Glavni meni

r1200c

Započeo Boban_m, 11 Maj, 2016, 20:01

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Lazic

Citat: milomir22 poslato 08 Maj, 2018, 08:45
Jebem ti sunce, kukao sam za kardanom, a posle ovog mi dodje da pevam sto treba da operem i podmazem lanac.
Da... ;D

ðunta

Citat: Boban_m poslato 08 Maj, 2018, 07:28
Djunta posalji mi #viber na pp ako nije problem.

Dobro. Nego, ne setim se uvek svih detalja kad prièam za razliku kad radim. Spomenuo sam tredlok, kod BMW-a se koristi poprilièno kao i ¹rafova sa lepkom, umesto ¹kolski feder ¹ajbnica, kontra ili osiguravajuæih matica. Tredlok je dovoljno taèkica da se nanese da bi vr¹io posao, retko kad je potrebno vi¹e. Kod pomenutih pivot le¾ajeva diferencijala, na levom pinu kojim se pode¹ava stegnutost  oba le¾ajeva, kao i kontra matici, bude loktajta i to mnogo, pa praktièno nije moguæe izvr¹iti taènu zategnutost moment kljuèem kako stoji u manualu i kako veæina radi jer je otkucana sila la¾na zbog otpora u navoju, tako da le¾ajevi ostanu labavi i sa zazorom pa vrlo brzo crknu. Usput, podatk iz uputstva nije ni dobar. Inaèe je kori¹æenje kilo kljuèa problematièno, za pode¹avanje le¾ajeva i pogre¹no pogubno.  

Zbog takvih specifiènosti, koje BMW ima u izobilju, izbegavam virtuelnu mehaniku jer je moguænost proma¹aja velika, pogotovu kad se doda razlièito tumaèenje primeæene anomalije.

@Laziæ-Paralela trajnosti,ekonomije i narièito drndanja, je na strani kardana ali kao i svaki sklop nosi odreðene specifiènosti i samim tim zamke, veæina problema potièe od post servisnih ruku, mahom diy.

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

Lazic

Sa Bobanom æe¹ morati virtuelno... ;D

Definitivno je jednostavnije odr¾avati i zameniti lanac... ;D

ðunta

Citat: Laziæ poslato 08 Maj, 2018, 09:44
Definitivno je jednostavnije odr¾avati i zameniti lanac... ;D

Fabrièka uputstva o odr¾avanju lanaca navode podmazivanje na po 500km, pranje i podmazivanje na 1.000km, jeste jednostavno, kardani se ne odr¾avaju osim proste zamene ulja u diferencijalima na recimo 20k, i preporuèen je servis na 40-50k iako to ne stoji u manualima, neki remont ili reparacija se mo¾e oèekivati  na 150-200k, ali ima i potrebe na mnogo manjim kliometra¾ama zbog niza propusta koje se èine iz ovog il onog razloga.

"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

El Jefe

Сваки МЗ или Јава су имали ланцобран тако да то за њих отпада. А што се тиче БМВ, од два код нас купљена Р 1150  која сам гледао да купим на оба су мењани лежаји  у преносу-вешању у кардану и то на 25-30000 Километара и сем тога лежаји анласера. А овог пајсера који на видеу на коленима мења главни лежај нећу ни да кажем шта мислим.
Друштво за заштиту од животиња

ðunta

Ja sam pre neki dan servisiro po prvi put kardanski sklop i menjao le¾aj kardna na 123.500km iako je mogao jo¹ da tera, na istom  motoru nikad anlaser nije skidan, a nisam ga ni ja sada. P motori su posebna prièa, po naèinu ophoðenja, a jutjube je prepun koje èega. ©to se tièe lanaca, postoje podmazujuæi sistemi koji elimi¹u drndanje i skoro duplo produ¾e vek, ima skupih sofisticiranih ali i krajnje jednostavnih i jeftinih re¹enja, JAWA i slièna stara odlièna re¹enja danas ne postoje, iz tog doba kardani na BMW-ima su bili neuni¹tivi, novotarije i kvarovi su na ¾alst deo modernizma.
"Ako ne budemo bolji, postaæemo gori"

El Jefe

Бобанов кардан је много простије конструкције, рекао бих.
Друштво за заштиту од животиња

Lazic

Za moj lanac DID nacrtao, par kapi sae 90 na ~500km, nisu pominjali pranje... :D Evo veæ 6 godina preko 30.000 ih slu¹am... :D

El Jefe

Да простиш има само један гори, онај што је ишао на пут око света па питао има ли неко полован ланац.
Друштво за заштиту од животиња

Lazic

;D ©to bih ja protivreèio Japancima...? ;D

Hurricane

u dobroj veæini polovnih i zamenjenih lanaca ima ¾ivota za jo¹ bar 10-20kkm uz povremeno mazanje uljem i normalne vo¾nje

za toèkiranje i divljanje i nov oæe zvekne, mazao ga, prskao, prao ili ne, to ga neæe uèiniti jaèim..

dok ne preskoèi ni¹ta  ;D

mali_zmaj

Redovno podmazujem i cistim lanac,lakse tako,Hostapler i Makinjo su me naucili tome!!  Fala im! Cim sam se ponovio za motor,odmah sprej kupio.. Mozda u nekoj buducnosti ugradim scotoiler..
jin-jang

UFF

podmazana treba samo da je pussy
ostalo je cist luksuz  [rofl]

mali_zmaj

Ima i toga...,na Kinezu je bilo interesantno...,bila kopca na lancu,kao i sto je na biciklu,skines lanac,potopis u naftu,ili petrolej,dok popijes pivu,to se sve razlozi,ocistis,vratis na motor,malo SAE 90,i ko grom..
jin-jang