Glavni meni

Ofanzivna vo¾nja, da ili ne, za¹to da, za¹to ne...

Započeo Lazic, 13 Oktobar, 2017, 16:32

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Lazic

Naravno ne mislim na isterivanje prednosti i zanemarivanje kretena iz boènih ulica koji ne staju na stop ili genijalaca koji skaèu na parking mesto kao kamikaze, ili odluèe da idu na pogre¹nu stranu pa naprave polukru¾no iz vedra neba... I dalje mislim da je izjava koju èuh pre 100 godina i dalje najva¾nija za pre¾ivljavanje na motoru, uvek vozi kao da nikad nema¹ prednost...

Godinama prièam da je u gradskim uslovima ofanzivna vo¾nja bezbednija od defanzivne... Naravno puno zavisi i od tipa motora, te¹ko æe neki debeli na HD-u da vozi ofanzivno... Jutros polemisao sa kolegom koji je biv¹i taksista i zagovornik je defanzivne vo¾nje, nikad nije vozio motore, danas slabo i kola vozi, presela mu dok je taksirao... Moj brat je defanzivan vozaè, uspeo je dva puta omlati u auto jer su stali da propuste pe¹aka, jednom nije oèekivao da æe taksista da pusti dobru ribu, drugi put nije gledao... Da je bio blizu linije samo pro¹ao pored i imao vremena da stane pred prelaz ako ba¹ hoæe... Nekoliko puta su njega uspeli da stignu jer je oèigledno prespor i slabo vozi kontra smerom. Jednom ga je ¾ena stigla na semaforu jer nekako nije videla motor ispred nje, a on je krenuo sporije nego ¾ena u autu... :o [facepalm] Pre 2 meseca je svirnuo nekom liku jer mu se ubacio(pitam se ¹to), ovaj naglo zakoèio i moj brat naravno pljas... Lik mu pokazao  [srednjiprst] i samo nastavio... Jo¹ ovaj kreten zvao policiju, èak neki prolaznici hteli da svedoèe da je ovaj namerno zakoèio da ga sru¹i, rekao mu isto ¹to i policajci, nije dr¾ao odstojanje... [facepalm] Pri tom je pre¹ao sigurno vi¹e od milion kilometara, motore vozi skoro 30 godina, kola takoðe... Kad smo bili deca, bicikl je terao kuda koze ne bi i¹le, toèkirao, skakao... :o
Mrleta sastave u terazijskom tunelu jer je stajao u koloni... :o Posle se to ispostavilo kao odlièan potez, gladano u parama od osiguranja... ;D

Moj stil gradske vo¾nje je ne toliko da se zaleæem kao ludak, mada volim, je da ¹to mogu vi¹e ne budem meðu kolima, bolje i kontra smerom ako nema nikoga, tramvajskim ba¹ticama, od kad su napravili d¾umbus sa Slavijom i Ruzveltovom, poèeo sam i kroz parkove i gradili¹ta i trotoarima d'idem... ;D
Seæa se Uff kako sam prelazio gazelu kad su je popravljali, samo kroz gradili¹te... :D
U koloni æu da stanem samo ako fizièki ne mo¾e da se proðe izmeðu ili pored ili trotoarom i to samo do trenutka dok se prvo vozilo od koga ne mogu dalje ne pomeri... Kad se upali zeleno ¹to pre do 60-70-80 i nema ¹anse da me neko stigne jer sam spor... Sa desne strane ne pretièem nikad jer nas tu definitivno ne oèekuju, a obilazim kad ba¹ idiot stane toliko levo da ne mo¾e da se provuèe... Konstantno èetvore oèi da neko ne krene da izaðe iz kola... Naravno, sirena na vazduh, ksenonski far i otvoreni izduv se podrazumevaju... ;D

Sad bi ja nabrajao jo¹ milion situacija, al' me mrzi... :D  [cheers]


Taman tema za petak 13-ti... ;D

Hurricane

.. DA i uvek

Zasto, bem li ga, jedino tako imam punu kontrolu nad situacijom

Ivicat

Ne volim da sam medju automobilima i ne volim da imam auto ispred sebe.

Lazic

Krenem kuæi, naravno kolaps svuda, odmah iz Cvijiæeve zapalio levo u Èarli Èaplina, levo na Bogosloviju, Partizanski put, zvezdarska ¹uma, pored obdani¹ta kroz ¹umu, okretnica 28 i kuæi... Stigao za manje od 10 minuta... Dole kod firme upoznao koleginicu koja vozi TDM, i¹la je na istu stranu gde i ja, ponudio joj da me prati, nije htela... Sad ka¾e prokuvala i ona i motor... :o :D

feelgod

Ma de moze riba da vozi TDM i jos tebe budlu da prati.

mi¹ko_kolo

U potpunosti saglasan sa naèinom vo¾nje u gradu kao ¹to je Beograd. Vozio vrlo slièno. Mada, to je dobar naèin za svaki veliki grad.

Lazic

Citat: feelgod poslato 13 Oktobar, 2017, 19:06
Ma de moze riba da vozi TDM i jos tebe budlu da prati.

Ne bi divljao da me pratila, opet bi stigli za max 15 minuta... :)



@Mi¹ko:
Veliki grad k'o veliki grad, gu¾va frka i krkljanac, ne mo¾e drugaèije... :D Samo se pitam ¹ta je bezbednije... :) Primetio sam da dosta kolega i koleginica vozi defanzivno, tj kao kola... :o Uglavnom ne stignem ni da im se javim, prebrzo ih obiðem...

Charuga

Kako sam uzeo GTR/a ....ispizdeo sam kada su guzve po gradu.....sa rasirenim retrovizorima ili skupljenim tesko se provlaciti izmedju automobila....smor...
Dok je na putu sasvim druga prica....
Ova tema me cacnu malo....da sam jurio pre dve godine imam utisak da onaj sa BMW-om nebi uspeo da me pokupi....
Sad sam se nahvatao straha...od kako sam seo opet na motor...pa po gradu vozim kao P.....

mi¹ko_kolo

Kao ¹to Èaruga reèe, zavisi i kakav model motora vozi¹. Visoki i relativno lagani motori su du¹u dali za ovo o èemu Laziæ prièa. Ima¹ preglednost jer si vi¹i od veæine automobila, ruèke i retrovizori su dovoljno visoko da prelaze visinu retrovizora automobila, najveæi broj njih ima napred 19 ili 21 col toèkove, imaju 1 ili dva cilindra ¹to je super za vo¾nju iz nule...  Sa R-ovima ili rednim èetvorocilindra¹ima je to malko te¾e.

megaidiot

evo kako ja vidim stvari:
ovo sto lazic propoveda je defanzivna voznja, za ofanzivnu nisam cuo, to mozda panduri znaju. ;D
na semaforu budes prvi da nemas nikog iza da te klepi, gledas da nisi medju autima ni iza auta nego ispred, kad izadjes ispred svih na semaforu skrenes da blokiras prvi auto da ne pomisli da se trka kad se upali zuto i sve ostalo sto prosecan vozac vidi kao divljanje.
meni problemi nastaju kad obilazim i provlacim se po svaku cenu, jer volim to, a cesto treba stati i sacekati koji sekund da se namesti bolja situacija i onda ih prepisati, ali kako vreme ide sve manje pravim gluposti. i treba poznavati stil voznje ostalih, ovde je lakse predvideti sta ce ko da uradi nego u beogradu, retko ko vozi preko ogranicenja i skoro svi se slepo drze pravila, ali ima vise slucajeva da baba odjednom ukoci u mestu, jer eto.

ono sto lazic zove defanzivna ja bi zvao pasivna voznja, tj. da vozis kao da vozis auto. tako vozim kad sam mrtav umoran s puta i imam jos samo da se dovucem do kuce kroz grad.

u principu samo ne treba biti idiot, mada ja nemam ni strucnosti ni integriteta da serem sta kako ko treba da radi. iako znam da je potpuno retardirano i nikada nikome ne bih rekao da to treba da radi, ponekad kad na autoputu vidim da ima dovoljno mesta izmedju kamiona koji se obilaze samo proprdim izmedju njih i onda sam jako srecan, debil.

Lazic

Kad to vidim ne proprdim izmeðu njih nego zaustavnom k'o gospodin... :D

Danas sam otkrio ultimativno vozilo za grad, CR500... :o ;D

Vozio sam ga èitavu jednu cigaru i shvatio ¹ta znaèi oseæaj da te ba¹ briga po èemu vozi¹... ;D ©to neko reèe, i da ga vozi¹ po vodi i zavrne¹, digao bi se na zadnji... :o :D


@Èaruga:
Da kucnem u drvo do sada nisam imao padova za bolnicu, ali znam taj oseæaj frke kad posle pada treba opet zavrtati gas...

Boban_m


monsterbnt

Na CR500 i KX500 vise u zivotu necu da sednem.... KAKO SE TO UOPSTE VOZI SA OBA TOCKA NA ZEMLJI!?!?!

Onaj moj KLX250 je dusu bio dao za grad. 105kg 30ks mogo si ga provuces kroz sta oces i popnes i na banderu ako treba.... Jedini omlat je bio kad me je idiot opalio na semaforu dok sam stajao na crvenom....
Smrt SVIMA!!!!

Lazic

Citat: Boban_m poslato 15 Oktobar, 2017, 04:57
Drago mi je da si imao iskustvo na CR500 :-)
To nije bilo iskustvo nego tektonski poremeæaj, oseæao sam kako planeta usporava... :D


@Monster:
©alta¹ u vi¹e brzine dok ih ima¹ a onda vi¹e ne mo¾e na dva toèka... :D


Lazic

Vrlo defanzivno, èak penzionerski... :D Na vr' gasa... :D

megaidiot

Citat: Laziæ poslato 15 Oktobar, 2017, 04:38
Kad to vidim ne proprdim izmeðu njih nego zaustavnom k'o gospodin... :D
slozicemo se da nije isti dozivljaj, a zaustavnu ne volim (pogotovo nocu), osim kad je zastoj.

Citat: monsterbnt poslato 15 Oktobar, 2017, 11:05
Onaj moj KLX250 je dusu bio dao za grad. 105kg 30ks mogo si ga provuces kroz sta oces i popnes i na banderu ako treba....
idalno je imati tako nesto za po gradu svaki dan i nesto vece i udobno za put.

CitatDanas sam otkrio ultimativno vozilo za grad, CR500... :o ;D
:drka:

Lazic

Samo sam zamislio, ide¹ pravo, ostrvo, ¹ine, stepenice, auto, beba u kolicima, glasaè sns-a, auto, baba, park, klupa, ¾bunje, Slavija, Vesiæ, jezero, auto, trola... :o ;D

kuglica14


Lazic

Jo¹ samo kad bi umeo da ga upalim na kurblu... :o :D Nego, jel ima verzija toga sa anlaserom...?