Glavni meni

potreban moler zidar keramicar i vodoinstaater

Započeo sasa ns 1, 18 Avgust, 2016, 18:47

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Lazic

Citat: mareskin poslato 23 Avgust, 2016, 00:12

Ni meni nije problem kreèenje. Imam sav alat, kreèio sam kuæu godinama. Ali kao i sve drugo, lak¹e je raditi svoj posao i prepustiti nekome da radi svoj. Onda samo razmenimo zaraðeni novac za uslugu. Problem je ako cena njegovog rada prevazilazi cenu mog. Onda ja nisam kupac za njegove usluge.
Èak ne ulazim u to da li on mo¾e da radi moj posao, a ja njegov. Ipak se bavim raèunarima preko 30 godina.

Poèeo si u drugom osnovne da valja¹ raèunare...??? :o ;D

Slaninar

Citat: sremac poslato 22 Avgust, 2016, 23:58
Meni stvarno nije jasno, da osudjujete èoeka ¹to je rekao da mu je 300e puno za radnju ma kolika je i. Kome nije puno nek angazuje i preporuèuje .

ja iskreno verujem da je cena formirana na osnovu toga ¹to je èovek video lokal, video da je covek ITovac, pomislio ovaj je veverica i ima para, daj da uzmem i ja koji le¹nik. mareskin nije hteo da bude veverica i to je to.

ja sam poèeo sam da kreèim po kuæi iz istih razloga sam, soba 2x2m me ispadne oko 20-30e materijal zavisi koju mi boju izmiksuju sa sve trakama i celofanima, èetke ¹pakle i ostalo imam toliko dugo da sam zaboravio koliko sam ih platio. Ispade farbanje kvantna fizika, nikad nisam bio zanatlija, niko u porodici nije, sam sam uèio nije bilo ko da mi poka¾e i posle prve prostorije sam nauèio da dr¾im èetku i gas . 

Ja ga ne osuðujem, lièno ne bih platio ni 100 evra - kad smo izabrali pogre¹an zanat, jebiga.  :)

Samo su mi bez veze komentari "falilo mu za more", "hteo da ga o¹i¹a"... Nije kao da je èovek na putu, u nevolji, pa ga ovaj ucenjuje. Nije kao da je jedini majstor. Èovek je rekao svoju cenu - unapred. Po¹teno. Hoæe¹-neæe¹. Ne razumem ¹to tog majstora svi osuðuju toliko.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Kanarinac

Generalno majstori su alavi do jaja. Prosle godine kada sam ugradjivao ulazna vrata trazio sam majstora da uradi zavrsnicu i krrcenje oko vrata. Nijedan nije hteo da radi jer kao ne moze da naplati. Mislim da sam otvorio temu ovde. Ja sam mislio da je 20,30e dovoljno za takav posao,jer stvarno nije bilo puno gletovanja. Na kraju sam zvao nekog po preporuci, kaze covek ne mogu da ti naplatim 50e. Ja rekoh naplati druze 50e samo dodji. Dobio sam odgovor ma brate ne mogu,ne isplati mi se... [ludak] Pa picka ti materina kolika ti je dnevnic kad ti je 50e malo???
Imao je dan posla, da dodje ujutru da izgletuje i uvece da prekreci,toliko je meni trebalo, a nikad u zivotu nisam gletovao. Tako da generalno "majstori" su stoka alava,cast izuzetcima

Slaninar

Citat: Kanarinac poslato 23 Avgust, 2016, 11:08
Generalno majstori su alavi do jaja. Prosle godine kada sam ugradjivao ulazna vrata trazio sam majstora da uradi zavrsnicu i krrcenje oko vrata. Nijedan nije hteo da radi jer kao ne moze da naplati. Mislim da sam otvorio temu ovde. Ja sam mislio da je 20,30e dovoljno za takav posao,jer stvarno nije bilo puno gletovanja. Na kraju sam zvao nekog po preporuci, kaze covek ne mogu da ti naplatim 50e. Ja rekoh naplati druze 50e samo dodji. Dobio sam odgovor ma brate ne mogu,ne isplati mi se... [ludak] Pa picka ti materina kolika ti je dnevnic kad ti je 50e malo???
Imao je dan posla, da dodje ujutru da izgletuje i uvece da prekreci,toliko je meni trebalo, a nikad u zivotu nisam gletovao. Tako da generalno "majstori" su stoka alava,cast izuzetcima

U sezoni ima puno posla. Kreèenje na novoj lokaciji gubi vreme za odlazak, posao, èi¹æenje, odlazak...  Pogotovo ako nisi negde usput, kod lokacije gde ima vi¹e posla. Glet kad se nanese, mora da se su¹i. Ako nema¹ drugog posla, sedi¹ i gleda¹ kako ste¾e. Onda nanese¹ jedan sloj farbe, pa èeka¹ da se osu¹i. Pa onda tek zavr¹ni. Tako da mu ode ceo dan za 50 e - gorivo, a na drugom mestu æe uzeti puno vi¹e. Cenim da je to otprilike.

Sa druge strane, ima i ne¹to ¹to se zove etika, ali to je kod nas... pa gledaju te kao ludaka kad i spomene¹. Ako zna¹ ne¹to da uradi¹, naplati po¹teno, ali pomozi èoveku, makar imao negde drugde i veæu zaradu - ako mo¾e¹ da postigne¹.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Lazic

Jo¹ u ¾ivotu nisam odbio 50e za dan posla, ma koliko da mi je komplikovalo obaveze...

Slaninar

Citat: Laziæ poslato 23 Avgust, 2016, 17:16
Jo¹ u ¾ivotu nisam odbio 50e za dan posla, ma koliko da mi je komplikovalo obaveze...

Sla¾em se, ja ne bih odbio. Mada, ako isti dan na drugom mestu mo¾e¹ da uzme¹ 100?
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

jevta


Andreja

Problem je ¹to mislimo da imamo vremena...
If you can't duct it, fuck it! :D

UFF

ja za dan kupio kontejner za 700 i prodao ga odmah za 1500
troskovi transporta 100e

mada mogao sam posle i qrvu da platim 100e i klopu 50e pa da to odbijem od zarade po jeftinom fazonu to su mi bili troskovi
nije bre moler u pdv-u pa da ima troskove  [rofl]

Lazic

Citat: Slaninar poslato 23 Avgust, 2016, 17:21
Citat: Laziæ poslato 23 Avgust, 2016, 17:16
Jo¹ u ¾ivotu nisam odbio 50e za dan posla, ma koliko da mi je komplikovalo obaveze...

Sla¾em se, ja ne bih odbio. Mada, ako isti dan na drugom mestu mo¾e¹ da uzme¹ 100?
Onda to ka¾e¹ èoveku, pa ako mu odgovara drugi dan odgovara.

Citat: jevta poslato 23 Avgust, 2016, 19:24
Ili ako su ti tro¹kovi za taj posao 30?
I to bih rekao...


@Uff:
Samo ti laprdaj, pa kad svi poènu da trguju kontejnerima, èe¹aæe¹ se... ;D

Kanarinac

Fora je sto mu nisam ja rekao moras danas, nego da vidimo kad moze i burazer odjebe :) A ja u to vreme bas nisam imao vremena da uradim to, na kraju posle mesec dana kupio glet poravnao i okrecio i ok izgleda. Meni cobanu koji prvu put to radi je trebao jedan ceo dan, tako da ni njemu ne bi trebalo vise

Lazic

Vidim da æu da podignem cene posle 20 godina... ;D Moj biv¹i direktor je tada imao firmu koja se zvala "Cento comp"... Dobar dan je bilo 100 maraka... ;D

mareskin

Citat: Laziæ poslato 23 Avgust, 2016, 09:18
Citat: mareskin poslato 23 Avgust, 2016, 00:12

Ni meni nije problem kreèenje. Imam sav alat, kreèio sam kuæu godinama. Ali kao i sve drugo, lak¹e je raditi svoj posao i prepustiti nekome da radi svoj. Onda samo razmenimo zaraðeni novac za uslugu. Problem je ako cena njegovog rada prevazilazi cenu mog. Onda ja nisam kupac za njegove usluge.
Èak ne ulazim u to da li on mo¾e da radi moj posao, a ja njegov. Ipak se bavim raèunarima preko 30 godina.

Poèeo si u drugom osnovne da valja¹ raèunare...??? :o ;D

A i ne ¾ivim od prodaje raèunara i opreme veæ od programiranja i konsaltinga.
U ¹estoj godini sam poèeo da programiram. Nisam imao igrice, pa mi je samo to bilo ostalo.

Moj posao se menjao desetinama puta za vreme mog rada, a alat molera i naèin rada se su¹tinski promenio 1%. Radio sam u vi¹e od 11 programskih jezika i na gomili razlièitih arhitektura. Svake godne izlazi ne¹to novo u poslu i mora¹ to da isprati¹ i savlada¹. Veliki broj mojih roðaka je ceo radni vek proveo sa mistrijom, kanapom i me¹alicom. Nije se mnogo promenilo. A i mistrija traje dugo.
Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

Slaninar

Citat: UFF poslato 23 Avgust, 2016, 23:59
ja za dan kupio kontejner za 700 i prodao ga odmah za 1500
troskovi transporta 100e

mada mogao sam posle i qrvu da platim 100e i klopu 50e pa da to odbijem od zarade po jeftinom fazonu to su mi bili troskovi
nije bre moler u pdv-u pa da ima troskove  [rofl]

I onda je skupo kad èovek za 10 sati naplati 300 evra?

Ja prièam o realnim, opravdanim tro¹kovima za posao - svaki ih ima.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Slaninar

Citat: mareskin poslato 24 Avgust, 2016, 08:36
Citat: Laziæ poslato 23 Avgust, 2016, 09:18
Citat: mareskin poslato 23 Avgust, 2016, 00:12

Ni meni nije problem kreèenje. Imam sav alat, kreèio sam kuæu godinama. Ali kao i sve drugo, lak¹e je raditi svoj posao i prepustiti nekome da radi svoj. Onda samo razmenimo zaraðeni novac za uslugu. Problem je ako cena njegovog rada prevazilazi cenu mog. Onda ja nisam kupac za njegove usluge.
Èak ne ulazim u to da li on mo¾e da radi moj posao, a ja njegov. Ipak se bavim raèunarima preko 30 godina.

Poèeo si u drugom osnovne da valja¹ raèunare...??? :o ;D

A i ne ¾ivim od prodaje raèunara i opreme veæ od programiranja i konsaltinga.
U ¹estoj godini sam poèeo da programiram. Nisam imao igrice, pa mi je samo to bilo ostalo.

Moj posao se menjao desetinama puta za vreme mog rada, a alat molera i naèin rada se su¹tinski promenio 1%. Radio sam u vi¹e od 11 programskih jezika i na gomili razlièitih arhitektura. Svake godne izlazi ne¹to novo u poslu i mora¹ to da isprati¹ i savlada¹. Veliki broj mojih roðaka je ceo radni vek proveo sa mistrijom, kanapom i me¹alicom. Nije se mnogo promenilo. A i mistrija traje dugo.


Izabrali smo pogre¹an zanat. Stalno mora¹ da uèi¹ i opet si svake godine gluplji - prebrzo se sve menja, a klinci koji sti¾u sa 25 godina - ne mo¾e¹ se sa tim takmièiti. Nikako.  Iskustvo znaèi sve manje, jer ono ¹to si (na)uèio pre vi¹e od 10 godina mo¾e¹ slobodno da baci¹ u vodu, kao da nikada nisi ni znao. Retko kad pomogne da shvati¹/re¹i¹ neki problem.

Moler, bilo koji drugi majstor, je svake godine pametniji - sve vi¹e iskustva, a stvari se puno sporije menjaju. I kod nas se bolje plaæa, èini mi se.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

Lazic

Mislim da gre¹i¹. Imao sam prilike da gledam nadobudne klince kako zabadaju jer misle da su raèunari poèeli od P4...

mareskin

Citat: Slaninar poslato 24 Avgust, 2016, 09:48
...
Izabrali smo pogre¹an zanat. Stalno mora¹ da uèi¹ i opet si svake godine gluplji - prebrzo se sve menja, a klinci koji sti¾u sa 25 godina - ne mo¾e¹ se sa tim takmièiti. Nikako.  Iskustvo znaèi sve manje, jer ono ¹to si (na)uèio pre vi¹e od 10 godina mo¾e¹ slobodno da baci¹ u vodu, kao da nikada nisi ni znao. Retko kad pomogne da shvati¹/re¹i¹ neki problem.
...
Citat: Laziæ poslato 24 Avgust, 2016, 09:56
Mislim da gre¹i¹. Imao sam prilike da gledam nadobudne klince kako zabadaju jer misle da su raèunari poèeli od P4...

Taèno je da se vi¹e neki programski jezik ne koristi, taèno je da se gomila operacija ne pi¹e od nule veæ ima¹ funkciju koja to veæ radi, taèno je da se gomila ureðaja vi¹e ne koristi. Taèno je i da danas ima¹ internet i mo¾e¹ sva¹ta da izgugla¹, ali ono ¹to nema¹ kada poèinje¹ je iskustvo. Ni u savr¹enom svetu neæe svi biti programeri, mora neko biti i korisnik. A o naèinu razmi¹ljanja koji mora¹ da ima¹ da bi bio programer da ne prièam. Isti razlog je za¹to ja nisam muzièar. Moj mozak ne radi tako, ali radi ovako.
Mene kada pozovu u neku firmu oèekuju da dobiju odgovor i re¹enje za sva pitanja. Ne ¾ele da saèekaju da izguglam ¹ta je neki Filipinac napisao na nekom forumu. ®ele iskustvo koje sam stekao na osnovu referenci koje imam.

Rešio sam da se malo trgnem iz ove monotonije... I trg'o sam se...
Od danas sedim na ladnom betonu

petar357

Odnos obrazovanja, znanja, vestine i slozenosti rada s jedne, i zarade sa druge strane, kod gradjevinskih majstora je neopravdano visok u odnosu na druga zanimanja.
Gde to radnik na "bausteli", osim ako uslovi rada nisu ekstremno teski, zaradjuje isto ili vise od lekara, ili kompjuterskog strucnjaka?

Lazic

Inaèe, danas internet kakav znamo puni 25 godina...:D

Glava Dole

Ja programiranje ima na faxu da dam na sveti nikad... za kolokvijum dogovorim sa nekim streberom sa druge godine da mi salje na whatsapp resenja, prepisem skoro sve i uvate me ;D Vise nisam ni izlazio ;D Bukvalno ko da ucis jos jedan jezik iz pocetka... zato su i toliko placeni, cak i kod nas...

A kad vidim koliko moleri zaradjuju po ovome... da idem ja u molere bolje ;D
https://vimeo.com/180002643