Glavni meni

Zeleni karton Bosnia and..

Započeo srbac, 07 Jun, 2016, 00:27

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Darko

Zeleni karton je kopija saobracajne dozvole , ne mozes dati zeleni od auta da predjes motorom ;)

VR 46

Можеш,убациш мотор у гепек  [ninja]
Twist of wrist!

Lazic

Citat: Darko poslato 07 Jun, 2016, 21:16
Zeleni karton je kopija saobracajne dozvole , ne mozes dati zeleni od auta da predjes motorom ;)
I to sam radio, Bosanci(izvini mali veliki zmaju) ga nikad nisu gledali, èim izvuèem, ajde ajde... ;D

castor

Brate, kad ga izvuèe¹, ni ja ga ne bi gledao... [rofl] [rofl] [rofl] [rofl] [rofl]
It's the ride that matters, not the bike…

Lazic


castor

Pa prva budala koja naiðe... [rofl] [rofl] [rofl]
It's the ride that matters, not the bike…

Glava Dole


slave74

Mozes pokusati da das zk od drugog vozila. Nekad ne gledaju, a ako pogledaju reci im da si pomesao zelene kartone. Nista ti ne mogu , jedino ces morati da platis ukiliko zelis da udjes u bih..

Darko

Cekaj ,dal ste realni ?! Dali ste 1001 savet sta da radi samo da ne kupi zeleni karton koji je 2 crvene , i time decko kupi sebi mir u glavi i vozi bez opterecenja ?!


srbac

Nije dve crvene nego cetiri , pet. !

Darko

Boga mi - dve ...dve i po max....

4,5 je na granici

srbac

Ja sam u Niksicu nisam u Srbiji !!!

Darko

Ahaaa...nisam ispratio...e pa ti onda muljaj :-)

PECA BMW

Citat: Darko poslato 07 Jun, 2016, 23:42
Cekaj ,dal ste realni ?! Dali ste 1001 savet sta da radi samo da ne kupi zeleni karton koji je 2 crvene , i time decko kupi sebi mir u glavi i vozi bez opterecenja ?!



on da hteo da kupi on bi otisao da kupi , ne bi pitao na forumu ...
Bolje biti malo lud , nego malo pametan !

srbac

#34
Nije to nego je promena plana. Umesto autom idemо motorom. Gospodza pristala  . Kupio sam Supertenere sa tri kofera  [rofl] [rofl] [rofl]. Udobnije od CB500 ima mesta vise nego u peglici itd. Znaci mo¾e  [ljubav] 8)  [hello]


srbac

Бар имам алтернативу !!!
Бикер бој

Nemoras kroz Neum, odes lepo na Peljesac i skocis na trajekt od Trpnja do Ploca, i bole te patka Cheesy
Tako sam ja uradio pre par godina, i lepa je voznja trajektom, ogroman trajekt, odes na najgornji sprat i uzivas u pogledu, voznja traje nekih 45 min-saticak ako se dobro secam i kostala je za motor i nas dvoje nekih 8-9eur ako se dobro secam

Lazic

Citat: srbac poslato 08 Jun, 2016, 08:46
Nije to nego je promena plana. Umesto autom idemо motorom. Gospodza pristala  . Kupio sam Supertenere sa tri kofera  [rofl] [rofl] [rofl]. Udobnije od CB500 ima mesta vise nego u peglici itd. Znaci mo¾e  [ljubav] 8)  [hello]


Skroz realan argument... ;D

UFF

a zasto taj kurton mora da bude bas zelen?  [neampojma]

DebeliZmaj

unija derikoza kaze:




UOS Udru¾enje osiguravaèa Srbije
ZELENA KARTA

Zelena karta (meðunarodna karta osiguranja) je meðunarodna isprava (potvrda) osiguranja od autoodgovornosti. Sam obrazac predstavlja dokaz o zakljuèenom osiguranju od autoodgovornosti tj. dokaz da vozilo poseduje validno osiguravajuæe pokriæe u toku njegove upotrebe u inostranstvu. Pribavlja se kod inicijalnog osiguravaèa i traje koliko i polisa obaveznog osiguranja.

Obrazac je neophodan svim graðanima Republike Srbije koji nameravaju da svojim vozilima putuju u inostranstvo, konkretno u neku od zemalja Sistema zelene karte koje nisu èlanice tzv. Multilateralnog sporazuma: Rusija, Belorusija, Ukrajina, Moldavija, Turska, Izrael, Iran, Makedonija, Albanija, BiH, Tunis i Maroko.

Sistem zelene karte nastao je 20-tih godina pro¹log veka u skandinavskim dr¾avama, koje su omoguæavale prelaz vozila preko granice uz priznavanje polise osiguranja autoodgovornosti koja je zakljuèena u dr¾avi porekla vozila. Dr¾ave su garantovale za naknadu ¹tete koja se u drugoj dr¾avi prièini upotrebom vozila registrovanog u nekoj od tih zemalja. U odreðenom stadijumu razvitka sistema, uveden je obrazac/karta osiguranja zelene boje, odakle i potièe op¹teprihvaæen naziv Zelena karta. Taj sistem, nastao pre vi¹e od 80 godina, bio je model za razvoj sistema Zelene karte u modernom i izuzetno razvijenom obliku kakav danas postoji. Biro zelene karte pri Udru¾enju osiguravaèa Srbije je èlan meðunarodnog Sistema zelene karte od 1954. godine. Èlanovi Biroa su, u skladu sa ®enevskom preporukom, sva osiguravajuæa dru¹tva koja obavljaju poslove obaveznog osiguranja od autoodgovornosti, a njih u na¹oj zemlji trenutno ima trinaest.

Sistem funkcioni¹e tako ¹to osiguravaèi koji se bave osiguranjem od autoodgovornosti osnivaju centralnu organizaciju, Nacionalni biro osiguranja – Biro zelene karte, priznat od strane vlade dr¾ave u kojoj je njegovo sedi¹te. U na¹oj zemlji, Biro zelene karte je pravno-formalno jedan od zakonom poverenih poslova pri Udru¾enju osiguravaèa Srbije i kao takav ima jasno definisan obim prava i obaveza. Izmeðu ostalog, svaki Nacionalni biro je zadu¾en za izradu i distribuciju svojim èlanovima obrazaca Zelene karte koji se ¹tampaju na jeziku zemlje sedi¹ta biroa, a naziv „Meðunarodna karta osiguranja“ ¹tampa se na engleskom i na francuskom jeziku.

Pored niza funkcija koje obavlja u skladu sa pravilima sistema (Interne regulative), zakonima zemlje u kojoj obavlja poslove iz svoje nadle¾nosti i meðunarodnim zakonima, Biro zelene karte se mo¾e pojaviti i kao servis za obradu zahteva i isplatu obe¹teæenja u sluèajevima kada je ¹teta: a) izazvana od strane vozila sa stranim registarskim tablicama na vozilu domaæih tablica, licu ili imovini na domaæoj teritoriji i b) kada se desi nezgoda izmeðu vozila stranih registarskih tablica na domaæoj teritoriji (funkcija „Handling“ – Obraðivaèkog biroa). Biro zelene karte takoðe garantuje da æe domaæa dru¹tva uredno izvr¹avati svoje obaveze prema dru¹tvima/biroima u stranim zemljama, po osnovu ¹tete koju su prouzrokovali osiguranici domaæih dru¹tava na teritorijama tih zemalja. Potonja funkcija garanta (Guarantor), najva¾nija je funkcija Nacionalnog biroa date zemlje i kao takva je okosnica Sistema zelene karte.

Rad Biroa zelene karte koordinira Savet biroa, centralna organizacija osnovana 1951. godine, sa sedi¹tem u Londonu, koje je kasnije izme¹teno u Brisel. Savet biroa u svom sastavu ima niz tela i komisija, od kojih su neke ekspertskog tipa i bave se unapreðenjem postojeæih i izradom novih regulativa, u svetlu konstantnih analiza situacija iz prakse proiza¹le iz obimne materije transporta ljudi i roba i saobraæajnih nezgoda po tom osnovu. Biro zelene karte pri Udru¾enju osiguravaèa Srbije je aktivni èlan nekih od tih komisija i to se sa pravom mo¾e tretirati kao izuzetno priznanje radu Biroa i njegovom mestu u sistemu.

U junu 2011. godine, nakon vi¹egodi¹njih priprema i rada na uspostavljanju odreðenih standarda, potpisan je Multilateralni sporazum kojim je Srbija postala èlan tzv. Podsistema registarske oznake. Potpisivanjem ovog sporazuma sa 32 zemlje (dr¾ave EU, ©vajcarska, Hrvatska, Andora, Island i Norve¹ka), vlasnicima motornih vozila iz Srbije je omoguæeno da od 1. januara 2012. godine putuju u pomenute zemlje bez obaveze da poseduju Zelenu kartu tj. zvanièni organi na granicama Evropskog ekonomskog prestaju da budu u obavezi da tra¾e dokaz o osiguranju od autoodgovornosti u vidu Zelene karte za vozila sa srpskim registarskim oznakama (nalepnicama). Time se vozila iz Srbije u svemu izjednaèavaju sa onima iz EU i pomenutih zemalja, ¹to se mo¾e smatrati dostizanjem najvi¹ih standarda kada je kori¹æenje motornih vozila u Evropi u pitanju. Zelena karta æe nastaviti da bude neophodna za putovanje u jednu od preostalih 12 èlanica Sistema zelene karte, kao ¹to se navodi u uvodnom delu ovog teksta.

©to se tièe Crne Gore èiji je Nacionalni biro prestao da bude pod monitoringom Biroa zelene karte Udru¾enja osiguravaèa Srbije i postao punopravni èlan sistema od 1. februara 2012. godine, potpisan je bilateralni sporazum kojim se ureðuje da obrazac Zelene karte nije potreban na¹im graðanima prilikom posete Crnoj Gori kori¹æenjem motornih vozila. Isto va¾i i za graðane Crne Gore koji svojim vozilima ulaze na teritoriju Republike Srbije.

Biro zelene karte Srbije pri Udru¾enju osiguravaèa Srbije upo¹ljava pet profesionalaca koji svojim zalaganjem i iskustvom sa uspehom predstavljaju na¹u zemlju u meðunarodnim sistemima kada je u pitanju specifièna oblast osiguranja od autoodgovornosti. Na¹im cenjenim sugraðanima, ali i strancima u poseti na¹oj zemlji na raspolaganju smo za sva pitanja i struènu podr¹ku i pomoæ. Mi¹ljenja smo da, u situacijama kada se ¹tetni dogaðaj desi, davanje pravovremenog saveta, preuzimanje na obradu ¹tete ili upuæivanje na odgovarajuæu adresu od strane na¹eg struènog i ljubaznog osoblja, mogu u znaèajnoj meri ubla¾iti posledice incidenta i uèvrstiti uverenje uèesnika u nezgodi da, bez obzira na teritoriju na kojoj se nalazi, nije sam.

Sistem zelene karte i postoji da bi za¹titio o¹teæenog i njegovi principi se oslanjaju na najbolje vrednosti savremenog sveta.

Da bi se o¹teæenima omoguæilo da br¾e i potpunije ostvare svoja prava i da bi u sluèaju saobraæajne nezgode nastale na teritoriji Republike Srbije prouzrokovane motornim vozilom inostrane registracije mogli da provere kod kog dru¹tva za osiguranje mogu prijaviti ¹tetu, aktiviran je novi servis na zvaniènoj internet stranici Udru¾enja osiguravaèa Srbije. U  delu „Servisi“ (http://uos.rs/servis-za-gradjane-rs/) mogu se izvr¹iti provere za izabrani datum nastanka nezgode i za izabrano strano dru¹tvo za osiguranje kod koga je osigurano vozilo koje je prouzrokovalo nezgodu. Graðani mogu dobiti informacije da li postoji imenovani domaæi korespondent, odnosno dru¹tvo za osiguranje koje je ovla¹æeno da u ime i za raèun odgovornog stranog dru¹tva vr¹i prijem, obradu i isplatu ¹teta.

U sluèajevima kada ne postoji imenovani korespondent, privremenog zastoja u radu servisa, odluke o¹teæenog lica da prava ostvari drugim zakonskim kanalima, kao i potrebe za dodatnim informacijama i struènom pomoæi, zainteresovana lica se mogu obratiti Udru¾enju osiguravaèa Srbije, Biro zelene karte
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

penzos

Sa mnogim stvarima se zezam, sa zelenim ne. Èasto su mi samo njega tra¾ili, ni¹te drugo! Nekada kod Bosanaca podma¾e 10e, probaj da izbegne¹ ako mo¾e¹. A kupovina na granici je pljaèka neviðena.
Prvo A pa onda, ¹to ka¾e na¹ vozaè u firmi, pet godina Juga da tera pa onda auto. by Lord Oblivion