Glavni meni

Prva pomoæ - Skidanje kacige u sluèaju nesreæe da ili ne?

Započeo Hurricane, 09 Avgust, 2016, 11:07

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Hurricane

Evo teme za zapoèetu diskusiju u onoj drugoj temi..

©to struènije i pametnije mi¹ljenje o pitanju iz naslova..

mogli smo i tamo da nastavimo ali mislim da je bolje da imamo temu na ovu konkretnu nedoumicu i nepoznanicu koliko se dalo primetiti..

pitanje je od su¹tinskog znaèaja, slo¾iæemo se svi..

izvolite


unapred hvala svima na odgovorima  [cheers]

DebeliZmaj

if da_li_si_licencirani_medicnski_radnik == true
then donesi_sam_odluku
else ne_diraj_povredjenog

Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

misa-pei

Ukazivanje prve pomoæi je stvar prioriteta povreda. Na prvom mestu, povreðenog ne treba pomerati zbog moguæih povreda kième i vrata (znaèi ako postoji moguænost da se nestruènom pomoæi o¹teti kièmena mo¾dina). Ako se veæ sam ne¹to mrdnuo, treba ga spreèiti da ustaje, sve dok se ne utvrdi vrsta i mesto/a povreda. Ako je povreðeni bez svesti, nu¾no je da se proveri da li di¹e i da li su mu prohodni disajni putevi. Samo u sluèaju da je potrebno ve¹taèko disanje i/ili masa¾a srca, sme da se skine kaciga.

Kaciga se skida na sledeæi naèin: fiksiranje vratnog dela, uvlaèenje ruke u potiljaèni deo i lagano svlaèenje kacige sa glave. Nikakvo cimanje i vuèenje kacige nije dozvoljeno. Poznati su sluèaji da je povreðeni imao te¹ke povrede glave, te je skidanje kacige prouzrokovalo jo¹ veæe povrede, pa èak i smrt (sluèaji kada je do¹lo do pucanja lobanje). Najèe¹æe se, ako se sumnja na takvu vrstu povrede, glava povreðenog snima kroz kacigu da bi se utvrdila vrsta i stepen povrede, pa se tek onda skida(seèe).

Lièno sam video kad lekar hitne pomoæi skida kacigu tako da sam mislio da æe mu otkinuti glavu, dok sam stigao da dreknem, veæ ju je skinuo i belo me je gledao kad sam poèeo da urlam na njega ¹ta radi (po¹to uop¹te nije utvrdio kakve povrede ima èovek, veæ je iza¹ao iz kola i odmah se prvo uhvatio da izcima kacigu, koja je sreæom bila otkopèana).

Po¹to je ovo veoma korisna tema i zavreðuje da je svi proèitamo, trebalo bi da negde imam jako dobro uputstvo kako se postupa prilikom sanacije povreðenog na licu mesta, postaviæu ovde to uputstvo.

generalno je Zmajèek u pravu. Ako nisi siguran (ha, Srbin koji nije siguran da sve zna i da nije najpametniji), najbolje je da ako nema obilnijeg krvarenja i povreðeni je pri svesti, samo pozvati HP i neprestano razgovarati sa povreðenim da bi se primetilo da li gubi svest ili ne¹to jo¹ gore.
Država je najveći neprijatelj naroda

DebeliZmaj

da dodam da nekad moze kaciga biti ono sto drzi da mu se ne raspadne glava ...
da li zelite odgovornost za tako neshto na sebi ?
ja ne ... pozovem hitnu pomoc i radim iskljuchivo po instrukcijama i gledam
da ne smetam ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

Slaninar

Bio sam prisutan, na fudbalu dodu¹e, da je èovek pao i udario potiljkom o beton. Dobio neki kao epi napad, krv na usta. Okrenuli ga na bok, lik iz ekipe mu izvukao jezik. Da smo èekali hitnu, d¾aba bi èekali.

Tako je i sa udesima - ako krene da se gu¹i, ili ne di¹e, dok stigne hitna, nema se ¹ta spasavati vi¹e.

Samo ostaje pitanje da li æe¹ da ne dira¹ ni¹ta i izbegava¹ pravnu odgovornost, ili ti je gore posle da razmi¹lja¹ da li si mogao spasiti èoveka da si ne¹to uradio - to mora svako za sebe proceniti.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

DebeliZmaj

ako ti na telefonu hitne kazu izvadi mu jezik i stavi kis medju zube
ok ti radish na njihovu odgovornost .... elem... na svim dogadjima sportskim
zvanicnim mora postojati medicinsko osoblje ...
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: DebeliZmaj poslato 09 Avgust, 2016, 13:16
da dodam da nekad moze kaciga biti ono sto drzi da mu se ne raspadne glava ...
da li zelite odgovornost za tako neshto na sebi ?
ja ne ... pozovem hitnu pomoc i radim iskljuchivo po instrukcijama i gledam
da ne smetam ...

ako je kaciga ono sto drzi glavu na okupu, obicno je vec kasno.....kaciga sluzi da ne bi doslo da maksialno facijalnih povreda i da zastiti lobanju od manjih naprsnuca.....obicno strada kicna i udovi.....ako udari telom u nesto onda unutrasnje krvarenje.....
kako god mislim da niko nije nikome spasao zivot pokusavajuci da mu pomogne pre nego sto stigne hitna pomoc.....na motorciklu je obicno 1 i 0...binarni sistem....ili si pretekao ili nisi....i nije bitno koliko si brzo isao i koju si opremu nosio....ako imas srece pretekao si.....znao sam neke koji su poginuli sa 100 u ful opremi i neke koji su pretekli sa 180 bez opreme.....sale je upucan redarom kako ide na ledjima 240 u bosni....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Slaninar

oprema svakako pravi razliku. nuje svemoguca, ali umanjuje stepen povreda. samo je pitanje koliko se gadno skrsis, da li je to unanjenje dovoljno za spas.
montoya: hornet mesa vodu i ulje
Hurricane: Sipaj ulje i u hladnjak, dobijes uljaru i problem resen

LoneWolf46

Koliko su mene ucili kad sam polagao za Prvu pomoc, ne smes povredjenoj osobi da skidas kacigu, osim ako tesko dise, u tom slucaju smes ali nikako sam vec mora jos neko da ti pomogne u tome.


Sent from my iPhone using Tapatalk

sasa ns 1

letos je bila nesreca izmedju dva momka na miseluku-ceoni sudar ali ne mozda oko 5o na sat.Honda cbr se raaspala.klr nista ali momak na klr-u jako ozbiljno povredjen,mislim da se jos nije oporavio.Niko nje smeo da ga dira-kao nediraj kacigu ali sreca da je bio kolega koji nije klasicni doktor ali je doktor medicinskih nauka i kad je video da je ovaj pomodrio skino mu je kacigu i spaso mu zivot.