Glavni meni

Memoari naopakog coveka...

Započeo Lazic, 20 Jul, 2011, 01:44

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

castor

It's the ride that matters, not the bike…

Lazic


Lazic

Nadam se da æe mo¾da d'izaðe u Autobildu...




Buba

Beograd, autokomanda, decembar  1970...
Tatina prièa...
Pada sneg.  Sumrak. Malo vozila, zimske gume jo¹ nisu izmi¹ljene, gorivo sme¹no jeftino... Sve¾a dozvola u d¾epu... Vozaèko iskustvo u obliku jednog, posle par dana slupanog rentiranog Renoa 8 u Herceg Novom... Autokomanda... Dvori¹te puno starih vojnih vozila i novih Buba, polako ih pokriva sneg... Koja li je moja?
Dva miliona i sedamsto hiljada novih dinara... Skoro „tri cigle“...
Gospoða(drugarica) koju je veæ pomalo pregazilo vreme gleda zami¹ljeno u spisak, odmahuje glavom, niste jo¹ na redu za ispruku, uspevam da vidim spisak, vidim svoje ime, vidim da je nekoliko automobila isporuèeno ljudima koji su ni¾e na spisku, kako su oni do¹li na red? Ka¾e preko naoèara, a pa to je direktorovo diskreciono pravo kome æe kad da isporuèe... Jel? Tad je moglo da se upadne kod direktora, dobar dan, dobar dan. Kakva je ovo p*****ija?!? ©ta, kako, ja uplatio u avgustu, sad decembar, kako su svima ovima koji su posle mene na uplatili isporuèena vozila? Tuc, muc, nemojte da se nervirate, evo idemo u dvori¹te pa izaberite koji vam se sviða. Tako veæ mo¾e... Izlazim na sneg, prva do ulaza, boje bele kafe, na snegu izgleda skoro braon, jel mo¾e ova? Mo¾e, izvolite kljuèeve...
Unutra miri¹e farba... Nema pojaseva, tad nisu bili obavezni, bili dodatna operma... Posle par godina sam ih dobio na nekoj nagradnoj igri „doz“-a... Poznata marka „klippan“... Na satu 12km, gde li su je toliko vozili? Kontakt, prazan rezervoar, dve male lampice na dnu sata, poslednja generacija Bube sa instalacijom na 6 volti... Okret kljuèa, umilni zvuk boksera od minijaturnih 1200 kubika i jo¹ minijaturnijih 34 konja... Zvuk slobode... U glavi slika afrièke pustinje u sred jula i vojnika treæeg rajha u sliènim vozilima... Sneg poèinje da veje... Grejanje poèinje da odmagljuje malu ¹ofer¹ajbnu... Naravno, poèetnièka gre¹ka, tada iz dvori¹ta autokomande nije smelo da se skrene desno ka kru¾nom toku, bio je kontra smer. Meðutim na izlazu nije bilo nikakvog znaka i pravo na saobraæajca... Da li je presudila nova Buba ili 6 meseci stara vozaèka, tek pustio me bez kazne... Inaèe dobro grejanje u Bubi su mogli da do¾ive samo prvi vlasnici, dok ne progore grejaèi i ne istrule tuneli za grejanje i sajtne...
Moja prièa...
Prolazile godine, kilometri se ni¾u kao da je na taksiju, prelazio tata oko 50.000 godi¹nje, osvajao je celu Evropu, ne mogu ni da predpostavim koliko se ulja namenjao svake godine, nisu jo¹ bila izmi¹ljena multigradna...
Beè, Folksvagenov servis, 1973... Kilometra¾a oko 150.000...
Posle redovnog servisa koji je tata voleo da radi u Beèu, valjda da mu dupe vidi put, polazak za Beograd, posle par kilometara jak udarac u agregatu, praæen lupanjem, tata polukru¾no i nazad u servis... Nemac sle¾e ramenima i ka¾e 3000 ¹ilinga da otvore agregat, tata u d¾epu 2000... ©ta da radim? Nemac opet sle¾e ramenima i ka¾e „weiterfahren“, vozi dalje... ©ta æe tata, polako za Beograd... Do 80-90 kmh nije ni¹ta lupalo iz agregata ali potro¹nja ulja ogromna... Na svakih 100km litar... Èak i tako stigao je kuæi za manje od 8 sati, negde oko 11 uveèe... Parkirao, raspakovao se, istu¹irao, presvukao, opet je muèenu upalio i pravac do hipodroma kod Miæe ¹ampiona, u pola noæi... Sutradan motor potpuno blokiran, Miæa je jedva sa polugom od 3 metra okrenuo radilicu... Pukao je jedan klip negde blizu èela i zalepio se u gornjoj mrtvoj taèki, do Beograda su ga ostatak i klipnjaèa polako usitnjavali, kad se ohladio vi¹e nije bilo mrdanja... Sve oprano, ugraðen polovan klip i teraj dalje, neverovatan agregat... Ka¾u da je uzrok pucanja klipa bila fabrièka gre¹ka...
Okolina Sremske Mitrovice, buduæi auto put Beograd – Zagreb, povratak sa mora, 1978...
Na kilometar satu oko 400.000km...
Imao sam 4 godine i na sreæu vrlo èvrsto spavao... Naglo buðenje, tata me iznosi iz kola, gledam folciku, ne verujem, nema pola gepeka, nema pola zadnjeg dela... Bila kolona, mi poslednji, ispred Ford Granada, Turèin, stigao nas zami¹ljeni Zrenjaninac u Kecu sa celom porodicom unutra, od Stojadina ni¹ta nije ostalo, na sreæu svi dobro... Turèin ode sa bu¹nim rezervoarom i gepekom koji ne mo¾e da se zatvori... Ja se razmi¹ljam kako li æemo sad kuæi... Ne seæam se, ali znam da smo uhvatili neki autobus... Od osiguranja je bilo toliko para da je preteklo za generalnu, nije moralo al’ kad je bal...
1986-te skinuta i reparirana veæ podosta trula karoserija, lepo se opet vozala Buba do raspada SFRJ... Onda je 3 godine presedela na ulici na istom mestu dok nisam skupio pare za polaganje vo¾nje... Uz vrlo malo priprema je pro¹la tehnièki i 10.01.1995. poèela veæ kao stara gospoða da mene i ¾enu veselo prevozi po drastièno manjoj zemlji... Na putu je tro¹ila oko 5 litara... Kad mi se ¾urilo oko 6-7... Na malo preko milion kilometara jeseni ’98-me je agregat re¹io da mu je bilo dosta, na sreæu jo¹ je moglo da se naðe dobrih, pa je posle celodnevnog zezanja ponovo o¾ivela... Kom je jo¹ to autu motor na 4 ¹rafa? Kad je do¹la ’99-ta i bombardovanje, opet je parkirana, ovog puta sam je ja izdao tako ¹to sam kupio Askonu 1.6... Sudbinu je zavr¹ila 5 godina kasnije prilièno tu¾no, kod limara u Boleèu koji joj je lepo sredio limariju, ali tata se razboleo i nikad je nije sklopio ni preuzeo... Dan danas sanjam da je vozim, valjda ¹to sam u njoj proveo bar 700.000 kilometara...



Par slika iz sedamdesetih...














Na prvoj levo moj brat od ujaka kod koga noæim kad idemo u Vojsku/Jagodinu, godi¹te kao buba, na poslednoj moja majka, polubrat idiot ¹to voli av i ja u korpi na haubi... :)


Lazic

Par slika leta '98-me... Samo ¹to nije umreo motor, nikad vrelije leto a bio zaglavljen ventilator, vozio sam je bez hlaðenja 20.000km...






Glava Dole

Sa uzivanjem procitao, a s obzirom koliko i mene uspomena vezuje za bube... prijalo je, krenuo i ja opet da odmotavam film u glavi [clapp] [thumb_up]

El Jefe

Како из овог детета расте ружан деда.
Друштво за заштиту од животиња

Lazic


durmitor2000

Evo Lazicu kao tvoja beba na Cvetnom trgu.


Sent from my MI 5 using Tapatalk

mkt

@ lazic
a slika sa devojcicom tj. trbusnjacima   ;D ;D ;D ;D

Hattrick


mali_zmaj

Zvala se Jagodinka Simonovic....
jin-jang

mi¹ko_kolo

On je tad veæ bio o¾enjen istom.

K0le

Citat: mkt poslato 28 April, 2018, 13:34
@ lazic
a slika sa devojcicom tj. trbusnjacima   ;D ;D ;D ;D

Johnny Weissmuller, mlaði dani :D

Lazic

Javila mi se jedna biv¹a devojka i zamolila da nikako ne smem da ponovo izgledam 'vako... :o :D














mali_zmaj

Face end body!! Mister olimpija!!  Sad si dupli STNJ!!  Nisam ni ja bolji,kad bolje razmislim,cak stavise!!
jin-jang

stilgar

kad je ovo biloooo :) daj neku skorasnju da merimo stomake :)

Lazic


eclipse4

lazicu ti si levo ili desno na slici?

Lazic


Lazic