Glavni meni

Rostilj i druzenje kod UFFa na livadi (kontejner city)

Započeo UFF, 28 Jun, 2015, 17:03

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Hattrick

Nisam aviomehanicar, ali mi izgleda malo verovatno da dron od 1 kg plastike, i mozda 100gr relativno mekog metala na sebi, moze da osteti reaktor putnickog aviona sa titanijumskim rotorima od 2 metra precnika, koja god da je faza leta.
Jedno je mali dron, a drugo jato ptica gde uvuce po 200 ptica u sebe, pa tih 300kg mesa u njemu mogu da naprave neku stetu.
Vise mi se cini da je na delu izivljavanje zbog jebenog siptarskog drona na tekmi.

Jefta

Veruj mi. Ne bi verovao koju stetu moze da napravi golub od 300g kada udari u bilo koji deo aviona pri punoj brzini. Da ne kazem neke teze ptice. Dron od 1kg bi napravio ozbiljno sranje.

@Lazic
Da avion moze da nastavi da leti sa jednim motorom da sleti i sve, ali pitanje je sta moze da se sve dogodi na tako maloj visini u toj fazi leta gde piloti nemaju prosto vremena da odrade sve check liste i preduzmu sve da spuste bezbedno avion.

megaidiot

Citat: Jefta poslato 20 Avgust, 2017, 10:58
Veruj mi. Ne bi verovao koju stetu moze da napravi golub od 300g kada udari u bilo koji deo aviona pri punoj brzini. Da ne kazem neke teze ptice.
da bi bio u vazduhu mora imati brzinu koja realno bilo kakav udarac cini ozbiljnim. na jarku sam se uvek useravao od ptica, mada uglavnom sve beze, ali nije svejedno.

Lazic

Major applications:
Airbus A320 family Airbus A340 Boeing 737 Classic / Next Gen. McDonnell Douglas DC-8-70 series KC-135R Stratotanker
Number built   30,000 (as of July 2016)
Unit cost   US$10 million (list price)


;D

monsterbnt

Citat: Hattrick poslato 20 Avgust, 2017, 06:43
Nisam aviomehanicar, ali mi izgleda malo verovatno da dron od 1 kg plastike, i mozda 100gr relativno mekog metala na sebi, moze da osteti reaktor putnickog aviona sa titanijumskim rotorima od 2 metra precnika, koja god da je faza leta.
Jedno je mali dron, a drugo jato ptica gde uvuce po 200 ptica u sebe, pa tih 300kg mesa u njemu mogu da naprave neku stetu.
Vise mi se cini da je na delu izivljavanje zbog jebenog siptarskog drona na tekmi.

Ovo je test, sta se desi kad ptica uleti u motor...
! No longer available
Smrt SVIMA!!!!

Glava Dole

Nemoguce da je toliko nebezbedno... koliko je ptica a koliko letova svakodnevno na ovom svetu? Padali bi ko prezrele kruske da je bas tako mada... ne znam ni sam, ko ce ga znati sta bi se desilo da dron sa metalnim delovima uleti u turbinu... probaj UFFe da je pogodis pa nam javi, da ne gatamo vise :)

UFF

da je to bas tako imao bi motor neku resetku ispred usisa

megaidiot

ne pomaze resetka, osim sto ne bi imao dovoljno vazduha, sta god da udari bi se raspalo i opet zavrsilo unutra u komadima. neki motori imaju 'inercijalni separator' koji razdvaja sav materijal u vazduhu tako da samo cist vazduh ulazi u motor, radi na foru karburatora.
Citat: Milos96 poslato 20 Avgust, 2017, 20:23
ne znam ni sam, ko ce ga znati sta bi se desilo da dron sa metalnim delovima uleti u turbinu...
mlazni motor je jedna velika turbina, odnosno dve. sigurno nece samleti drona bez posledica.

Glava Dole

Samo ukucao, i to na srpskom, ptica oborila avion i cika gugl odmah izbacio:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=12&dd=25&nav_category=78&nav_id=1213936

http://www.telegraf.rs/vesti/2540552-sprecena-nova-avionska-nesreca-malo-falilo-da-ptica-obori-putnicki-avion-sa-193-osobe

A slazem se da je pri tim enormnim brzinama svaki debalans koban... ali me sad zivo interesuje kako onda toliki avioni uopste opstaju pored toliko ptica? Ne lete sigurno u laboratorijskim uslovima  [neampojma]

Lazic

Citat: monsterbnt poslato 20 Avgust, 2017, 20:20
Citat: Hattrick poslato 20 Avgust, 2017, 06:43
Nisam aviomehanicar, ali mi izgleda malo verovatno da dron od 1 kg plastike, i mozda 100gr relativno mekog metala na sebi, moze da osteti reaktor putnickog aviona sa titanijumskim rotorima od 2 metra precnika, koja god da je faza leta.
Jedno je mali dron, a drugo jato ptica gde uvuce po 200 ptica u sebe, pa tih 300kg mesa u njemu mogu da naprave neku stetu.
Vise mi se cini da je na delu izivljavanje zbog jebenog siptarskog drona na tekmi.

Ovo je test, sta se desi kad ptica uleti u motor...
! No longer available
Jo¹ je ovo RR Trent 900, preènik mu je kao ceo trup na 737... :o
I ipak im se jedan razleteo 2013-te, zbog fabrièke gre¹ke napravio 150 miliona eura ¹tete na A380, zamalo ga skenjao...

I bre ovo nije simulacija udara ptice, nego ako otpadne krilce ventilatora pa ga usisa motor...

Jefta

Citat: Milos96 poslato 20 Avgust, 2017, 21:26
Samo ukucao, i to na srpskom, ptica oborila avion i cika gugl odmah izbacio:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=12&dd=25&nav_category=78&nav_id=1213936

http://www.telegraf.rs/vesti/2540552-sprecena-nova-avionska-nesreca-malo-falilo-da-ptica-obori-putnicki-avion-sa-193-osobe

A slazem se da je pri tim enormnim brzinama svaki debalans koban... ali me sad zivo interesuje kako onda toliki avioni uopste opstaju pored toliko ptica? Ne lete sigurno u laboratorijskim uslovima  [neampojma]

Evo da ti ja odgovorim posto se pomalo bavim tematikom.

Najveci problem avioni sa pticama imaju na i u okolini aerodroma, u fazama sletanja i poletanja. Kada avion leti na visim visinama od recimo 2-3 km tu prakticno vise ni nema ptica tako da nema opasnosti. Desavalo se da nekada i na tim visinama udare neke vece ptice (albatros), ali to je retko. Dobra stvar je sto avioni proizvode buku, a buka rasteruje ptice, medjutim ne stignu sve da pobegnu. Evo reci cu ti da npr na beogradskom aerodromu dodje do udara ptice bar jednom u 2 dana. Pilot javi da misli da je udario pticu, izadje vozilo da pregleda stazu, ako nadje ostatke to se pokupi da ne bi to usisao motor drugog aviona pri sletanju i poletanju. Javi se pilotu da su nadjeni ostaci, i onda pilot odlucuje da li ce da nastavi let ili ce da se vrati na aerodrom da vidi koliko je ostecenje. U 90% sitacija ako se ni jedan alarm nije upalio u kokpitu nastavljaju let. Pregledace avion kada slete. Mozda nadju neko udubljenje negde ili malo da fali farbe. Nista strasno. To se desava svuda na svim aerodromima. Dosta se para ulaze u tehnike rasterivanja ptica, od zvukova, bukvalno topovskih udara, do Sokolova koji ce loviti ptice i tako ih rasterivati, ali one i dalje predstaavljaju problem svima.

Zato imas dva motora, pa cak i ako rikne jedan imas drugi. Ako bas nemas srece desice ti se kao i Suliju u sletanju na Hadson u Njujorku

Glava Dole

Zahvaljujem na opsirnom i strucnom objasnjenju [thumb_up]

Lazic


Jefta

Ako ima srece da mu oba motora riknu? Jedina sreca tu je sto je Tom Hanks pilotirao :)

monsterbnt

Citat: Jefta poslato 20 Avgust, 2017, 23:08
Ako bas nemas srece desice ti se kao i Suliju u sletanju na Hadson u Njujorku

Pazi kad sam sinoc gledao tu epizodu aircrash investigations :D
Smrt SVIMA!!!!

Hurricane


misa-pei

Citat: monsterbnt poslato 21 Avgust, 2017, 01:01
Citat: Jefta poslato 20 Avgust, 2017, 23:08
Ako bas nemas srece desice ti se kao i Suliju u sletanju na Hadson u Njujorku

Pazi kad sam sinoc gledao tu epizodu aircrash investigations :D

Odlièan serijal!
Država je najveći neprijatelj naroda

Kostić

#2397
suli je kralj istine.... ako sam dobro shvatio, èoek je ozbiljno spustio avion u reku. a ne daj bo¾e da se neko poigra sa dronom negde na adi ili po ko¹u .... da ne poèisti tu ufovu kuæu za dobar dan ;D

a da nije nemoguæe postoji jedna mala istina u obliku ruskog transportera koji je pao u kukuruz onomad. kad nisam umro kad je preleteo iznad zgrade u mraku bez svetla i samo sam reko, gotov si. i bum

a kad prdne vulkan negde tamo, pola sveta ne leti sedam dana. thajh, pièke. pla¹e se malo dima i pra¹ine  :)

a ljudi koji vole da bulje u nebo su mogli da primete pre desetak dana, da je jedan èika malo prerano i malo prenisko spustio pticu iznad ade pa je stiso gas da dojuri do piste. da je zagrizo dronèiæ od po kile..... ode kuæa

UFF

ovaj kosta opet sere i lupa gluposti
pokupi dron na 500m visine i odmah padne vertikalno na kucu?  [rofl] [facepalm]

Kostić

nema¹ ti pojma, kakve sve pizdarije prave pijani piloti i avioni koji otka¾u kad ne treba. slabo to ide u javnos ;D

samo im fali dron da ih jo¹ vi¹e zbuni

https://www.youtube.com/watch?v=Sp7MHZY2ADI