Glavni meni

Device za pecenje prasica

Započeo Boban_m, 06 Oktobar, 2017, 22:11

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

UFF

Citat: Boban_m poslato 07 Oktobar, 2017, 00:46
Ok, imam ves ma¹inu za crevca. A za motor cemo da svratimo na auto otpad.

imate auto otpad tamo koji prodaje polovne delove?
sto onda guzvaju automoble kad sve to moze u delovima na ebayu ili kregu da se proda?

Ivicat

Bobane, neces da peces prase svaki dan. Mozes i bez mangala, burica, lezajeva,bojlera, ves masina....
Prase stavis na drveni/metalni razanj. Rupu za vatru (cumur) iskopas u dvoristu. Razanj oslonis na dva drveta koja ces da zabodes u zemlju.



Stavis prase i rucno okreces.

Na kraju moras i da ga pojedes :)

doktor

I glavna stavr...prase treba da se okrece prema vatri, a ne od nje!
Bikers work is never done!

MIGE


friziderdzija

ako ste za neko okupljanje u cilju formiranja praseæe komisije koja treba da donese akt/memorandum/manifest o najboljem naèinu za pripremu omiljene nam poslastice (preseæeg peèenja sa ra¾nja) uz obaveznu degustaciju (pre¾deravanje), voljan sam uèestvovati u radu gorepomenutog mm tela...
za tu priliku sam voljan donirati:
1) bure 200 l (vi¹e komada) ili 60 l (takoðe vi¹e komada) zavisno od potrebe;
2) prohromsku cev, tzv colaru, u du¾ini potrebnoj prema predmetu na¹ih ¾elja (peèenom prasetu)...po potrebi moguæe doniranje i grabovog koca zbog rustikalnosti pripreme
3) po nacrtu prateæi monta¾ni materijal za monta¾u praseta na cev;
4) gajbu piva, proizvoðaèa po ¾elji usvojenoj od strane èlanova komisije;
5) 5-10 l domaæeg vina (crnog ili belog), za potrebe pravljenja protivpo¾arne sme¹e, u narodu poznatije kao ¹pricer, zajedno sa prateæim materijalom (kiselom vodom)

UFF

eto sta radimo kod mene za MM rodjendan sledeceg vikenda!   [dancing] [yahoo]

MIGE


Boban_m

Citat: UFF poslato 07 Oktobar, 2017, 09:31
imate auto otpad tamo koji prodaje polovne delove?
sto onda guzvaju automoble kad sve to moze u delovima na ebayu ili kregu da se proda?
Auto otpada koliko volis. Dodjes sa alatom i sam skidas sta ti treba.

Citat: Ivicat poslato 07 Oktobar, 2017, 10:02
Bobane, neces da peces prase svaki dan. Mozes i bez mangala, burica, lezajeva,bojlera, ves masina....
Prase stavis na drveni/metalni razanj. Rupu za vatru (cumur) iskopas u dvoristu. Razanj oslonis na dva drveta koja ces da zabodes u zemlju.
Ono bi i moglo, ali ovde skuplje da razjebem 2 kvadrata trave nego prase.

Tacno mi fali jedan friziderdzija ovde. Mozda ima ali nisam nasao jos.

Citat: UFF poslato 07 Oktobar, 2017, 13:53
eto sta radimo kod mene za MM rodjendan sledeceg vikenda!   [dancing] [yahoo]
Dopada mi se razvoj teme. Nekako uvijek zavrsi epski ;D




Kostić

amerièko prase na ra¾nju. aj po¾uri da vidimo kako izgleda ceremonija :) ja bi tu zabo dve grane, turio pola bureta u vatru i nabo prase na kolac i vrteo ruèno. dok ti osmisli¹ amerièki marketing mi æemo da ostarimo. vi ni pljeske ne umete da ispeèete bez gomile in¾enjera :)

Laki-zr

Zamajac od stojadina i motor za brisace je prava kombinacija!  [djavo]

Lazic

Citat: misa-pei poslato 07 Oktobar, 2017, 01:24
Dobro usoliti prase je èitava umetnost. Ne sme da bude preslano spolja, neslano iznutra, ne sme da se grupi¹e so na jednom mestu...

Kad uzme¹ prase, prvo mu izvadi trbu¹nu maramicu. Ona daje prejak miris. Zatim ga dobro isperi, da ne ostane usirena krv. Tvrde da je ¾ensko prase slaðe od vepriæa i da manje "vonja". Lièno, ne pravim razliku.

Poznavanje praseæe anatomije je esencijalno za ovaj posao.
Usoljava se tako ¹to ubode¹ no¾ u vrat, negde iza u¹iju i sune¹ doooobru ¹aku soli. Prstom utrljava¹ so, da prodre ¹to dublje u meso. Ubaci¹ malo soli u rupu gde je bio grkljan i utrlja¹ je. Zatim usoljava¹ pleæke. Tu no¾em pravi¹ ubod s unutra¹nje strane prednjih nogu. ©aka soli, utrljavanje. Mo¾e¹ i dva uboda da napravi¹. Ja ga bocnem i sa spolja¹nje strane, da so lak¹e stigne do spolja¹nje strane pleæke. Butiæi... Unutra¹nja srtrana, dva uboda no¾em po butiæu. Jedan prema stomaku, drugi prema repu. So, prst... Mo¾e¹ da sa zadnje strane buta napravi¹ jedan dubok ubod da stigne¹ skoro do butne kosti i da tu ubaci¹ so. Stomak se iznutra prema¾e solju (vla¾na ruka, trlja¹ po rebarcima). Spolja isto tako, da ko¾a bude slana.

Time smo zavr¹ili usoljavanje praseta. Nabijanje na ra¾anj (drveni ili metalna ¹ipka) se radi od guze, kroz trbuh i vrat. Treba da izaðe prasetu na usta. Stomak treba da se zatvori (¾ica, kanap i igla). Nogice lepo savije¹ i prive¾e¹. Vrlo je bitno da prase bude fiksirano na ra¾anj, da se ne bi okretalo oko njega. Opet, u pomoæ sti¾¾e ¾ica. Ne zaboravi, ¹to je prase peèenije, to æe ¾ica vi¹e da se useca u njega i mo¾e da ga preseèe ili da izgubi "grip" :D. ®ica obavezno mora da bude èelièna, a ne bakarna!!!! Paljena ¾ica je majka, preteèa plastiènih vezica kojima jemana ¹to ne mogu da se koriste za peèenje prasiæa :D :D :D.

Peèenje je umetnost za sebe. Ne peèe se na direktnoj vatri, veæ pored ¾ara. Ne iznad, jer onda moèa pada u vatru. Ispod praseta je mudro postaviti pleh u koji æe kapati moèa, da se umaèe 'leba i mezi dok se èeka glavno jelo. Na plehu na ivici vatre mo¾e¹ da ispeèe¹ d¾igericu (crnu) iseckanu na komadiæe i re¾njeve srca. Mogu i crevca, ali to je prekomplikovano za pripremu a i ne verujem da æe¹ dobiti kompletnu praseæu iznutricu.

Vatra (nazovimo tako "toplotni izvor") treba da bude jaèa tamo gde je prase "jaèe", znaèi kod prednjeg i zadnjeg dela, a slabija kod rebaraca da ne pregore. Ravnomerno okretanje je osnovni uslov dobrog peèenja. Neko prilikom peèanja preliva prase pivom, neko ma¾e onom moèom, posle dva, tri poku¹aja, pronaæi æe¹ ¹ta ti se navi¹e sviða.

Kad je prase peèeno je veèita tema za  svaðu oko ra¾nja. Ja volim kad se meso odvaja od kostiju, a da nije presu¹eno. Neko voli da meso bude roze. Ja obièno èekam da prase "pukne", pa ga skidam. I to æe¹ empirijski utvrditi.

Siguran sam da æe Goran moæi da ti da jo¹ koji dobar savet.

Ako ne mo¾e¹ da se snaðe¹, po¹alji mi kartu, odmah æu da doðem da ti poka¾em kako se to radi. :D :D :D
Mi¹o upropasti me skroz, ko æe sad da doèeka iduæu subotu... ;D :-*


@Uff:
Kapiram da æe¹ da se èuje¹ sa Goranom oko praseæih detalja... ;D


@Goran:
Kapiram da æe¹ da se èuje¹ sa Uffom oko praseæih detalja... ;D ;D ;D :-*


@Boban:
Kad im zamiri¹e peèenje, odlepiæe muèeni ameri... :D Kapiram da æe od prvog mirisa peèenja do peèenjare "Miami pigs" da proðe manje od 6 meseci... ;D :-*


@Taliban:
[rofl] [rofl] [rofl]
Nisam jedini kome su se priviðale device i Alah... :D

Boban_m

Citat: kosta66 poslato 07 Oktobar, 2017, 15:35
ja bi tu zabo dve grane, turio pola bureta u vatru i nabo prase na kolac i vrteo ruèno
Mnogo toplo rodjo za te akcije. Samohodni rotacioni uredjaj je mnogo prakticniji.

Lazic

Mo¾da bi "Miami pigs" bilo uvredljivo za pandure... :o ;D

stile

Podelio bi moje  iskustvo iz porodicne pekare ,isepkao sam ih na stotine i sem ljudi sve ostalo sam pekao ,prase se soli 24h ranije da bi so usla u meso ,ovo soljenje jedan sat pre pecenja okacite macku o rep od toga nema nista prilikom pecenja svu tu so ce zbaciti sa sebe dok se bude topila mast i meso ce biti onako neutralno ,znaci soliti na vreme i obilno ,sto s pecenja tice bitane su dve stvari lagana temeratura i strpljenje bez 5 ili 6 sati sumnjam da ce biti gotovo,znaci  dajte mu vremena a i pocnite pripreme na vreme, ostalo je kolega rekao grupisati zar paralelno gde je prase jace znaci kod vrata i buta  ,sta da vam kazem kada sam pilece batkove u pekarskoj peci pekao 2,5 sata ..... kada slusam one online kuvare pecite 25 min na toj i toj temeraturi ,pa ja ne znam nista da radim bez sat vremena u peci ....

Jos jedna preporuka ,uzeti dzigericu,srce,pluca iceci na male kockice ,kockice nanizati na paljenu zicu a onda taj niz bisera (mesa) obmotati oko praseta na raznju ,prilikom pecenja praseta iznutrice na paljeoj zici ce se vrlo brzo ispeci i onda nestrpljivi  gledaci sa pivom u rukama  oko raznja ,mogu da cupkaju sa te zice i da meze ...... :)

Boban_m

Ni ja se ne sjecam da sam prisustvovao pecenju praseta a da je trajalo krace of 5-6 sati. Jedino ne znam gdje da drzim prase 24 sata, sem da unesem u kucu gdje klima drzi na 26 C.

Glava Dole

Citat: UFF poslato 07 Oktobar, 2017, 13:53
eto sta radimo kod mene za MM rodjendan sledeceg vikenda!   [dancing] [yahoo]

Kako to bez teme?

mali_zmaj

ovoga kod nas na pijaci za kupit.,..koliko hoæe¹... e sad  kako tebi poslati isti.... !?

poslato sa rupovke uz pomoæ kurble
jin-jang

Boban_m

Koliko je tamo taj set, cisto informativno?

misa-pei

Citat: stile poslato 07 Oktobar, 2017, 16:19
Podelio bi moje  iskustvo iz porodicne pekare ,isepkao sam ih na stotine i sem ljudi sve ostalo sam pekao ,prase se soli 24h ranije da bi so usla u meso ,ovo soljenje jedan sat pre pecenja okacite macku o rep od toga nema nista prilikom pecenja svu tu so ce zbaciti sa sebe dok se bude topila mast i meso ce biti onako neutralno ,znaci soliti na vreme i obilno ,sto s pecenja tice bitane su dve stvari lagana temeratura i strpljenje bez 5 ili 6 sati sumnjam da ce biti gotovo,znaci  dajte mu vremena a i pocnite pripreme na vreme, ostalo je kolega rekao grupisati zar paralelno gde je prase jace znaci kod vrata i buta  ,sta da vam kazem kada sam pilece batkove u pekarskoj peci pekao 2,5 sata ..... kada slusam one online kuvare pecite 25 min na toj i toj temeraturi ,pa ja ne znam nista da radim bez sat vremena u peci ....

Jos jedna preporuka ,uzeti dzigericu,srce,pluca iceci na male kockice ,kockice nanizati na paljenu zicu a onda taj niz bisera (mesa) obmotati oko praseta na raznju ,prilikom pecenja praseta iznutrice na paljeoj zici ce se vrlo brzo ispeci i onda nestrpljivi  gledaci sa pivom u rukama  oko raznja ,mogu da cupkaju sa te zice i da meze ...... :)


APSOLUTNO SAM IZLAPEO!!!!!! OVaj veoma va¾an deo sam potpuno ispustio iz posta. So mora da odstoji u prasetu, da se raziðe :D. Hvala, Stile!!!!!

Digresija... Nekih 4, 5 godina sam radio kao vozaè u sjajnoj beogradskoj pekari, starinskoj. Moj deda i osnivaè pekare (deda Blagoje)  su i¹li u isti razred, moja mama i sin osnivaèa pekare (èika Ljuba) su i¹li u isti razred, unuk osnivaèa pekare (ponovo Blagoje, Bla¹ko ili Paki) i ja smo roðeni sa dva, tri dana razmaka. Pekara Blagojeviæ, ugao  Takovske i Dra¾e Pavloviæa. Tu sam nauèio mnoge bitne stvari u vezi sa peèenjem prasiæa, bureka, hleba...

- Zaleðeno pa odleðeno prase smrdi kad poèinje da se peèe (prvih sat, dva).
- Moèu iz pekare nikada neæete dobiti, po¹to je pojedu zaposleni.
- Praseæe bubrege æete te¹ko dobiti nazad :D :D :D
- Prasetina, pogotovu zaleðena pa odleðena, smrdi na crkotinu (stav 1.).
- U¹i, nju¹ka i repiæ lako pregorevaju.
- Od vruæe prasetine mo¾e da pripadne muka, te¹ko pada na stomak :D :D :D ali je najslaða.
- Prase se peèe koliko je potrebno, a ne uz gledanje na sat!!!!!!
- ©to ti¹a vatra, to slaðe peèenje (dubinsko peèenje). Kad se peæ hladi, posle zavr¹enog peèenja hleba i ostalog, ubacuju se prasiæi. Ostaju tu po pet, ¹est sati. Odvaja se meso od kostiju, a ono soèno, meko... Odoh da jedem, ajd zdravo.
Država je najveći neprijatelj naroda

sremac

 
Citat: Boban_m poslato 07 Oktobar, 2017, 16:59
Koliko je tamo taj set, cisto informativno?

http://www.kupujemprodajem.com/Razanj-Mangalo-Prohromski-razanj-Razanj-od-prohroma-43832971-oglas.htm?filter_id=147227917

progugalaj malo, nije te¹ko napraviti a i dobiæe¹ stra¹ne ideje  , ja koliko sam shvatio najveæi problem je tu ¹to nema motora za brisaèe od stojadina :D

mada me iskreno èudi da ameri koji imaju devajse za sve i sva¹ta nemaju ne¹to slièno , mada mo¾e i da se izgrunfuje tipa elektrièna ¹rafilica s regulacijom broja obrtaja i slièno
budala na leru, mudonja u kontra smeru