Glavni meni

HDR fotografije

Započeo SSZGO, 03 Mart, 2011, 14:20

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

SSZGO

dakle, naletim malo na ovu temu

i o cemu se radi

kada se slika, aparat ne moze da uhvati dobro osvetljenost npr objekata koji su u pozadini i napred

tj neki delovi slike budu tamni, neki svetli
ako s epoveca ISO osetljivost, tamni delovi postanu ok, svetli budu presvetli itd...

i sad vidim moze da se iskombinuje ista slika, sa razlicitim osvetljenjem, i da se dobije jedna slika koja je dobro osvetljena svuda


bavi li se neko ovime i ima li neke slike primere, vidim da slike mogu odlicno da ispadnu ako se odradi HDR
pa ne bi bilo lose da nam se daju neke smernice kako slikati, za najbolje efekte

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

SSZGO

Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

ninja66


Lazic

Obozavam HDR... Dokaz da je klasicna fotografija zastarela...

SSZGO

evo jos jedne slicice u HDR,

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d4/New_York_City_at_night_HDR_edit1.jpg

klasicna fotografija zastarela

pa aparat ne vidi kao ljudsko oko

ljudsko oko  moze da primeti 5-10 puta vise kontrasta nego sociva u kameri
zato je jedina mogucnost da se dobije slika kakvu oko vidi, da se izvuce kontrast iz nekoliko fotografija
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

abarth

Stvar je dosta jednostavna. Radi se o tome da komercijalni foto aparati imaju ogranièen kontrasni raspon, raspon izmeðu najtamnije i najsvetlije taèke na slici koju senzor mo¾e da registruje. Sve ispod i preko toga nije registrovano, a sve unutar tog raspona je uslikana slika. Da bi dobio ono ¹to je van opsega koristi se trik sa podexponiranjem i pre exponiranjem. ©to prosto znaèi da treba uslikati jednu "normalnu" sliku i bar jo¹ jednu tamniju i jednu svetliju, a po¾eljno po dve i vi¹e. To se posti¾e pomeranje EV parametra na aparatu. I sve to sa apsolutno STATIÈNIM aparatom. Posle se sve to spoji uz pomoæ nekog od mnogobrojnih programa u jednu sliku velikog kontrasnog raspona koja izgleda ovako dra¾esno. ;)

UFF

Ja bi ipak odabrao drugu ili trecu jer se na rezultatu bas vidi da je obradjivana i amater to uoci sa kilometar

Ivan1979

sta je tacno HDR   [neampojma]

Ivane koji program koristis za ovu igrariju?


konjarnik


SSZGO

postoji vise varijanti HDR slika, evo programa - besplatan trial

http://www.mediachance.com/hdri/

a moze i photoshop ima neke osnovne funkcije ali ovaj program iznad je specijalno za HDR
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

dr32

Ne znam sta je to HDR ali na mom aparatu ima nesto sto se zove nocni mod i pravi interesantne fotografije. Okacicu kasnije...
4 wheels move the body, 2 whells move the soul... enjoy

SSZGO

Citat: dr32 poslato 03 Mart, 2011, 18:48
Ne znam sta je to HDR ali na mom aparatu ima nesto sto se zove nocni mod i pravi interesantne fotografije. Okacicu kasnije...

kakav bre nocni mod... ako ne znas sta je hdr onda procitaj prvi post i znaces...
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

Ivan1979

  [sutirakamen]  ... malo se zaigrao ...  [sutirakamen]

Ivan1979

Citat: SSZGO poslato 03 Mart, 2011, 16:52
postoji vise varijanti HDR slika, evo programa - besplatan trial

http://www.mediachance.com/hdri/

a moze i photoshop ima neke osnovne funkcije ali ovaj program iznad je specijalno za HDR

[thumb_up]
http://www.fileserve.com/file/vjr6Wc6  ima i reg code

Kanarinac

Ja sam se malo igrao, ali nikako nisam uspeo da uradim da izgleda do jaja. Sad dal najbolji efekat imaju nocne slike ili je neshto drugo u pitanju ne znam.
Ja sam slikao jednu normalnu do jaja svetlu tj valjda da sa velikom expozicijom, a jednu tamnu, posle spajao i centrirao, bas u ovom programu sto sszgo okacio. Ima dosta tutoriala na netu vezanih za ovu temu


barezi

Probao i ja malo da eksperimentisem.


Uploaded with ImageShack.us

Atirudra

da hdr je kada se vise fotografija 2 + sa razlicitom ekspozicijom s jednog istog mesta uslikane spoje u jednu  (tj fotka tamna pa svetlija pa jos svetlija itd kolko oces , pa se prelozi jedna preko druge i eto ti HDR efekat) I ja ga obozavam i koristim tj neku hdr imitirajuci programcic u okviru DCE tools -a REDINAMIX u foto shopu PS12.0.3 .odlicna tema za fotkase thx

[attachment deleted by admin]
-------------- -_- ---------------

MILJAN

Fotkao jednu kroz prozor.... Posle malo ekspozicije i eto...

[attachment deleted by admin]
Cave ab homine unius libri

SSZGO

HDR predstavlja spajanje iste slike sa razlicitim osvetljenjem u jednu da bi se dobila bolje osvetljena slika

e sad, postoji i spajanje iste slike sa razlicitim fokusom u jednu sliku
da bi se dobio efekat ostrine svuda po slici


primer - slikamo pticu na grani (slika iznad) i fokusirali smo pticu i ona je ostra
ali granje je van fokusa i ono je blurovano
zatim napravimo drugu sliku gde je granje ostro a ptica blurovana

spajanjem te dve slike dobijemo sliku koja je potpuno ostra
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor