Glavni meni

Èi¹æenje lanca i podmazivanje,dilema

Započeo stefanalcatraz, 19 Maj, 2012, 16:51

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

BOKYBOY

...ma Motul je K...imas na Mol pumpama njihov sprej sa teflonom...kosta 660 din a bolji je od svakog Motula...

Tatica

И ја препоручујем МОЛ спреј за ланац. Не лети около, нема прљања.

Kostić

ja sam slu¹ao druge. di¾u taj motul u nebo a on je go kurac. vi hvalite sad pa taj mol. al ulje je ulje. ako se pedantno nama¾e lanac neæe da baca

BOKYBOY

Citat: kosta66 poslato 02 Septembar, 2014, 17:28
ja sam slu¹ao druge. di¾u taj motul u nebo a on je go kurac. vi hvalite sad pa taj mol. al ulje je ulje. ako se pedantno nama¾e lanac neæe da baca

...ne moze Kole ulje,izbaci ga centrifugalna sila pri vecim brzinama i osta lanac suv...ovaj Mol je stvarno ekstra i ekstra mu je cena,jos sa dodatkom teflona,zalepi kao lud za lanac i nista ne spada...ja ceo zivot samo Motul koristim i sad vidim koliko sam bio slep kod ociju...

Kostić

kad doðe¹ do darka donesi da probam. ako valja mo¾da i kupim. gusto ulje odleti to stoji, al bitno je da uðe u gumice. jebe¹ spolja. imam neku thompson mast iz pedesetih, èist retro, probaæu i to da ugrejem pa zalijem èlanak po èlanak. ina¹e evo i ovaj novi did jebo ih did se tegli :(

Darko

sve su te izbrendirane firme pocele odavno da jedu G ... ili bar ono sto dolazi u banana drzavi , ko ce ga znati....

gde da grejes clanak po clanak , jesi lud , zbog 600 dingera....

ja prsnuo taj bokijev , felna i dalje cista , lanac lepljiv - stas vise ????

BOKYBOY

...Kole ti je u fazonu "zasto prosto kad moze komplikovano"... [rofl] [rofl] [rofl]
...ponecu ti pa probaj,taman Dare da pojaca jos malo svoj (lanac) ;D

Kostić

ako usput skuplja i lepi komarce i one ¹to neæe da se bace pod moju krizu srednjih godina, kupujem!  [thumb_up]

Kostić

kole ti je mator, gluv, ima trubicu, naviko na socijalizam i te¾ak ¾ivot pa sad u ova nova i moderna vremena ni¹ta ne zna pa se prska motornim uljem, umesto sprejom : )

Mil@n

Citat: Darko poslato 02 Septembar, 2014, 15:46
Ja sam za varjantu da lanac ne treba prati i cistiti , nego samo podmazivati...

Cuo od dva prepametna majstora , i drzim se toga...

Mozda pranje , na svako deseto podmazivanje...

I jos jedna dilema u koju sam se uverio da je pogresna je - "filter ulja je oko 400 din , pa sto da ga ne zamenim"...GRESKA !!!

filter ulja se menja svaku drugu zamenu ulja !!
Mozes li da objasnis zasto je greska da se ne menja svaki put filter nego svaki drugi.

BOKYBOY

Citat: Mil@n poslato 02 Septembar, 2014, 17:49
Citat: Darko poslato 02 Septembar, 2014, 15:46
Ja sam za varjantu da lanac ne treba prati i cistiti , nego samo podmazivati...

Cuo od dva prepametna majstora , i drzim se toga...

Mozda pranje , na svako deseto podmazivanje...

I jos jedna dilema u koju sam se uverio da je pogresna je - "filter ulja je oko 400 din , pa sto da ga ne zamenim"...GRESKA !!!

filter ulja se menja svaku drugu zamenu ulja !!
Mozes li da objasnis zasto je greska da se ne menja svaki put filter nego svaki drugi.

...i ja cuo to isto od starih majstora i ima logike stvarno,osim kad prelazis sa sintetike na polu-sintetiku i obrnuto...al ipak nek ti Dare objasni,njega si pitao... ;D

Darko

Citat: Mil@n poslato 02 Septembar, 2014, 17:49
Citat: Darko poslato 02 Septembar, 2014, 15:46
Ja sam za varjantu da lanac ne treba prati i cistiti , nego samo podmazivati...

Cuo od dva prepametna majstora , i drzim se toga...

Mozda pranje , na svako deseto podmazivanje...

I jos jedna dilema u koju sam se uverio da je pogresna je - "filter ulja je oko 400 din , pa sto da ga ne zamenim"...GRESKA !!!

filter ulja se menja svaku drugu zamenu ulja !!
Mozes li da objasnis zasto je greska da se ne menja svaki put filter nego svaki drugi.


zar ti nije dovoljan razlog to sto je i fabrika rekla da se filter ulja menja na svako drugo menjanje ulja...
ja sam upravo bio jedan od tih "jbt , dao sam 40-50e za servis , filter ulja mi je 400 din , zamenicu ga , samo moze da mu bude bolje"  ---- e KURAC !!!!

nije mu bolje ... unistavas ga tako....

mrzi me sad da kucam zbog cega, moram po klinku u skolicu ,ali ako bas insistiras ili se ne javi niko od majstora da ti objasni , napisacu ti ja kad se vratim

sve ima svoje , nismo mi pametniji od tih inzinjera tamo.. da napomenem , ovo vazi i za aute i za motore , a za motore ono bas ,bas ;)

Kostić

e dare ako si mu reko. on jedini ne zna da motor bez ulja radi èitavih 16 sekundi (tako neko viko ja èuo  ;D ) e zbog toga se filter ulja ne menja ko gaæe ;D

molim plusiæe : )

Mil@n

Citat: Darko poslato 02 Septembar, 2014, 18:05
Citat: Mil@n poslato 02 Septembar, 2014, 17:49
Citat: Darko poslato 02 Septembar, 2014, 15:46
Ja sam za varjantu da lanac ne treba prati i cistiti , nego samo podmazivati...

Cuo od dva prepametna majstora , i drzim se toga...

Mozda pranje , na svako deseto podmazivanje...

I jos jedna dilema u koju sam se uverio da je pogresna je - "filter ulja je oko 400 din , pa sto da ga ne zamenim"...GRESKA !!!

filter ulja se menja svaku drugu zamenu ulja !!
Mozes li da objasnis zasto je greska da se ne menja svaki put filter nego svaki drugi.


zar ti nije dovoljan razlog to sto je i fabrika rekla da se filter ulja menja na svako drugo menjanje ulja...
ja sam upravo bio jedan od tih "jbt , dao sam 40-50e za servis , filter ulja mi je 400 din , zamenicu ga , samo moze da mu bude bolje"  ---- e KURAC !!!!

nije mu bolje ... unistavas ga tako....

mrzi me sad da kucam zbog cega, moram po klinku u skolicu ,ali ako bas insistiras ili se ne javi niko od majstora da ti objasni , napisacu ti ja kad se vratim

sve ima svoje , nismo mi pametniji od tih inzinjera tamo.. da napomenem , ovo vazi i za aute i za motore , a za motore ono bas ,bas ;)
Aj kad se vratis iz skolice napisi.
Nismo pametniji od inzenjera,bar ja nisam  ;D Tacno je da u manualu pise da svako drugo menjanje ide novi filter ali ne vidim razlog za to ,zato i hocu da cujem objasnjenje.

BOKYBOY

Citat: kosta66 poslato 02 Septembar, 2014, 18:20
e dare ako si mu reko. on jedini ne zna da motor bez ulja radi èitavih 16 sekundi (tako neko viko ja èuo  ;D ) e zbog toga se filter ulja ne menja ko gaæe ;D

molim plusiæe : )

+++ bravo Koleee...!!!

Darko

e ovako ... bar su tako rekli meni a ako su slagali mene , lazem i ja vas ;)  salim se , ovo je objasnjenje od moto majstora u cije sam se znanje uverio licno , vrhunskog poznavaoca svakog milimetra u agregatu i coveka koga ne mozes iznenaditi sa problemom , jednostavno , ne postoji nesto sto on vec nije video i resio ( al sam ga nahvalio jbt...)

salim se ...

u zavisnosti od tipa do tipa agregata , svaki motor prilkom zamene filtera ulja radi odredjen broj sekundi bez ulja / sa smanjenim podmazivanjem i to , verovao ili ne  od 16 - preko 30 i kusur sec....to je reda velicine kao da ti je motor presao jos 5000 km ( normalne voznje)...dakle sa svakom zamenom filtera tvoj motor je presao 5.000 vise km nego da nisi zamenio filter ...

sad ces ti reci kako ti sipas ulje u filter i da nikad ne stavljas ceo filter  --- filter ulja ima toliki lavirint u sebi da dog ulje pod pritiskom prodje i napuni sve te kanale prodje ono gore navedeo vreme.....

pa ces onda reci NOVO ULJE - STARI FILTER = NE VALJA  ---- zasto ne valja ? ko je rekao da ne valja ?  filter sluzi da zadrzi razne gluposti prljavstine i ko zna sta jos u njemu ... sipanjem novog ulja ne mozes te prljavstine da vratis u motor !!

i tako u nedogled....

uglavnom , ja sam bio taj neko koji je uvekl postavljao novo pitanje i za svako ali ZA SVAKO sam dobio vrlo logican odgovor... i onda sam odustao....

sad , sve ove brojke su malo karikiranje i pricanje po secanju iz glave da se neki pametnjakovic sad ne zakaci za ovih 5.000 km sto sam napisao....

e , kao sto je bio ovaj moj razgovor sa majstorom na ovu temu , isti takav je nekom drugom prilikom bio zasto ne treba prati lanac....

i , nisam uspeo da mu postavim pitanje na koje bi ostao bez odgovora....




ivan82

Jedno pitanjce.
Da li to znaci da vam lampica od ulja sija od 16 do 30 sec.? [neampojma]

Darko

ne  , lampica od ulja ne sija toliko i ona nema veze sa podmazivanjem vec meri pritisak ulja....

sigurno si primetio da pri promeni filtera ulja prilikom paljenja , lampica ostaje da gori malo , sto samo potvrdjuje gore pomenuto ... kad se ugasi , pritisak ulja je sredjen , ali to ne znaci da je i podmazivanje u tom trenutku kakvo bi trebalo .... dok kod zamene samo ulja , bez filtera ovog efekta nema !

oni iskusniji sa izostrenim sluhom , mogu da konstatuju da je i zvuk motora ti h par sekundi drugaciji , dok se ne unormalni sve....


Kanarinac

Hmmm ima logike to sto pises, ali kad ispustas ulje kapiram da u cilindrima ostane neki film ulja pa nije bas suv suv. Bem li ga sad

lord_oblivion

Ja perem lanac isto petrolejom ili faminom. Bio to lanac sa gumicama ili bez. I uvek perem i lanèanike.
Mazao sam uljem Sae90 na svakih 300-500km i felna mi bila vazda umrljana dok me drugar nije nagovorio da namackam litijumsku mast.
Od tada samo to. Namackam po unutra¹njoj strani malo vi¹e i malo po boènim i spolja¹njoj, lanèanici proguraju dalje, prebri¹em krpicom vi¹ak i ne moram da razmi¹ljam o lancu sledeæih do 2000km, ki¹a, pra¹ina, zemlja, blato, ¹ta god.
Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.