniji je bio domaci kulen :D


mi¹ko_kolo

Ovde http://nikana.gr/ mo¾e¹ naæi skoro sve o Tasosu. ©to se tièe trajekta, ja sam i¹ao iz Kavale jer smo i¹li u Potos (ju¾na strana ostrva). Drugi trajekt je iz Keramotija i on je bolji ako ide¹ na severnu stranu jer ide u Limenas. Iz Keramotija ima¹ (valjda) na svaki sat a iz Kavale malo reðe. Da zna¹, Tasos je poprilièno penzos varijanta. Ako hoæete provod, idite na neko drugo mesto.

CBRR1

upravo sam hteo da te posavetujem,ali vidim da ti je dzimika objasnio isto ono sto bih i ja... [hello]

MIGE

put preko bugarske je kraci....mozes da ides i na bum,jebes rezervaciju a pogotovo preko neke nase agencije...imaju debilne cene...e da,pazi na asfalt ako ides motorom,klizav je u grckoj,ko staklo  [thumb_up]

dzimika

Citat: MIGE poslato 09 Jul, 2012, 20:27
e da,pazi na asfalt ako ides motorom,klizav je u grckoj,ko staklo  [thumb_up]

zavisi kako gde, na sitoniji je asfalt bio fenomenalan, hrapav i kvalitetan, jedino je u samom mestu na par mesta bio klizav(po mestu nisam ni vozio) ali regionalni putevi su bili jako dobri
dok recimo na zakintosu je kao led, kolima se drugar obrnuo sa 30kmh

MIGE

za hranu je malo dzimika pogresio,bar u mom slucaju...hrana je jeftinija kao i hemija....ili je nesto isto kao kod nas...ako kupujes hranu kod njih,idi do super marketa nekog veceg,tipa tempo,postoji u svakom selu a narocito na tasosu....kod mene u mestu je neki super market LIDL...IZADJOH SA 3 PUNE KESE ZA 38 E,u Srbiji bi to bilo sigurno 60-70 e  [thumb_up]

dzimika

veruj mi da cene hrane variraju dosta, ali generalno mleko je mnogo skuplje, voce je mnogo skuplje, povrce je mnogo skuplje, hleb je mnogo skuplji, jaja su dosta skuplja, slatkisi ako je vece pakovanje (vise pojedinacnih komada) onda su tek jaftiniji, pojedinacno je skuplje nego kod nas
LIDL je inace jedan od najjeftinijih lanaca u grckoj ali cesto nemaju previse veliki izbor upravo zbog tih nizih cena jer uzimaju samo od dobavljaca koji hoce da im spuste cenu da bi oni mogli spustiti, opet moze se nakada naci u nekom drugom lancu nesto na nekoj akciji jeftinije nego u lidlu a vrlo cesto je i izbor mnogo veci, i prosle i pretprosle godine nalazio sam veci izbor i slicne cene (par centi skuplje od lidl-a) u nekim velikim marketima u samom mestu do kojih mogu za 5min pesaka stici ili svratiti usput sa plaze dok mi je lidl uvek ali bukvalno uvek bio van putanje prema plazama sto znaci da je vrlo cesto skretanje od nekih 30km u oba pravca (nekad i vise) sto znaci da za 3 odlaska u LIDL ja potrosim 5l goriva sto u grckoj izadje skoro 10e a toliko sam i ustedeo na kupovini u LIDL-u

evo otprilike sta smo nosili i ukupan trosak otprilike, iz beograda smo poneli 4 gotova jela, 3,4 konzerve pastete, 3 konzerve tunjevine, kesu makarona, domaci kulen ceo stap iseckan :D i mozda jos neke sitnice za nekih 1000din ukupno, (mislim da je ovo sve kostalo oko 2500din u rodicu), poneli smo dosta slatkisa koje ne racunam jer sam ja zavisinik, ostalima bi sigurno bilo dovoljno desetina od toga
tamo smo kupovali povrce i voce, hleb, neku zamrznutu ribu i ono sto je potrebno za kuhinju za spremanje rucka i odrzavanje kuhinje tj ulje, so, sredstvo za pranje sudja, sundjer i slicno

ukupna kilometraza 2400km
ukupan trosak za gorivo i putarine (mkd) 200e
trosak za smestaj 300e
ukupno za hranu, akva park i ostale potrepstine 150e
ukupan trosak u BG maksimalno do 50e

ukupno 700e za dvoje
nismo jeli po restoranima jer bez 50e za dvoje ne mozes da prodjes, nije ni zena stalno kuvala vec smo uzimali neku brzu klopu ali vise od ovoga nismo potrosili

Major


Dukags

Imas dve poslednje Alviroviceve SAT patrole do Tasosa i preko Bugarske i preko Makedonije, pogledaj pa sam oceni jel ti vise odgovaraju makedonski kolotrazi ili bugarske asfaltne nalepnice i gde su radovi i sl. Iako licno nisam isao preko Bugraske nije zanemarljivo to sto je put kraci za 100 km i sto ne treba zeleni... A rezervacija je uvek bila pozeljna, po mogucstvu preko agencije jer oni smestajne kapacitete ugovaraju na angro i uvek je jeftinije nego da sam trazis, ali ako sam trazis onda uzimas bas ono sta hoces a ne ono sto je na slikama pa... Srecan put i lep provod!

dzimika

Citat: Dukags poslato 09 Jul, 2012, 23:49
A rezervacija je uvek bila pozeljna, po mogucstvu preko agencije jer oni smestajne kapacitete ugovaraju na angro i uvek je jeftinije nego da sam trazis,

ovo nije tacno toliko da ako ides preko agencije placas dvokrevetni apartman po osobi i izadje min 100e skuplje a ide i do 200e pa cak i do 300e skuplje nego sam da trazis
jer kad odes dole placas apartman a ne krevet, drugar je na lefkadi placao 4krevetni apartman 70e ali sa bazenom koji gleda na jednu od najvecih plaza i na more, nema 300m od plaze a preko agencije takav apartman bi bio najmanje 120e dan

ranko

#11
aj i ja da iskenjam koju...

standarno Lefkada u Junu... ovog puta sam bio od 18-29 tako nesto... i proces ide :

1. na bookingu vidim sta se nudi, odstampam u pdf-u prebacim na telefon s vecim ekranom ( ovim dobijam info koliko se nudi apartman i lokacija )
2. sednem u koliMa, stisnem ga kroz srbiju 150,grdelicka 100-120, makedoniju 130-140, makedonija 110, grcka 130, grcka 170, grcka 90 ( Janjine - Lefkada zna da ima murije ali nisam ih video ove godine )... murije ni na vidiku... 1000 km za 9 sati voznje + 2 sata odmora sa granicama
3. Tankam makedonija full na izlasku
4. Na Lefkadi palim pljugu i gledam koji cu prvi apartman da obidjem... obicno uzmem da vidim najbolji na pocetku...
5. dolazim kod grkinje : Kalispera, Serbia, Ortodox, 3 wars with Germans... i umesto 900 jura koliko je bilo na bookingu prodjem sa 360 http://www.sangiovanni.gr/  ( cene na sajtu vaze ako je vise od pola vile prazno... ako je ostalo par apartmana kur moj ove cene ... ispod nas beogradjani platili 65 jura po danu ali uplatili u januaru ili februaru, direktno njima ne preko bookinga + je problem sto grci dolaze na produzene vikende pa malo jebu stvari... EDIT: Sobe na slikama su losije nego sto su u stvarnosti... sad su neki LG TV-i sa onim USB sranjima... dojajno )
6. Restorani svako vece od 16-25 jura
7. dorucak sendvici , virsle, pekare, picke materine
8. ruckovi pilici sto se okrecu u Marinopoulosu, girosi picke materine
9.Sladoledi , ona zaledjena sranja sa sirupom, jogurti, nektarine, dinje , lubenaje picke materine
10. Suma sumarum, 2300 km, 170 jura gorivo ( 1.9 JTD ), 50 jura putarine, 360 smestaj, reprezentacija 320 = 900 jura

tako bilo i prosle godine ( malo sam vise pukao za gorivo ali je bilo 2600 km sa puno jebacine po ostrvu do onih dojajnih plaza ), tako ce da bude i sledece godine...

ps. ovo cenkanje i obaranje cene za 3 puta ne ocekujte u julu/avgustu... moze da se obori dobro cena ali zavisi koliko je popunjeno... ali svakako ja nastavljam bez rezervacija, bez jebenih agencija koje uvaljuju neke sobe gde se placa klima a tv ko kod babe na selu... zemba da ne pominjem...

Major

sve u svemu picke materine kazes? ;D

dzimika

upravo ono sto i ja rekoh, kod agencije nema cenkanja kad odes kod grka na noge moze se iscenjkati dobra cena ali naravno samo da nije od sredine jula do sredine avgusta jer je tada uvek i svuda puno sve i najvece su cene

inace ovo rankovo je na odlicnom mestu, odatle su sve najbolje plaze blizu a veliki marketi jos blize :D

ranko

Citat: MajorSoul poslato 10 Jul, 2012, 12:47
sve u svemu picke materine kazes? ;D

Nekad naleti i pizde ali ... kriza pa slabije :)

Dzimi ma naravski bre... od vajkada kod brace grka je bilo ovako... jedne su cene za svabe a druge za nas... da se ne lazemo ne vole oni ni jedne ni druge ali ... sa nama znaju da necemo da im kenjamo za sve i svasta pa nam i uvale popust... a i znaju da srbi menjaju letovalista ko gace... nikad :)  heheh samo strane :)

Ko je pametan ne ide preko agencija a pogotovu za Lefkadu... Nego lepo booking i pogleda samo sta se nudi u Lefkasu glavnom gradu i 5 km okolo... i samo sa bazenom i free wifi... jer prosle godine baba mi na lefkadi, za neki studio u maslinjaku trazila 300 jura... fala baba vidi se da si se karala sa Italijanima odo ja kod gazde Maistra ( EDIT : evo i sajta http://www.maistro.gr/lefkada-hotels/lefkas-hotel.htm ) ... ovde je riba pregovarala  ( kardinalna greska ) dok sam ja gledao apartman i oborila sa 550 na 400 ... dok sam ja dosao jedva sam uspeo na ortodox brothers ( tad ih svabe nisu jos jebale pa nisam to koristio za pregovore ) da spustim na 320 jura...

eto isto za preporuku smestaj... nije bolji od ovog gore ali ... bazencici po celom kompleksu, ciste svaki dan, posteljina i te picke materine... malo su losije picke nego u ovom gore smestaju ( guzatih i sisatih grkinja sa extra telom i brkovima sam se nagledo za zivota :) ) i ima po malo decurlije koja generalno meni ne smeta osim ako su mali ameri njih ne podnosim ( sad bili 2 dana ) ... ali malo je cudno da s jedne strane gledas u necije dupe i sise a s druge strane trckaraju decica i ulaze u kadar... nekako mi bolesno brate minli :)

ps. moj predlog svima... grickajte nesto-mezite tokom dana, voce sladoledi i picke materine, pa za veceru taverne i kafici... koj kurac punog stomaka da plivate samo da se izrigate u ono lepo more...

a i lakse se uvlaci prazan nego pun stomak :)


Phobos

Citat: Slaninar poslato 09 Jul, 2012, 19:27
Pozdrav manijaci,

Planiram iæi sa devojkom motorom u Grèku, na Tasos. Po¹to u Grèkoj nisam nikad bio, znaèilo bi mi èuti savete i iskustva ljudi koji su i¹li na tu stranu. Ima li ne¹to na ¹ta treba posebno obratiti pa¾nju, kojim putem je bolje iæi (Makedonija, Bugarska), kakva je situacija s trajektom ko je i¹ao i slièno.

Kakva je situacija sa sme¹tajem na Tasosu? Je li pametno rezervisati ¹togod unapred, ili vredi vijati dole neki privatni sme¹taj? Koliko je normalno platiti za noæenje? Kakve su cene hrane (isplati li se vuæi prase sa sobom)?

Isao sam ove godine preko Bugarske, evo iskustva.
Prelaz Gradina kod Dimitrovgrada, put preko Bugarske je odlican, samo ne mozes voziti brzo kao na autoputu.
Vinjeta koja vazi 7 dana je 5,2-7e (zavisi gde kupis, Shell pumpe su najjeftinije)
Vidim da si iz NS mozes preci u Bugarsku i preko Vlasinskog jezera (prelaz Strazimirovci valjda) mozes i spavati na Vlasini pa podeliti put na 2 dana.
Ne traba ti zeleni karton.
Prolazis na 30-tak km od Rilskog manastira (odlicno mesto za odmor od 3-4 sata)
Prvo vece mesto u GR Serez
Od Grcke granice se moze voziti dosta brze put nije opterecen.
Puno mesta za odmor uz put, po meni mnogo lepse nego autoput kroz Makedoniju

dzimika

mislim da ima i vise hladovine uz put kroz bugarsku nego kroz mkd

AndreyRR


Major

Lefkada lepo zvuci. Zna li neko kakav je Pelion?

ranko

#19
Majore evo ti nekako ovako ( moras brate da kazes sta ti se isce i sta volis da bi znali gde da te uputimo... i zar ne ides ti na Tajland ko UFF da uzivas u moru za 5000 evra ? :) ) :

Ako su ti bitne prelepe plaze do kojih razjebes lamelu to je onda Lefkada :)
Ako ti se gledaju sisate i guazate klinke i jedna plaza do koje moras da platis brod to je onda Zakintos... tu imas i nocni zivot koji je na Lefkadi malo tanji... nije da ga nema ali nesto su mi svi drveni a picke oko njih vrhunske...
Ako ti je do lepih plaza, istorije, lepih gradova, pijanih engleza koji te prozivaju i pokazuju stojka tvojoj zeni to je onda Krf :) ( mada i ovo sa stojkom je u opadanju :) )
Ako imas 5 dece i ne znas da plivas, a voles lepe pescane plaze onda je to Tasos...
Ako imas para za gorivo i rent a car onda ides na Krit , a tamo imas svega ( nisam bio ali pricaju :) ), ali je velicine ko crna gora pa treba corbe...
Ako hoces da se razlikujes malo od svih onda CIPAR ... e to bih voleo da vidim!

Uostalom... gde god da ides sa ribom/zenom a ne ortacima isto ti je ... onda bar gledaj gde ce tebi lepse da bude :)

PS. moj predlog Lefkada pa iznajmis tamo DL650 ili XT660 i milinko... ili Krf...

pps. Pelion je kao Grcki Sen Trope ovo ono... luksuzne vikendice trte mrte... prelepi maslinjaci i te munje... jebe ti se za maslinjake isto ko i za prelep sljivik koji imas u srbiji na svakom cosku... a i za Grke i njihove vikendice... to je za one pajsere sto se slikaju ispred Ferarija i Porsea :)

EDIT : evo ti i ilink malo da se uputis... mada ovi sto kenjaju po forumima... znas kakvi su vec... budale i silovatelji :)
http://www.putovanja.info/forum/topic/1444-volos-pelion/