Glavni meni

Prekrsajne prijave i kazne - pravni saveti

Započeo SSZGO, 21 Februar, 2011, 17:15

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

ZeljaYZF

3 kaznena poena (novèana kazna od 6.000 do 30.000 dinara)
Prekoraèenje brzine van naselja za 41 do 60 km/h.  (bas za 41km/h !)

Koliko je to dana zabrana i da li se moze dobiti uslovna posto je prva ?

dimac

30.05.2009 sam dobio kaznu za alkohol, 1.18 promila. Posle nekih 3-4 meseca mi je stigao poziv za kod sudije, odrede mi 24000 din i 4 meseca zabrane (zato sto nije prosle 2 godine od prethodne kazne). Normalno, ja se zalim, ali ne stize nista do dana danasnjeg, i nadam se da nece. Mene sad interesuje da li zastareva 5 meseca ove godine ako je pokrenut postupak ali nije doneta presuda? Da li da se pojavljujem da platim kaznu ako mi bude stigla, zato sto sam vise u KM nego ovde, mogu da kazem roditeljima da ne uzimaju nikakvu plavu kovertu i nikom nista?

Tihi_ZR

poziv se urucuje licno ili nekome od punoletnih ukucana koji moraju da potpisu da su primili poziv.
To za adresu ne znam ali malo je nelogicno da se samo odjavis, moras navesti i novu adresu jer u licnoj karti (staroj) pise promena prebivalista.

Zasrtarelost izvrsenja prekrsajnih sankcija znaci gasenje prava izvrsnog prekrsajnog organa na izvrsenje sankcije. ukoliko je od pravosnaznosti resenja o prekrsaju protekla jedna godina prekrsajna sankcija ne moze da se ucini, i to je redovni oblik zastarelosti.
Apsolutni rok zastarelosti je dve godine od pravosnaznosti resenja. kao i kod pokretanja postupka, prekid i zastoj zastarelosti postoji uvek kada organ preduzme bilo koju meru izvrsenja prekrsajne sankcije.
presuda se moze doneti u nekim slucajevima bez dolaska okrivljenog. ako ste videli prijavu za saobracajni prekrsaj koji je ucinjen u opstini u kojoj ne zivite, dobijate odmah uplatnicu na kojoj je napisan NAJMANJI iznos novcane kazne propisane za taj prekrsaj. ukoliko je ne platite, pise van na prijavi kada i u koliko sati da se pojavite  u tom mestu kod sudije. takodje pise da i ako se ne pojavite da se postupak moze okoncati i bez prisustva okrivljenog.
E da, poziv se cak moze ostaviti samo u stanu cak i ako okrivljeni odbije da ga primi. Moze se cak i navesti u zapisniku da je okrivljeni odbio da primi poziv i to se racuna kao da je poziv dostavljen. Tako da, ako rese da te pozovu, pozvace te i teretiti te posle za neodazivanje kako god okrenes.

Tihi_ZR

Citat: ZeljaYZF poslato 22 Februar, 2011, 16:36
3 kaznena poena (novèana kazna od 6.000 do 30.000 dinara)
Prekoraèenje brzine van naselja za 41 do 60 km/h.  (bas za 41km/h !)

Koliko je to dana zabrana i da li se moze dobiti uslovna posto je prva ?

Moze opomena ako je prvi. I ako nije moze opomena ako imas vezu.
Tamo kukaj da nemas primanja. Moj auto se vodi na caleta pa sam rekao da sam mu uzeo auto na poslugu samo i da sam jurio u Becej kod babe jer sam bio zabrinut.

Tihi_ZR

Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:39
30.05.2009 sam dobio kaznu za alkohol, 1.18 promila. Posle nekih 3-4 meseca mi je stigao poziv za kod sudije, odrede mi 24000 din i 4 meseca zabrane (zato sto nije prosle 2 godine od prethodne kazne). Normalno, ja se zalim, ali ne stize nista do dana danasnjeg, i nadam se da nece. Mene sad interesuje da li zastareva 5 meseca ove godine ako je pokrenut postupak ali nije doneta presuda? Da li da se pojavljujem da platim kaznu ako mi bude stigla, zato sto sam vise u KM nego ovde, mogu da kazem roditeljima da ne uzimaju nikakvu plavu kovertu i nikom nista?
ti sudovi su pretrpani i ako ne dobijes nista nemoj placati. Ako si se zalio cekaj da drugostepeni sud dnese presudu, tek tada ces znati koliko ces trebati da platis.

dimac

Citat: Titja poslato 22 Februar, 2011, 16:40
Citat: ZeljaYZF poslato 22 Februar, 2011, 16:36
3 kaznena poena (novèana kazna od 6.000 do 30.000 dinara)
Prekoraèenje brzine van naselja za 41 do 60 km/h.  (bas za 41km/h !)

Koliko je to dana zabrana i da li se moze dobiti uslovna posto je prva ?



Moze opomena ako je prvi. I ako nije moze opomena ako imas vezu.
Tamo kukaj da nemas primanja. Moj auto se vodi na caleta pa sam rekao da sam mu uzeo auto na poslugu samo i da sam jurio u Becej kod babe jer sam bio zabrinut.

Da potvrdim ovo sto je rekao Titja iz licnog iskustva. Uhvatili su me kod Arilja nocu, kada sam se vracao sa mora, da sam vozio 101kmh a ogranicenje je bilo 60kmh, kazu naseljeno mesto, mada ja kuce nigde nisam video, bio je cini mi se neki pravac. Dobio sam 6000din kaznu i 12 meseci uslovno. Da napomenem, to je bio po starom, pre 3-4 godine.

Dzigi Boy

Citat: mrle poslato 22 Februar, 2011, 16:24
ali valjda po novom crveno svetlo i alkohol ne zastarevaju posle dve godine. Da li je to taèno. Ja sam po starom zastario par alkohola.

Resio si situaciju ako je po starom, po novom nemam pojma ali po starom sve zastareva posle 2 godine.......najbolje je biti prijavljen na neku adresu gde zapravo ne zivis i oni te traze 2 godine ne nadju te i resen slucaj.......ko ima 2 gajbe to lako moze da resi...ja sam tako mnoge resavao a bogami i spavao sam u supu da bi me doveli kod sudije na sudjenje...to nije hapsenje nego dovodjenje, znaci dodju ti u pola noci odvedu te u bajbok i ujutru te odvezu kod sudije.....e sada ako je nekome blam da ga voze u marici neka plati onda kaznu i neka se odazove sudu...mene to nije blam i ako nesto ne moram da platim gledacu da to izbegnem na svaki moguci nacin...

dimac

Citat: Titja poslato 22 Februar, 2011, 16:42
Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:39
30.05.2009 sam dobio kaznu za alkohol, 1.18 promila. Posle nekih 3-4 meseca mi je stigao poziv za kod sudije, odrede mi 24000 din i 4 meseca zabrane (zato sto nije prosle 2 godine od prethodne kazne). Normalno, ja se zalim, ali ne stize nista do dana danasnjeg, i nadam se da nece. Mene sad interesuje da li zastareva 5 meseca ove godine ako je pokrenut postupak ali nije doneta presuda? Da li da se pojavljujem da platim kaznu ako mi bude stigla, zato sto sam vise u KM nego ovde, mogu da kazem roditeljima da ne uzimaju nikakvu plavu kovertu i nikom nista?
ti sudovi su pretrpani i ako ne dobijes nista nemoj placati. Ako si se zalio cekaj da drugostepeni sud dnese presudu, tek tada ces znati koliko ces trebati da platis.

Kapiram ja to, normalno da im necu platiti, ali ako ne dodje kazna do isteka da li zastareva i ako je pokrenut postupak?

Tihi_ZR

Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:46
Citat: Titja poslato 22 Februar, 2011, 16:42
Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:39
30.05.2009 sam dobio kaznu za alkohol, 1.18 promila. Posle nekih 3-4 meseca mi je stigao poziv za kod sudije, odrede mi 24000 din i 4 meseca zabrane (zato sto nije prosle 2 godine od prethodne kazne). Normalno, ja se zalim, ali ne stize nista do dana danasnjeg, i nadam se da nece. Mene sad interesuje da li zastareva 5 meseca ove godine ako je pokrenut postupak ali nije doneta presuda? Da li da se pojavljujem da platim kaznu ako mi bude stigla, zato sto sam vise u KM nego ovde, mogu da kazem roditeljima da ne uzimaju nikakvu plavu kovertu i nikom nista?
ti sudovi su pretrpani i ako ne dobijes nista nemoj placati. Ako si se zalio cekaj da drugostepeni sud dnese presudu, tek tada ces znati koliko ces trebati da platis.

Kapiram ja to, normalno da im necu platiti, ali ako ne dodje kazna do isteka da li zastareva i ako je pokrenut postupak?
Vidi, ti si koliko san shvatio podneo zalbu. Kada podneses zalbu, presuda iz prvostepenog postupka miruje dok se zalba razmatra. Dakle, tek kada ti stigne odgovor na zalbu moras da platis.

dimac

Citat: Titja poslato 22 Februar, 2011, 16:47
Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:46
Citat: Titja poslato 22 Februar, 2011, 16:42
Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:39
30.05.2009 sam dobio kaznu za alkohol, 1.18 promila. Posle nekih 3-4 meseca mi je stigao poziv za kod sudije, odrede mi 24000 din i 4 meseca zabrane (zato sto nije prosle 2 godine od prethodne kazne). Normalno, ja se zalim, ali ne stize nista do dana danasnjeg, i nadam se da nece. Mene sad interesuje da li zastareva 5 meseca ove godine ako je pokrenut postupak ali nije doneta presuda? Da li da se pojavljujem da platim kaznu ako mi bude stigla, zato sto sam vise u KM nego ovde, mogu da kazem roditeljima da ne uzimaju nikakvu plavu kovertu i nikom nista?
ti sudovi su pretrpani i ako ne dobijes nista nemoj placati. Ako si se zalio cekaj da drugostepeni sud dnese presudu, tek tada ces znati koliko ces trebati da platis.

Kapiram ja to, normalno da im necu platiti, ali ako ne dodje kazna do isteka da li zastareva i ako je pokrenut postupak?
Vidi, ti si koliko san shvatio podneo zalbu. Kada podneses zalbu, presuda iz prvostepenog postupka miruje dok se zalba razmatra. Dakle, tek kada ti stigne odgovor na zalbu moras da platis.

Dakle, ako je podneta zalba, presuda moze da stigne i posle dve godine?

Dzigi Boy

Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:46
Citat: Titja poslato 22 Februar, 2011, 16:42
Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:39
30.05.2009 sam dobio kaznu za alkohol, 1.18 promila. Posle nekih 3-4 meseca mi je stigao poziv za kod sudije, odrede mi 24000 din i 4 meseca zabrane (zato sto nije prosle 2 godine od prethodne kazne). Normalno, ja se zalim, ali ne stize nista do dana danasnjeg, i nadam se da nece. Mene sad interesuje da li zastareva 5 meseca ove godine ako je pokrenut postupak ali nije doneta presuda? Da li da se pojavljujem da platim kaznu ako mi bude stigla, zato sto sam vise u KM nego ovde, mogu da kazem roditeljima da ne uzimaju nikakvu plavu kovertu i nikom nista?
ti sudovi su pretrpani i ako ne dobijes nista nemoj placati. Ako si se zalio cekaj da drugostepeni sud dnese presudu, tek tada ces znati koliko ces trebati da platis.

Kapiram ja to, normalno da im necu platiti, ali ako ne dodje kazna do isteka da li zastareva i ako je pokrenut postupak?

Ako je pokrenut postupak onda nema zastare slucaja jbg. tako je 100%


Samo ako 2 godine se nije nista desilo......

dimac

Citat: Dzigi Boy poslato 22 Februar, 2011, 16:50
Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:46
Citat: Titja poslato 22 Februar, 2011, 16:42
Citat: dimac poslato 22 Februar, 2011, 16:39
30.05.2009 sam dobio kaznu za alkohol, 1.18 promila. Posle nekih 3-4 meseca mi je stigao poziv za kod sudije, odrede mi 24000 din i 4 meseca zabrane (zato sto nije prosle 2 godine od prethodne kazne). Normalno, ja se zalim, ali ne stize nista do dana danasnjeg, i nadam se da nece. Mene sad interesuje da li zastareva 5 meseca ove godine ako je pokrenut postupak ali nije doneta presuda? Da li da se pojavljujem da platim kaznu ako mi bude stigla, zato sto sam vise u KM nego ovde, mogu da kazem roditeljima da ne uzimaju nikakvu plavu kovertu i nikom nista?
ti sudovi su pretrpani i ako ne dobijes nista nemoj placati. Ako si se zalio cekaj da drugostepeni sud dnese presudu, tek tada ces znati koliko ces trebati da platis.

Kapiram ja to, normalno da im necu platiti, ali ako ne dodje kazna do isteka da li zastareva i ako je pokrenut postupak?

Ako je pokrenut postupak onda nema zastare slucaja jbg. tako je 100%


Samo ako 2 godine se nije nista desilo......

E, jbga, ja se ponadao da ce da zastari...

Tihi_ZR

dve godine od pokretanja postupka slucaj zastereva. tako pise u mojoj knjizi. A ne znam posle koliko zastareva podneta zalba, tj. ne moze da zastari jer bi to znacilo da bi morao da platis kaznu a to se kosi sa nacelom o dvostepenosti.

mrle

Citat: Dzigi Boy poslato 22 Februar, 2011, 16:44
Citat: mrle poslato 22 Februar, 2011, 16:24
ali valjda po novom crveno svetlo i alkohol ne zastarevaju posle dve godine. Da li je to taèno. Ja sam po starom zastario par alkohola.

Resio si situaciju ako je po starom, po novom nemam pojma ali po starom sve zastareva posle 2 godine.......najbolje je biti prijavljen na neku adresu gde zapravo ne zivis i oni te traze 2 godine ne nadju te i resen slucaj.......ko ima 2 gajbe to lako moze da resi...ja sam tako mnoge resavao a bogami i spavao sam u supu da bi me doveli kod sudije na sudjenje...to nije hapsenje nego dovodjenje, znaci dodju ti u pola noci odvedu te u bajbok i ujutru te odvezu kod sudije.....e sada ako je nekome blam da ga voze u marici neka plati onda kaznu i neka se odazove sudu...mene to nije blam i ako nesto ne moram da platim gledacu da to izbegnem na svaki moguci nacin...
pa i jesam ja tako radio. Interesuje me da li mogu opet tako?

MILJAN

#34
Citat: Titja poslato 22 Februar, 2011, 16:24
Da se nadovezem na svoj prethodni post, to za zastarevanje je po starom zakonu. Novi Zakon o prekrsajima je usvojen 2005. ali je njegova primena ODLOZENA do daljnjeg.
Закон о прекршајима («Службени гласник РС», бр. 101/05, 116/08 и 111/09).  Na snazi od prvog januara 2010 godine. Nisu toku kolega. Ali praksa je praksa...  ;) Uèi i u¾ivaj za sada-..... Imaæe¹ pravne gimnastike i previ¹e u praksi-----Zakoni su nam u¾as...
Glava IX
ZASTARELOST
Zastarelost pokretanja i voðenja prekr¹ajnog postupka
Èlan 76.
Prekr¹ajni postupak ne mo¾e se pokrenuti ako protekne jedna godina od dana kada je prekr¹aj uèinjen.
Zastarevanje prekr¹ajnog gonjenja ne teèe za vreme za koje se gonjenje ne mo¾e preduzeti po zakonu.
Zastarevanje se prekida svakom procesnom radnjom nadle¾nog organa koja se preduzima radi gonjenja uèinioca prekr¹aja.
Posle svakog prekida zastarevanje poèinje ponovo da teèe.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog èlana, za prekr¹aje iz oblasti carinskog, spoljnotrgovinskog, deviznog poslovanja, javnih prihoda i finansija, prometa roba i usluga, ¾ivotne sredine i vazdu¹nog saobraæaja mo¾e se posebnim zakonom propisati du¾i rok zastarelosti gonjenja.
Rok iz stava 5. ovog èlana ne mo¾e biti du¾i od pet godina.
Prekr¹ajno gonjenje zastareva u svakom sluèaju kad protekne dva puta onoliko vremena koliko se po zakonu tra¾i za zastarelost gonjenja.

Zastarelost izvr¹enja kazne i za¹titne mere
Èlan 77.
Izreèena kazna i za¹titna mera ne mogu se izvr¹iti ako je od dana pravosna¾nosti presude protekla jedna godina.
Zastarevanje izvr¹enja kazne i za¹titne mere poèinje od dana pravosna¾nosti presude kojom je izreèena kazna odnosno za¹titna mera.
Zastarevanje izvr¹enja kazne i za¹titne mere ne teèe za vreme za koje se izvr¹enje ne mo¾e preduzeti po zakonu.
Zastarevanje se prekida svakom procesnom radnjom nadle¾nog organa koja se preduzima radi izvr¹enja kazne, odnosno za¹titne mere.
Posle svakog prekida zastarevanje poèinje ponovo da teèe.
Izvr¹enje kazne odnosno za¹titne mere zastareva u svakom sluèaju kad protekne dva puta onoliko vremena koliko se po zakonu tra¾i za izvr¹enje kazne, odnosno za¹titne mere.
Ovo je jasno kao dan.....   [cheers]
Cave ab homine unius libri

dzimika

miljane ajd molim te prevedi posto ovaj pravni jezik nikada nisam mogao da razumem, kao da je namerno napisan da moze dvosmisleno da ga shvatis

MILJAN

Ma nije...Pitaj ¹ta te zanima od svega ovoga....
Cave ab homine unius libri

SSZGO

evo mene npr interesuje

meni stigne kazna da platim 20000

prodje jedna godina

jel vise ne moram da platim ?
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor

DebeliZmaj

nema zastarevanja ako ti vec stigne kazna ... sad
mozda mozesh se zalish itd... ali na kraju ili ti ponishte kaznu
ili je platish, sa kamatama
Sloboda je pravo da se
ljudima kaze ono sto oni
ne zele da cuju.

George Orwell

SSZGO

Izreèena kazna i za¹titna mera ne mogu se izvr¹iti ako je od dana pravosna¾nosti presude protekla jedna godina.
Reci nesto pametno i svi ce te pamtiti - Nepoznati autor