Ćao, Anonimni posetioče
Stranice: 1 ... 22 23 24 [25]
Štampaj
Autor Tema: I pre nas su se vozili motori, vozice se i posle  (Pročitano 37996 puta)
0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
DraganPavlicevic
Ucenik
**

Van mreže Van mreže
 Motor:
Honda CBR 1000 RR
Kvalitet: +252 (60%)
Zahvalnice: 19

Odgovor #480 - 29 Maj, 2018, 16:35 Ocena: 0
Ignoriši

U to vreme visio sam na ušću više no kod kuće. Nije bilo važno kakvo je vreme, bilo je veoma bitno da sam tu, među mašinama. I sećam se nortona koji je bio pojam, a boldorka i honda sa 6 cilindara bile su vrh. Jedna sa šest cilindara imala je "kerker" izduv; i dan danas se sećam njenog zvuka.Dobra i lepa vremena. A tebi prijatelju, hvala za svaku napisanu reč.
petar357
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
honda
Kvalitet: -483 (83%)
Zahvalnice: 14

Odgovor #481 - 03 Jun, 2018, 08:00 Ocena: +7
Ignoriši

Ne trerba zaboraviti da je pomenuti Radovan Stanojevic - Gedza negde u prvoj polovini 80-ih godina vozio trku svetskog prvenstva na Grobniku na koju se regularno kvalifikovao sa 32. vremenom od 56 takmicara. U nekim klasama se prijavljivalo vise takmicara nego sto je kapacitet staze pa su se vozile kvalifikacije. Vozili su svetsko prvenstvo i neki drugi sa prostora bivse SFRJ ali samo po specijalnom pozivu organizatora (Preluka i kasnije Grobnik).

Bilo je to u klasi 80 ccm i Gedza je vozio je za ekipu Vilka Severa. Imao je los start, a startovalo se guranjem motora sa svoje startne pozicije. Gedza je bio visok tako da nije gurao motor sa strane kao ostali pa posle naskakao na njega kad upali, nego bi iz pozicije sedenja na motoru samo zakoracao nogama i upalio. U zelji da nadoknadi vreme izgubljeno na startu, forsirao je i pao negde u petom-sestom krugu. Kuriozitet je da je u domacem prvenstvu vozio izmedju ostalog i tadasnju klasu 175ccm, takozvanu "polutku" od Yamahe 350.

Do nedavno je Gedza ucestvovao u domacem sampionatu klasicnih motora u klasi prikolica a sada je na ovom Tomos endurance kupu, naravno ne vozi motor nego kao podrska sinu i ekipi.

Na toj trci svetskog prvenstva u istoj klasi kvalifikovao se i Uros Tomanovic (brat Vuka Tomanovica, sampiona SFRJ u 250ccm) i to par mesta ispred Gedze ali nije startovao u trci jer je na treningu posle kvalifikacija slomio kljucnu kost...

Bili su to svetli trenuci srpskog (tj. jugoslovenskog) motociklizma...

motoklasik
Moto Doktor
Voajer

Van mreže Van mreže
Kvalitet: +627 (712%)
Zahvalnice: 47

Odgovor #482 - 21 Jul, 2018, 07:55 Ocena: +22
Ignoriši

Ima i gorih smrti.

Negde pocetkom juna mi se javio i rekao da ide na svetsko prvenstvo u fudbalu u Rusiju sa jos nekim prijateljima, da gleda i da navija za nese, da vidi malo ruske gradove itd… Tamo ce se vec rasporediti u zavisnosti od toga gde koja reprezenracija igra tj. koga koja utakmica interesuje… a prvo ce u Lenjingrad…
Naravno, svo vreme nije mrdnuo iz Lenjingrada (koji se nekada davno zvao a i sada se ponovo zove Sankt Peterburg) mada nasi tu uopste nisu igrali utakmice.
Ona je nasledila stan u Lenjingradu i neku kucicu u okolini (inace, u njihovim relacijama, sve u krugu od 100km se smatra okolinom). Hteo sam da je zovem da pitam hoce li i ona biti tamo ali nisam… osecao sam da je vec tamo.

Da li je odgledao bar neku od utakmica koja se tamo igrala, nisam ga ni pitao. Javio mi se pred kraj prvenstva da kaze da ce mi u Harleyevoj radnji kupiti rukavice sa logom i doneti. Iako sam mu rekao da imam vec i da ne treba on je insistirao a u stvari je samo trazio izgovor da dodje jer mogao je te rukavice da posalje i po njoj.

- Dobro, donesi, taman malo i da se provozamo okolo. Guzzi je registrovan, ako ostajes malo duze registrovacu i Ducatija pa uzmi koji hoces.
- Videcu, ne verujem da cu duze…

Racunam, za to malo onda moze i neregistrovan.
Kroz par dana je dosao, doneo pored rukavica i flasu neke luksuzno pakovane votke, ja taman poceo da otvaram da probamo (mada votku i ne volim narocito)

- Nemoj, je lima one tvoje, od kruske?
- Ima… nesto vise od pola flase.
- Daj onda, bice dovoljno…

Pitao sam se za sta li ce biti dovoljno? Trebalo je da flasa dodje do pred kraj da bih dobio odgovor na to pitanje. Mozda ne bih ni tada da ga nisam pitao kako je bilo u Rusiji…

… Jedne veceri ga je pitala jel moze ponovo da se zaljubi u njega, kao ranije na prvi pogled, kao dete u cokoladu, ne mora on u nju, nece mu ona smetati. Mozei i da je neguje kao ruzu a moze i da je oduva kao maslacak, samo da je pusti da ga bar malo voli… Da joj dozvoli da bude na njenim slikama, ne mora ni da misli o njoj, samo da bude tu, da ne nestane… samo da je pusti da ga voli i da joj tece kroz vene…

Rekao joj je da se uozbilji, da neke stvari vise nisu moguce kao nekada. Dugo je cutala a onda je pitala jel moze bar da ga sanja, da ga bar u snovima voli, eto, samo nesto da joj dozvoli… da svoje beskrajne noci oboji makar mastom i da umre sa nadom da ce nekada zauvek doci…

Znao sam ja da ga sad razjeda to sto je onako otisao, sto je svima terao inat odlukom da svojima dokaze da ce u zelji da sklone nju u stvari izgubiti njega. A njh vise nema I sta sad, kome je dokazivao?

- Bili smo sad u Rusiji zajedno danima, nismo se razdvajali. Ali, ipak smo to bili samo ona i samo ja, a nekada smo bili mi…

Sve ja to znam, ali sta da mu kazem? Da me je tada kada je odlazio pitao sta da radi, mozda bih i znao sta da mu kazem.

A ona je tada, da je probudis u pola noci, onako snena znala kog dana su se prvi put sreli, znala je dan prvog poljupca, dan kada je vodio na prvu kafu, kada su se prvi put posvadjali, pomirili, znala je i datum kada joj je prvi put rekao da je voli.
On nije obracao paznju na te sitnice o kojima je ona i kasnije celog zivota razmisljala, koje su joj znacile i bile joj drage.
I onda je otisao…

Trebalo je skoro cetiri decenije da mi prizna da sada, i njega u pola noci da probudis, zna tacan datum i vreme kada je poslednji put video, koji je dan bio, kakvo je vreme bilo napolju… koliko je noci, dana i godina proslo od onda, seca se svih reci izgovorenih tada i sta je nosila na sebi, taj poslednji put… A noci i dane bez nje broji i dalje. I sve zna… Sta vredi sto zna? Jer, od tada je pocelo neko drugo vreme, ostala mu je samo praznina i secanje na te njihove zajednicke male sitnice.
Najteze mu je uvece, tada mu se cini da je dan samo na cas izvirio iz neke rupe i prosao bez njih…

I ko zna sta bih ja sve saznao te noci da mu nije zazvonio telefon i odmah posle mi rekao da je kasno i da mu zovem taksi.

- Vidimo se sutra, javicu ti se ujutru.
- Samo zovi, ja cu malo poraniti da pripremim motore i bicu spreman. Da se vozimo malo…

Sutra ujutru su dosli zajedno, dao sam im Guzzija jer je udobnije i sediste i polozaj sedenja. A i boraviste mu nije u Srbiji pa bi mozda neki revnosni pandur mogao da ga vodi kod dezurnog sudije za prekrsaje umesto obicnog pisanja prijave. Bolje da ja vozim ovaj koji nije registrovan.  Naravno, pripremio sam i njegovu staru jaknu (o kojoj je bilo reci u jednom od prethodnih postova... #265)
Na kraju se postavilo pitanje gde cemo da idemo?

- Idemo ovde – i vadi iz tasnice crno-belu fotografiju na kojoj smo bili on i ja pored svojih motora, na nekoj livadi, a iz nas ona i moja devojka na klupicama pored drvenog stola. On je bio sa novom Hondom CB400N a ja bas tih dana kupio Yamahu XS500, ovu na slici na trrotoaru izmedju zgrade u kojoj sam stanovao i Desete gimnazije:

- Jel znate gde je ovo slikano? – i pokazuje nam tu staru sliku gde smo sso cetvoro.

On gleda i naravno, pojma nema. Meni je ostalo u secanju, mozda i zato sto sam kasnije bio tu vise puta, odatle smo polazili na voznje krosevima po pescari. Devojacki bunar.

*

Jednog proleca neke davne godine smo otisli tamo da se provozamo. Nije bilo kafica i kafanica kao sada, samo livada, drvene klupe, suma okolo i taj bunar na sredini, pivo se nosilo sa sobom da ima sta da se popije.
Ubrzo se oko nas skupila grupa klinaca iz obliznjeg Banatskog Karlovca, svi na nekim drljavim Tomosima ili Poni ekspresima, verovatno su videli kako skrecemo ka Bunaru pa krenuli za nama da vide jer su japanski motori tada bili retkost.
Zapitkuju klinci kojesta u vezi motora, mi se iz dosade upustili u pricu sa njima cak smo im i dali par flasa piva sto smo ostavili za kasnije, mozda je bilo po flasa za dvojicu da podele. Skupimo prazne flase (konzerve su tada bile retkost) da posaljemo nekog od njih da ode do sela u prodavnicu i donese da imamo i za kasnije jer smo planirali da ostanemo tu do uvece.
Jedan od njih koji je bio ocigledno glavni u grupi se ponudio da ode on, da nam ucini, a vozio je neku olupanu cetrnaesticu (T-14) sa podovima i nekakvom korpom pozadi. Jedva je upalio motor, trokira, ne prima gas, vidimo da je mala sansa da nam stigne pivo.

- Jel imas tu nesto od alata? – pitamo ga.
- Imam – kaze klinac i otvara one male plehane bisage izmedju zadnjeg tocka i sedista (koje su fabricki isle na T-14 i T-12 u varijanti sa patosima) pune zardjalih kljuceva, srafcigera klesta itd.
- Daj da ti namestimo taj motor…

Tada nam je jos bilo sveze iskustvo oko cackanja Tomosa, skinemo prvo kurblu, pa levi bocni dekl i ventilator sa magneta, ocistimo i podesimo platine, svecicu, nesto malo posarafimo i po karburatoru, uglavnom motor proradi da ga ne prepoznas. To smo tada znali na Tomosu i vezanih ociju da uradimo.
Klince smo tim potezom definitivno kupili. Nisu vetovali da momci koji su dosli iz Beograda sa novim japanskim motorima i lepim devojkama, hoce da zamaste ruke i znaju da srede motor.

Ubacimo one flase pozadi u korpu na Tomosu i dajemo im pare, nece da uzmu, ipak su oni popili vise od pola tog piva a i namestili smo im motor da lepo radi. Malo se pomerili u stranu i sakupljaju sitnis koji su imali.
Ona im prilazi, vadi krupnu novcanicu i kaze:

- Evo, nije samo za pivo, kupi i nesto za grickanje, da se pojede, sta nadjes u radnji… - stavlja mu novac u dzep i tapse ga po ramenu.
- Pa ne znam…sta…sta da kupim, sta volite…koliko… - zamuckivao je tako zbunjeni decko citav minut dok se na kraju nije osmelio da pita:
- A da podjete i Vi sa mnom, da Vas povezem, pa da izaberete sta hocete…

Ostali klinci se ucutali zateceni idejom da se takva riba vozi sa nekim od njih na motoru. Nije nama bilo tesko da upalimo neki od nasih motora i trknemo do Banatskog Karlovca ali njoj je ovo verovatno bilo zanimljivije.
Bila je u tesnoj majici i raskopcanoj koznoj jakni, u uskim farmerkama uvucenim u visoke cizme sa stiklom. I na prvi i na svaki sledeci pogled je izgledala jako seksi a tak kad joj se jos zamrsi kosa na vetru na motoru… tesko je to opisati.
Sela je iza zbunjenog decka na cetrnaesticu, obuhvatila se za njega iako je mogla da se drzi za korpu pozadi i namignula nam. Kada su posli okrenula se naglo da nam mahne i osinula ga kosom po licu i vratu.
Danas bi taj dogadjaj sigurno bio okvalifikovan kao seksualno uznemiravanje maloletnog lica.  Cheesy

Kada su videli da ide sa njihovim drugarom i ostali su poceli da pale svoje motorcice, niko nije hteo da propusti priliku da bude vidjen u B.Karlovcu sa njom u drustvu.
Posle nam je pricala da su obisli sve ulice okolo i popreko da ih svi vide dok nisu dosli do prodavnice da kupe pivo. Bilo je samo vrsacko “Sampion”.
Od klope je kupila jedino hleb jer su svratili do dede jednog od odecaka, mali se popeo na tavan, odsekao kais slanine, sa zice skinuo dva-tri para suvih kobasica – da se pocastimo kao ljudi. Deda je dodao i teglicu tursije, da se nadje ako neko voli.

*

Uzeo sam sliku u ruku, pogledao je malo tek da se prisetim ovog gore napisanog, vratio joj i rekao:

- Moze,idemo. Mi cemo napred, pratite nmas.
- Pa jel znas gde?
- Znam. Mozda sraetnemo i nekog od onih decaka. Nema sanse da te je i jedan od njih zaboravio… Sad tamo ima i kafic i dobar restoran pored, ne treba da nosimo ni pivo ni da trazimo slaninu i kobasice po selu…

I tako svi zajedno odemo ponovo na Devojacki bubar u Pescaru…
U povratku, popodne, pre izlaska na glavni put naidjemo na sprovod. Stanemo da propustimo povorku i ugasimo motore da bukom ne remetimo tisinu.

Ona se zagledala u kovceg koji je promicao ispred nas i nisam je bas najbolje cuo jer je govorila tiho, nesto u smislu kako ne znaju ljudi da je lepse gore, da smrt u stvari najmanje boli, da ima i gorih smrti kao kada te ostavi neko koga volis a tvoj svet nastavi oko njega da se vrti, to je prava smrt, e to boli, a ova obicna dodje tiho i zaplace samo po neko ili niko i ne osecas vise ni bol ni tugu… I jos je rekla…

Ne mogu vise ovo da pisem, kroz roletnu vidim da je svanulo uveliko, dosta je bilo za nocas…

« Poslednja izmena: 21 Jul, 2018, 08:00 motoklasik »
navajo
Ucenik
**

Van mreže Van mreže
 Motor:
Suzuki GN 125 & GSX 750 Inazuma
Kvalitet: +164 (33%)
Zahvalnice: 6

Odgovor #483 - 21 Jul, 2018, 10:10 Ocena: 0
Ignoriši

Koje je uzivanje citati ovo uz jutarnju kafu ❤❤❤
Hvala❤❤❤
DraganPavlicevic
Ucenik
**

Van mreže Van mreže
 Motor:
Honda CBR 1000 RR
Kvalitet: +252 (60%)
Zahvalnice: 19

Odgovor #484 - 21 Jul, 2018, 10:48 Ocena: +3
Ignoriši

Slušaj druže, da se ti nosiš malo u tri lepe sa ovim tvojim pisanijama. Jebote bog, svaki put posle tvog teksta meni nije dobro.I neizmerno sam ti zahvalan zbog toga.Ako se ikada sretnemo, biće mi čast da te lično upoznam.
Lazić
GayLord
Global Moderator
Mega Moto Manijak

Na mreži Na mreži
 Motor:
"Is this how time normally passes...? Really slowly...? In the right order...? If It`s one thing I cant stand, it`s an unpunctual alien attack..."  The Doctor... Motor: KLE500 Tardis edition...
 Facebook: Poseti
Osposobiti nesposobne, da bi onesposobili sposobne

Lokacija: Mlečni put, sunčev sistem, Zemlja, Beograd, Zvezdara...
Kvalitet: +7241 (18%)
Zahvalnice: 341

Odgovor #485 - 21 Jul, 2018, 11:07 Ocena: 0
Ignoriši

Čekaj bre, kako ga nisi upoznao na rođendanu MM prošle godine...?

Edit:
Prvo sam odgovorio Draganu pa onda ovo pročitao, moram da prestanem da čitam, stvarno može da se umre...  srce
« Poslednja izmena: 21 Jul, 2018, 11:15 Lazić »

misa-pei
Vikend bajker

Na mreži Na mreži
 Motor:
Honda CBR 1000 f- Bedevija
Kvalitet: +1396 (46%)
Zahvalnice: 97

Odgovor #486 - 21 Jul, 2018, 16:12 Ocena: 0
Ignoriši

I opet zaplakah...

Država je najveći neprijatelj naroda
Lazić
GayLord
Global Moderator
Mega Moto Manijak

Na mreži Na mreži
 Motor:
"Is this how time normally passes...? Really slowly...? In the right order...? If It`s one thing I cant stand, it`s an unpunctual alien attack..."  The Doctor... Motor: KLE500 Tardis edition...
Osposobiti nesposobne, da bi onesposobili sposobne

Lokacija: Mlečni put, sunčev sistem, Zemlja, Beograd, Zvezdara...
Kvalitet: +7241 (18%)
Zahvalnice: 341

Odgovor #487 - 21 Jul, 2018, 17:38 Ocena: 0
Ignoriši

Ma na većinu postova...

bogdan
Ucenik
**

Van mreže Van mreže
 Motor:
ČZ.enduro.250.MAX
Kvalitet: +95 (19%)
Zahvalnice: 4

Odgovor #488 - 21 Jul, 2018, 18:05 Ocena: 0
Ignoriši

najradije bih se sakrio iza nekog smajlija   ali me sramota    baš je jako
mali_zmaj
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
Honda Cbf 1000 GT
Kvalitet: +1332 (26%)
Zahvalnice: 60

Odgovor #489 - 21 Jul, 2018, 20:53 Ocena: +1
Ignoriši

samo da potvrdim,ja ama baš ništa u životu nisam doživjeo i prošao...,nečiji životi su romani,nečiji samo prolaze.... 

od ovog može da se rikne!!!

poslato sa rupovke uz pomoć kurble

jin-jang
mkt
Moto Manijak

Na mreži Na mreži
 Motor:
dignuti branici i rogljaste gume
Kvalitet: +10079 (54%)
Zahvalnice: 156

Odgovor #490 - 23 Jul, 2018, 21:37 Ocena: 0
Ignoriši

Ubice vas romantika
misa-pei
Vikend bajker

Na mreži Na mreži
 Motor:
Honda CBR 1000 f- Bedevija
Kvalitet: +1396 (46%)
Zahvalnice: 97

Odgovor #491 - 23 Jul, 2018, 21:54 Ocena: +2
Ignoriši

Bolje ona nego šleper.

Država je najveći neprijatelj naroda
petar357
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
honda
Kvalitet: -483 (83%)
Zahvalnice: 14

Odgovor #492 - 24 Jul, 2018, 00:17 Ocena: 0
Ignoriši

Ne pominji sleper...
Sad sam ponovo proitao onu njegovu temu sa sleperom... http://www.motomanijaci.com/index.php/topic,22500.0.html

goranvojska
Grebenar
Iskusni bajker

Van mreže Van mreže
 Motor:
suzuki bandit 1200s yamaha xj550 baba 82
ja ne bi o tome a i moglo bi ako treba

Kvalitet: +1959 (31%)
Zahvalnice: 237

Odgovor #493 - 29 Jul, 2018, 20:39 Ocena: 0
Ignoriši

Slušaj druže, da se ti nosiš malo u tri lepe sa ovim tvojim pisanijama. Jebote bog, svaki put posle tvog teksta meni nije dobro.I neizmerno sam ti zahvalan zbog toga.Ako se ikada sretnemo, biće mi čast da te lično upoznam.
to je to,
milomir22
Pozer

Van mreže Van mreže
 Motor:
suzuki bandit 600 s
Mile voli disko...

Kvalitet: +281 (34%)
Zahvalnice: 17

Odgovor #494 - 29 Jul, 2018, 20:54 Ocena: 0
Ignoriši

Motoklasik je u ovoj temi dao ogroman doprinos forumu. Pocevsi od 1. Caruginog posta pa na dalje, veliko hvala, gospodine!

“If you seek authenticity for authenticity’s sake you are no longer authentic.”

-Jean Paul Sartre
fat boy
Voajer

Van mreže Van mreže
 Motor:
Mali strom
Kvalitet: 0 (0%)
Zahvalnice: 0

Odgovor #495 - 03 Avgust, 2018, 20:27 Ocena: 0
Ignoriši

kao i mnogi, procitah u jednom dahu. Sjajno!!!
Stranice: 1 ... 22 23 24 [25]
Štampaj
Moto Manijaci  |  Opšte teme  |  Ostale teme  |  Tema: I pre nas su se vozili motori, vozice se i posle