Glavni meni

Mini PC

Započeo Ivicat, 16 Januar, 2019, 13:41

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ivicat

Imam neku krntiju od racunara staru nekoliko godina. I tada je bio niza klasa po karakteristikama. Sada, posle par tabova u mozili, mozes samo da gledas i cekas. Kao sa dial-up-om. Da napomenem da sam nisam zahtevan korisnik. Net, muzika i neki film. Posao ne donosim kuci, tako da nije sa poslovnu namenu.

Sada imam neki E3300 sa integrisanom grafickom i 2 Gb RAMa. I neko ogromno kuciste. A unutra 2 HDD-a, ploca i napajanje. Nikada mi nece biti jasno zasto se prodaju ta ogromna kucista...

Hteo bih SSD i jos jedan HDD (eventualno 2). Lap top ne bih uzimao jer mi ne treba. Ideja mi je da kupim neki Mini PC. Ono sto nalazim da vredi mi nekako deluje preskupo. A ono polovno je slabo.

Vidim da ih ima ovakvih:

Iako su super kompaktni. Jos ih zakace iza monitora i milina. Ali ovde ima samo SSD i ne moze ovde HDD osim kao eksterni. A to bih izbegao.

Ovo mi deluje kao ono sto trazim, ali ne mogu da nadjem nesto sto se uklapa finansijski.


Da li je pametno resenje (da li je uopste izvodljivo), uzeti neko malo kuciste i napakovati nove komponente u njega? Znam da postoje razliciti formati ploca ali ne znam u kakvo kuciste mogu da se ubace. Ima li ostalih komponenti za ta mala kucista?
Ako moze da se napakuje neka klasicna konfiguracija za nezahtevne korisnike do 200e, moze li i neka za neko malo kuciste? Ploca, moze integrisana grafika i SDD. HDD-ove vec imam.

UFF

i jesi li razmisljao koliko kosta novo napajanje kad crkne za neki od tih mini brend pc?
mozes da napravis kuciste i sam nikakav problem, imas na yt gomoilu diy snimaka, veliko se koristi jer je lako za rad u njemu

stilgar

U ta mini kucista ide itx ploca koja na sebi vec ima procesor, u htpc kucista ide i micro atx i puni atx. Treba da trazis kuciste u koje moze da stane napajanje pune velicine. Imam kuciste manjih gabarita al me chiftekovo napajanje kostalo 4500 din. Unuku sam sad prebacivao komponente u htpc kuciste coler master. Pogledaj po kp ima polovnih kucista raznih neleti se tu i tamo i na neko htpc. Nasi slabo uvoze takva kucista jel se malo traze. Silverstone kucista imas nova al su cene od 15000 din pa na gore, chiftec ima jedno htpc oko 3300 bez napajanja u gigatronu itd... LC power ima vise modela slim htpc kucista al tu je problem ili format ploce il napajanje koje posle izadje vise nego kuciste sa napajanjem novo. Po slikama, moj radni, unukov htpc da bljesti za ng i rodjendan i moj htpc.

nesic1


Taraba

Sto je manje to je skuplje jer je komplikovanije napraviti manje ploce uglavnom.
Ja imam ITX masinu vec 6-7 godina i ne vracam se na full atx jer mi ne treba, ali zato kuciste kosta 100e samo (prazno).

Ako ti je budzet tanak - ne juri uopste male masine.
Sto kaze Uff, kad ti rikne SFX napajanje, em sto kosta, em sto ga retko ko ima na stanju.
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

stilgar

evo ti htpc kuciste, napakujes normalan komp stoji horizontalno ko hifi komponenta povezes na tv i stub iuzivaj :) evo ti link sa itsveta pa zovni fonom vidi ko ima
http://itsvet.com/kuciste_chieftec_uni_uc_02b_op-pdaa1-21.i?id=2346




Joker

Te male ludorije ako hoces da iole vrede nesto, onda i kostaju. A za to za sta si napomenio, mozes da prodjes sa 200e i da te sluzi za sve dnevne potrebe bez igrica naravno...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

Ivicat

Evo posle vise od godinu dana, vracam se ovome. Ubrzo posle postavljanja teme sam kupio SSD za postojeci pc. Kako je sve sporo bilo, sada je super. Ja zadovoljan. Ali to je privremeno resenje.

Sada se projekat prosiruje i u planu je sledece.

Na postojecem pc-u mi je sva multimedija. Kada hocu da gledam film na tv-u koji je u drugoj sobi, moram da kopiram film na usb... Ili eksterni...
Pojacalo sam povezao na neki stari laptop na kome mi je takodje muzika, koju sam takodje kopirao sa pc-a...
Pored toga telefoni, jos jedan tv, konzola...

Neka trenutna razmisljanja:

1. Media server/NAS. Povezan na ruter i dostupan na mrezi.
PC pretvorim u media server. Jeftinije ali komplikovanije. FreeNAS i slican software mi je stran. Mada su tu i Windows resenja.
Ili kupim gotov NAS. Kompaktnije i lakse. Samo sto meni klasican NAS i ne treba jer cu backup praviti na eksterni pa ako HDD cikne, imam eksterni.
Pominju Raspberry pi kao jeftino resenje za NAS. Tek mi je to nepoznat teren.

2. Racunari samo sa SSD-om. Multimediju vucem sa 'servera'.

3. Za pustanje muzike i filmova sam mislio htpc koji multimediju vuce sa 'servera'. Ima da se uzme mini ITX ploca (kazu prevazidjenih karakteristika) ali dovoljna za ovo sto meni treba. Plus neko LC power kuciste sa eksternim napajanjem. Relativno kompaktno i tiho.
Posle citam da za to sto meni treba, kompaktan Raspberry pi je sasvim dovoljan. Ali opet, nepoznat teren.
I na kraju, Android Box-ovi kao najeftinije resenje...

***

Sve ovo su neka moja razmisljanja koja cu verovatno jos pet puta da preokrenem. Dosta nepoznatih stvari o kojima moram da se informisem...

Taraba

ili platis netflix 10e mesecno i ne jebavas se sa nas-ovima, backupima, rebuildovanjem raid-ova i slicno.
Android box ti zavrsava sve ostalo. Recimo Xiaomi Mi Box S
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

Joker

Jbm ti Netflix kod nas... Pola filmova/serija nema... Ajde novijih naslova ali nema ni starijih.. Ja ga placam, ajde, ali ne vredi 12 dolara koliko uzima svakog meseca...
Svi smo mi ljudi, malo ko je covek...

Lazic

Meni jedan bio aktivan neki vpn, pokrenuo Netflix usa, bem ti sunce, imaju SVE... Neko mi reèe da imaju na serverima celu svetsku kinematografiju, ali nije dostupno za javnost...


@Todoroviæ:
©to samo ne ¹eruje¹ neki folder na pc-u i direktno pristupa¹ sa tv-a? To sam ja uradio... Malo me ponekad iznenade ukuæani kad ne¹to gledaju, dok uklavirim za¹to jedan disk radi na 100% a nije virus... :D

Ivicat

I sta, onda se taj folder vidi kao network drive?

DebeliZmaj

plex i slicne gluposti su upropastili freenas ..
zadnji storage kad sam pravio razmishljao sam se neka sasija 24-30 bay, da bude sas3 (12Gbps) i kad sam
video u kakav je cirkus narastao FreeNAS ... kupio fabricki storage ...
evo sad besto TrueNAS ili kako se zove.... hebeni ZFS, RAID, iSCSI sa podrskom za 40Gbit QSFP+ ...
trazim li previse od NAS software....
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

UFF

@ Ivicat  prenesi tv u prvu sobu i problem solved

ne komplikuj zivot uzalud

Ivicat

TV ja i ne gledam. Ali odgledam neki film i slusam muziku. Nije da ne moze kao do sada, ali mislio sam da malo stvari ucinim jednostavnijim. Ili drugacijim?

Sto jednostavno kad moze komplikovano :D

nesic1

а да узмеш смарт тв и имаш опцију дељени екран и гледаш шта хоћеш

Послато са C105-E0 помоћу Тапатока

Ivicat

Ajd jos neko da ubaci neki novi predlog :D

mareskin

Plaćam Netflix, Amazon Prime, UFC Fight Pass, imao i HBO, a za sve koristim Android Box. Na Android Boxu imam instaliran Kodi sa dodacima. Pristupam sa njega deljenom disku na PCju za skinute filmove i serije.
Koristim mini tastaturu sa tač padom na njoj i pozadinskim osvetljenjem umesto daljinskog.
U suštini imam sve što mi padne na pamet i sve mi radi odlično (osim što je aplikacija za UFC Fight Pass na androidu teško sranje).
Naravno imaš i Youtube aplikaciju pa gledaš šta god ti padne na pamet.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Taraba

Sto si se odlucio za tastaturu vs recimo Logitech Harmony?
The band is just fantastic that is really what i think. oh by the way which one's pink?

mareskin

Citat: Taraba poslato 21 April, 2020, 15:00
Sto si se odlucio za tastaturu vs recimo Logitech Harmony?

Nisam ni razmi¹ljao o nekom od skupljih re¹enja. Ova mini tastatura je praktièna i sve mi odlièno zavr¹ava. Zadovoljan sam.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu