Glavni meni

potrebna kvadratura kablova za prespajanje akua

Započeo sasa ns 1, 27 Maj, 2018, 00:12

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

sasa ns 1

ostalo mi je licnastog kabla od 4mm kvadratngg.Da li je on dovoljnog preseka da se upali motocikl koji ima  recimo aku 10ah sa auta od recimo 60ah .Du¾ina kabla 1,5 metara puta dva za plus i minus i spojeno malim ¹tipaljkama.
To nije velikih dimenzija pa razmi¹ljm da napravim produ¾ne kablove samo za motor.

Lazic

Nije bitno koliki je akumulator od kola, bitno je koliko ampera hoæe anlaser na motoru, ako mogu amperi da proðu kroz 4mm sve ok... :)

juga

Realmo,pogledaj presek ¾ica napajanja anlasera i to je to

Ostoja

4 kvadrata mo¾e trajno podneti 35-50A, ako ti anlaser nema vi¹e od 600W, kablovi æe izdr¾ati.
Probaj naæi podatak za snagu anlasera pa proveri. Moje mi¹ljenje je da je 4 kvadrata malo.
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

Lazic

A po¹to si bandera¹, Petarbot bi rekao da tvoje mi¹ljenje ne vredi ni¹ta jer nema¹ diplomu fakulteta... :D Tj, ako nema¹... ;D

friziderdzija

2x4 кадрата по воду је скроз ок...ја кад идем на пут носим каблове 6 квадрата , 2 м дужине...и скроз су ок...само стави мало квалитетније штипаљке.

bigbad86

Ja sa 2.5 kvadrata licnasti  od sporeta palim motor i moze. Cak sam jednom palio sa kola na kola, zaigraju kablovi, al upali. Ako ces paliti samo motor sa njima, opusteno.

Ostoja

Citat: Laziæ poslato 27 Maj, 2018, 10:32
A po¹to si bandera¹, Petarbot bi rekao da tvoje mi¹ljenje ne vredi ni¹ta jer nema¹ diplomu fakulteta... :D Tj, ako nema¹... ;D
Aaaaa,  batina je iz raja iza¹la...
Javno ti pretim..
[rofl] [rofl] :-*
Samo nemoj da moram i onda sve hoæu...

jevta


bigbad86


sasa ns 1

ne kontam da li si svih pet ¾ila povezao u jednu pa dobio 5 puta po 2,5 kvadrata po jednom polu akumulatora

Lazic


jevta

Pa paljenje na kablove traje 5-10 sekundi ako ne upali ne valja ne¹to drugo. A to vreme 2,5 izdr¾i bez problema na tu du¾inu. Veæi su problem krokodilke ja lièno ih ne koristim nego samo kabel i naslonim na klemnu uz pomoæ prijatelja. Do sada nije omanulo

Glava Dole

#13
Ma izdrzi djoku 2.5mm^2... eno imam kineske mogu samo da ih bacim u kantu... probao kad mi bio skinut aku da ga upalim bez akumulatora preko tih kablova(aku je nov) i samo je zajecao... montirao ga na motor i upalio na zub... stavili kinezi prst debelu izolaciju a unutra licnu... 8mm precnik izolacije a svega 3mm precnik samog provodnika... sto je oko 7mm^2 kad se preracuna pa je opet malo, bar za moj motor bez ikakvog akumulatora... dok neki koje smo ja i cale pravili jos pre 100god od neke prst debele zice(ne znam precnik) pale i auto bez problema a kad auto i motor prespojim vergla ko da radi u leru [rofl]
Nije vam ovde problem grejanje nego to sto ne moze da sprovede dovoljnu kolicinu struje u trenutku prosto receno, anlaser jednostavno zahteva puno ampera, to vam je ono "udarna struja akumulatora" a losim kablovima ste to ogranicili i ne mozete da iskoristite kapacitet donatora koliko god on bio jak ;)

Tako tanki kablovi mogu da posluze ali ako je aku na motoru kolko-tolko dobar pa da se drugi auto/motor prikaci i prvo ostavi da radi 10-15m da kolko tolko dopuni taj prazan i onda i ovaj pripomogne i tako ce upaliti u vecini slucajeva. Ali kad se vec pravi sto deblje to bolje.

Lazic

Ako ga prvo malo dopuni¹ a dobar acc, mo¾e¹ sa bilo kakvim kablovima... :D

bigbad86

Dobro, ja nisam iskreno nikad startovao totalno mrtav akumulator. A deblji presek ne mogu jer onda svako kabal duzine od oko 1.5M ne moze da stane ispod sedista sa sve stipaljkama. Ono sto sam primetio je a mi ubrzano porpada izolacija na zicama, dal zato sto je skinuta primarna izolacija sa njih ili zato sto ih obmotavam oko pesnice kada stavljam ispod sedista.

Lazic


sasa ns 1

Citat: sasa ns 1 poslato 27 Maj, 2018, 22:56
ne kontam da li si svih pet ¾ila povezao u jednu pa dobio 5 puta po 2,5 kvadrata po jednom polu akumulatora
moram sam sebe da citiram ponovo -da li si stavio svih 5 ¾ila na jednu ¹tipaljku ili samo jednu

bigbad86

Ma samo jednu od 2.5 kvadrata za jedan vod i jednu od 2.5 kvadrata na drugi vod. Iskren da budem nisam siguran bas dal je 2.5 kvadrata, samo znam da je licnasta. Moguce je i da je vise, pogledacu sutra. Koliki promer koriste trofazni sporeti?

Lazic