Glavni meni

MTB bicikli (Downhill, ali jako pa¾ljivo da se spu¹ta) - Bixs Sauvage 400

Započeo kovac85, 25 Decembar, 2017, 08:47

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Slaninar

Citat: monsterbnt poslato 05 Jun, 2018, 10:07
Slaninar, koliko ljudi zna ovako nesto da izvede? Samo apsolutno vrhunski vozaci to mogu. Ja i dalje stojim pri tome da ce RST da pukne na stepenicama i to cak pre nego tvrda viljuska. Video sam kakko ljudi uzimaju nesto sto je reklamirano koa DH, odu da voze DH, i zavrse u bolnici jer je nesto puklo, najcesce prednja viljuska, jer nema ni ugao ni izdrzljivost za DH... Zato imam problem sa definicijom. Ozbiljniji i jaci bajk pre treba losijem vozacu i pocetniku, bar sto se tice te discipline. Kad vec pominjes analogiju, isto bi bilo da uzmes afriku i odes na MX stazu i probas da skocis sa njom...

Po¹tujem & kapiram. Koliko znam, ova konkretna vilju¹ka ne bi trebalo da pukne na stepeni¹tu i spustu niz brdo brzinom kojom poèetnik mo¾e da ostane na stazi, ali ne iskljuèujem moguænost da gre¹im.

Svakako cenim da ima vi¹e smisla ve¾bati na krutom bajsu - da se stekne oseæaj za te¾inu terena, koliko ¹ta udara i izbacuje s putanje i kako koristiti telo kao amort. S tim ¹to iz mog iskustva gume i felne èe¹æe budu najslabija karika kod poèetnika (ni ne ustanu iz sedla pri prelasku o¹tre d¾ombe i sl.).

Bajs bez amorta æe pri istoj brzini pru¾iti puno vi¹e adrenalina na off roadu svakako, pogotovo pri spustu - jedan od glavnih razloga iz kojih ne volim amorte.  :)   Crknem dok se uspenjem, a onda pola nizbrdica u kom¹iluku budu sme¹ne s amortima. Jebe¹ to!

Po kategoriji bajs je definitivno enduro, ne DH.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Gavrolini

Citat: Slaninar poslato 05 Jun, 2018, 07:09
Bajs spada u kategoriju Enduro - ¹to se mo¾e u ¹irem smislu reèi objasniti analogijom iz moto sveta - nije kroserica, ali je daleko od drumskog.

Ovo ¹to Monster pi¹e - po¹tujem iskustvo & znanje, ali mislim da je malo previ¹e "zastranio" da tako ka¾em. Jeste, nije za ozbiljan DH, ali u meri u kojoj ni dobar enduro nije za ¹umu - kroserica jeste bolja. Full-sus bajs kao ovaj æe sasvim lepo iæi po ravnom i nizbrdo po d¾ombama. Za uzbrdo je, kao i svaki full-sus, ne¹to lo¹iji izbor. Za asfalt - zakljuèavaju se amorti, daljinski, tako da neæe biti previ¹e stra¹no, mada ima puno boljih izbora za vo¾nju po asfaltu.

Za stepenice - niz stepenice se relativno opu¹teno spu¹ta i drumskim biciklom. Bicikl uop¹te nije lo¹ i neozbiljan. Onaj ko vozi tako da mu je preslab uglavnom veæ zna kakav bajs je u pitanju i da li mu odgovara. Dakle, mogao bi i ovo sa snimka, samo osetno sporije, uz malo vi¹e rada kolenima & laktovima i, barem za te doskoke sa vi¹ih rampi, bilo bi po¾eljno da vozaè nema ba¹ 100+ kila:

! No longer available

Na tu temu - nisu bicikli toliko osetljive sprave ako zna¹ ¹ta radi¹, druma¹:
! No longer available

Trikove sa snimaka n... POKU©AVAJTE kod kuæe, u ¹to pijanijem stanju i bez za¹titne opreme!    :D
Èek bre sta pricas? Kako moze cross motor moze biti bolji za ¹umu od enduro motora? I zasto se na enduro trkama onda voze enduro motori a ne cross?

rboban

Ride It Like You Stole It

Slaninar

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hurricane


Slaninar

Citat: Hurricane poslato 05 Jun, 2018, 12:05
..ja samo da pitam, jel mo¾e ovaj bajk mo¾da za DH ?

[rofl]

Koliko sam shvatio, samo ako je dobar asfalt i nizbrdica je blaga - do pijace i sl.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Hurricane

..tako ne¹to bih i ja voleo, da se spustim s Brda, a u povratku mogu i 56-icom ili 89kom

castor

It's the ride that matters, not the bike…

FANTOM

    E o ovome sam ja pricao ko zna znanje zna svasta da uradi i sa trkackim bajsom tacnije sve sto se da videti iz prilozenog snimka gore. Desava se da pucaju ranovi viljuske kurble ali nije to bas ucestalo i to kod ljudi koji znaju to da napinju ne kod amatera. E da za vreme moje poduze karijere . Jedan vrat viljuske pukao u ralji sto jebem li ga u krivini ija al sam preleteo preko volana nasadio se na onaj patrljak sto je ostao da viri na stomak pa ajzno glavom o beton , a na glavi samo kapica . Imao sam cvorugu finu . I drugi put na poslednjoj trci koju sam vozio kao junior . Bila zima ciklo kros u NS tamo onaj park blizu stranda . Puce mi pola volana ko staklo na ravnom preko nasipa smo isli bio u 4 vozaca . Pukne mi desna strana volana propadne mi ruka i otkotrljam se niz nasip . Ustanem otrcim pola kruga do boksa da zamenim bajs , trener se drzi za glavu ka me video . Uzmem drugi bajs i zavrsim cetvrti . Sto i nije lose s obzirom na peh koji sam imao. Tako da oce da pukne al mora to ozbiljno da se zgazi  :D

Slaninar

Delovi u velikoj veæini sluèajeva (sa izuzetkom famoznog DH  :)  ) pucaju usled zamora materijala - ne usled prejake sile, veæ velikog broja manjih cikliènih optereæenja. Uzrok tome je najèe¹æe lo¹ dizajn delova, reðe lo¹a izrada. Proizvoðaèe jednostavno boli kurac, a ljudi kupuju prièu da su previ¹e grubo, ili jako vozili bicikl, pa kupe novi i "paze". Planiram pisati na sajtu o tome detaljnije kad stignem. Spoj kurbli sa pedalama, kurbli sa osovinom pogona, kao i osovine pogona sa le¾ajevima (¹oljama) istog su katastrofalno re¹eni (svaki aktuelni standard ima po barem jednu falinku). Takoðe, spoj lule sa ramom kod starijeg sistema vilju¹ki s navojem je nebezbedan, ali tu su napravili odlièno re¹enje, sreæom, sa "a-head"-om, koji je postao aktuelan standard.

montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

monsterbnt

Delovi pucaju i od pogresne upotrebe. RST je meni puko na spoju sa trouglom trail i enduro bi lepo drzao. XT pogon koji je odlican, konstatno je pucao plastican sraf koji drzi pedale. Ako ga vozis kao enduro trajace vecno, ako ga vozis kao DH juris pedalu usput... Epicon je lepo radio na sumskoj stazici, posle 10 stepenika vadis pumpu iz ranca... Puknut ram sam video samo jednom... kad sam se zabo u nekog hipstera na brankovom puce, njegovo ''karbon'' govance sa alija... Marcocchi 66 ni ogreban. Kod DH najvise strada vesanje ako nije predvidjeno za to, felne i unutrasnje gume. DH unutrasnja je znatno deblja i u kombinaciji sa duplozidnom mavic felnom i 2.5 spoljnom trpi sve i svasta.
Smrt SVIMA!!!!

Slaninar

Upravo o tome prièam. "Plastièan ¹raf koji dr¾i kurblu" ti ne zvuèi ni malo pogre¹no? Uvek bude kriv korisnik.  :)
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

FANTOM

    Ja sam izasao iz price pre jedno 11 godina . "Plastièan ¹raf koji dr¾i kurblu" dal je moguce da su poceli da prave takva sranja da bi vrteli lovu ha show.
    Meni je sa "a-head" lulom pukao vrat viljuske. A u tom trenutku sam kao vozac imao npr . mozda 60 kg . Upravu si sto kazes zamor materijala . Ali ono nasi bajsevi su se rasklapali kontrolisali teras ga svaki dan pola dana ko da si rodjen sa njim ,uvek osetis kad nesto ne valja, uvek ima nesto zbog krs puteva da se odradi pogleda dotegni ovo presteluj ovo skini ovo pa podmazi itd. Ne znam moji drugari sa treninga su bukvalno svasta vozili nije bilo kao sada , vozio se ne znam kao sto napisah Rog premalan masnom farbom nakacis sta imas od delova i gas decko junior vozi Barabar sa ljudima koji su u to vreme su pocinjali Karbonski bajsevi vozili te iste karbonce. Nemam pojama onda Bianchi iz 80 - desetih sa 27" tockovima . Necete verovati ne zna se kolko maldjih uzrasta dece je u tom klubu vozilo taj bajs i taj bajs je i dalje ziv prav fercera. I tako sto nekih primera . Po meni nekad se pravio kvalitet ono dok sad dosta idu na komfekciju i boli ga djoka ako ces ti pasti zbog toga sto su oni napravili felerican deo i sjebati se "Plastièan ¹raf koji dr¾i kurblu"  :o , pa nije ni cudo sto bajsevi od pre 30 - 40 godina i dalje rade a ovo danas se raspada , onda je pravljeno da traje ko i sve ostalo a danas vozi godinu dana pa kupi novo .

mrle

Citat: Hurricane poslato 05 Jun, 2018, 13:59
..tako ne¹to bih i ja voleo, da se spustim s Brda, a u povratku mogu i 56-icom ili 89kom
a pre toga kod Lutera na ringi¹pil.
To traje jo¹ kada sam ja bio mali.

bigbad86

Daj postavite te snimke kako vozite, ja mog bugarina vozim 12 godina, nema stepenica sa kojih nisam sisao, amortizere mi iskusni biciklisti zovu "pogo stick". Tezak, lose gume, krivi mi bandasi oduvek, cak sam i zadnju viljustku krivio pa ispravljao, znaci tu je dodano oslabljena. I i dalje ga teram po sumi. Ne downhill naravno ali teram.

monsterbnt

Citat: Slaninar poslato 06 Jun, 2018, 11:16
Upravo o tome prièam. "Plastièan ¹raf koji dr¾i kurblu" ti ne zvuèi ni malo pogre¹no? Uvek bude kriv korisnik.  :)

I ja. Jednostavno nije predvidjen za DH i naravno da je popustio. A slazem se da ni bicikli kao ni sve ostalo nije vise kao nekad.
Smrt SVIMA!!!!