Glavni meni

Potrebna krv... ( 0- )

Započeo juga, 13 Maj, 2014, 03:09

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

bora63

" mozemo da organizujemo akciju dobrovoljnog davanja krvi neki dan...taman se vidimo , napravimo neki lonac sa corbicom itd...nasa ekipa dolazi gde god treba pa i za 15-20 ljudi "
Svaka cast Dare! Ja sam za a nisam i jedini tako da samo napred!
Medjutim,mozda nije za ovu temu ali 'jbg svojstveno nam je da se drzimo "pocetka" teme ;-)
Jednom prilikom dobijem onaj sms od zavoda sa lokacijom busa i poziv....
Bese valjda kod Metroa.... no nebitno.
Probudim se sretan,nekako malkica vazan jer lepo je uciniti nesto dobro,pomoci....
Povedem i ceru jer dete ko dete,boji se igle i na samu pomisao a ne da treba da da za analizicu (bila jednom,boze koja  [panic] ) . Kao joj pokazati da to nije bauk i tolko strasno ako li ne na svom primeru zar ne? Pricao, objasnjavao ali okice samo glede, vidim nije to to. Neveruje bas....
Mislim ovo je prava prilika! Krenuli Transicem,jos jedan dobar osecaj jer obadvoje volimo voznjicu pa ma kolko je kratka... Stigosmo ocas posla,vidim bus,nema guzve mozda dvoje ,troje najvise i osoblje.Parkiram se,silazimo uz budne poglede i osmehe. Sestrica neka prilazi i pozdravlja se,klasicno bla bla ali kupuje ceru pitanjima o motoru.
Mala se oslobadja,vazna,prica..... Tu su neke olovke,blokcic.... osmeh i da kazem ono,oslobodila se.
Vidim nije ukocena. Pogodak mislim,ucinio sam pravcu stvart.Oslobodice se....
Ulazim u bus i posle onog testa koji vam je ne dugacak ali..... brate dao bih duplu dozu samo da ga nemoram citati,stiklirati.... Strasno! Zar bas mora sve ono?
Srecom opet tu su sestrice,ljubazne i orne za pomomoc pa priskacu i tu..... Iskustvo vidi se,tako brzo stiklira cak pre nego li i otvorih usta da odgovorim xexexex
Dolazim do proedzadnje linije! Do mini separea gde sedi glavni bog. Mislim tako se postavila i zauze takav stav.... Srecom bogovi nemogu nikako biti takvi!
Pita gospoja doktorica ovo ono kako zadsto.... odgovaram nekao uz salu.Vidim vibracije nisu dobre ali nerazumem. Mozda je ipak samo losa noc kod nje.... Mozda Pms,ko zna....
Poce da mi drzi predavanje kao se to nesme.Kako nije u redu sto sam poveo dete! Ej kaze mi da nije u redu a ja sav sretan sto mislim da sam u pravu,gledam je kroz prozor ona blista.Prica nesto i pokazuje prsticem ka Transicu dok je uvalila dupence u krilo nekoj brinetici. Sta tu nije u redu pitam se opet???
Kaze teta jos da nemogu da dam krv jer em sam s detem em sam jos dosao i motorom. Pazi zato sto sam dosao motorom! Zaprepascen,razocaran,besan.... pocinjem raspravu,mislim vise neshvatam to kao zezanje i nepokusavam da skrenem tok na neku veseliju notu. Bezuspesno. Raspravljam se i dizem joj jos vise pritisak! Napominjem da mi nije prvi put,da sam i ranije dolazio motorom i da niko ali bas niko od njenih kolega nije pravio problem..... ali dzaba. Besan sam i ja,ljutito napustam bus i prilazim detetu. Gledaju me zacudjeno u upitno sta se desava.... Pricam dok se oblacim i vidim zaprepascenje u njihovim ocima.Neznaju sta da kazu,vidim neko razumevanje kod njih valjda se doticna i njima zamerila.... Srecom dete je sretno,oseca da nesto nije u redu ali sakice pune kojekakvih stvarcica cine svoje. Odlazim i pitam se da li je to normalno. Sta mi je potrebno da me neko proziva i soli mi pamet sprecavajuci me da ucinim nesto dobro govoreci da to nije u redu.
Nije li? Zar stvarno nije u redu doci motorem? S detetom? Pa nisam ni mislio da ona da krv boze! Nije cak ni bila u autobusu.... Kako onda? Taksijem? Pa i kolima da sam dosao opet bi mozda rekla sta protiv. Boze!
Ni dan danas nerazumem stav doticne i dugo vremena bese neki revolt u meni ali ajd sad,samo smo ljudi i spustio sam loptu. Bio sam i posle toga da dam krv jer naravno dacu je i opet a toj gospoji nek je na cast !
Mozda stvarno nije ovo za ovu temu ali htedoh to iskustvo da podelim s vama.....

juga

Citat: djolefer poslato 14 Maj, 2014, 10:25
A. Ne bilo lose organizovati se jednom-dvaput godisnje ko moze da odemo da damo krv..nista nam nece biti
Naravno da nam ni¹ta neæe faliti, ne daj bo¾e da nekom od nas hitno zatreba krv, ako znate ¹ta mislim. Smatram da je to dobar gest. Dao sam krv mnogo puta, plazmu...znam o èemu prièam. Zato sam bio slobodan da takvu uslugu tra¾im od manijaka, ako mi bude potrbna. Jo¹ jednom hvala svima, imam vas u vidu!

Darko

Uuuuu...vidi , veliko interesovanje...svaka cast !
E pa ovako.
@ jevta , i svi ostali - drugari , vma i zavod za transfuziju krvi nemaju veze jedno s drugim...dve posebne firme..njih ima oko 490 zaposlenih a nas na vma oko 30ak...na godisnjem nivou ,vrlo malo nam beze po broju  uzetih jednica krvi...produktivniji smo od njih preko 400 puta...ima ih puno,uzimaju krv po celoj Srbiji, i malo su bezobrazni prema ljudima i odbijaju davaoce bukvalno za svaku sitnicu...
Kod nas je malo drugacije...brinemo o svakom davaocu,pogotovo sada kad smo ostali bez vojske...zato, dodji sledeci put na vma da das krv i videces razliku...

@Bora - druze , nazalost , doktorka je bila u pravu...moze da te odbije ako dodjes motorom...ima razlog za to...ali NE MORA...mogla je jednostavno posle davanja da te zadrzi 20ak min i uveri se da ti je ok , pa da te pusti...to sto si bio s detetom ju je def osiguralo od odbijanja...i kod nas je slicna situacija ali nije toliko ostro...

@Lazica- dolazimo gde god hoces...na poljanu, u prirodi...a mozemo i kod nas na vma.. :-)

jevta

E na ove lagarije nomogu da oæutim.
Jednom na¹em kolegi sa BJB za bolesnog sina zatrebala plazma.Ja bez rezerve hoæu.Odem jednom za BG ka¾u malo si prehlaðen nemo¾e ni ne pogledaju podudarnost.I¹ao sa mnom jo¹ jedan kolega motorciklista njemu je odgovor javiæe.Posle par dana ja da ne bi oti¹ao u BG totalno gubljenje vremena za posao od 10 minuta odem u zavod u NS raèunajuæi da su zavodi kako ti ka¾e¹ brinu o davaocima i primaocima ,a ne samo o novcima.Kad ne lezi vra¾e zavod u NS i BG ne prièaju zna¹ ko æe to da plati.Sve u svemu nemo¾e u NS iako imaju svu potrebnu tehniku nego klinika gde je pacijent mora da se odluèi od koga æe krv pa onda u taj zavod.Dete je dobilo tra¾enu plazmu bez obzira ¹to se vi lepo reklamirate da sve vi uradite.
To je va¹a sramota.
Isto kao ¹to je sramota Novosadskog zavoda verovatno i onog u BG da nema de¾urne na prijemnoj hirurgiji gde van onog va¹eg famoznog radnog vremena 7-15 doðe najveæi broj povreðenih i onih koji su ih doneli i odma bi dali krv.
Isto tako jednom kolegi je par dan aposle akcije davanja krvi dru¹tva bila potrebna krv za oca.Otresli ga ko slinu  u zavodu nemamo mi ni¹t astim ¹to ste vi dali krv veæ 50 puta i ¹to je sa vama pre par dana dalo kv+rv jo¹ 20 ljudi vi za ovaj sluèaj morate da obezbedite x davaoca.

Tako da ja prema svojoj savesti krv dajem samo kad neko to od mene lièno zatra¾i i to idem i na mesec da dam krv ako treba.
Stoga je moja preporuka da se ne pravi akcija dobrovoljnog davanja krvi nego onog momenta kad neko od nas ima potrebu nek tra¾i i dobiæe biæemo sigurno efikasniji od tamo nekih zavoda koji se samoreklamiraju ,a ustvari su maksimalno neefikasni i samo vijaju profit.

Normalno bi bilo samo da bez obzira koji ste i gde u srbiji da mo¾e da se da krv za bilo koga bilo gde.Pa bre nismo veæi od nekih ozbiljnih gradova u svetu ,a neki se pona¹aju ko da smo veæi od Rusije

PS inaèe do poèetka revoltiranog pona¹anja sam krv dao 30 ili vi¹e puta

Darko

Evo i to cu da ti objasnim zasto se daje krv tamo gde lezi pacijent...
Kad pacijent lezi na vma davaoci treba da dodju i daju na vma , a ne u zavod pa da onda zavod da krv vma...zasto?
Pa prosto...ta krv se obradjuje , rade joj se markeri na sidu ,sifilis,hepatit B i C ...i nece vma da ukljuci krv koju je obradivao zavod...nasi reagensi su najbolji , prozor fenomen je samo  7 dana i garantujemo samo za ono sto mi obradimo....

Ono sto si rekao za radno vreme je isto pogresno...mi sa davaocima radimo od 8 -18h...a to sto u zavodu rade do 15 ,pa nisu ni oni ljudi krivi , svi ti ljudi imaju i svoj privatan zivot i boli ih kurac sto ti ne mozes da dodjes do 15...

Bez veze si ogorcen a ni sam ne znas zasto...

I nista se tu ne mulja i petlja sto bi tebi bilo vazno kao davaocu...- krv ne mozes da kupis , kad nema-nema...

Ja radim za svoju platu a ne za procenat pa da muljam...

Jugi sam hteo da pomognem , i predlozio sam sta je bolje bez ikakvog svog intetesa, a ti ako ne zelis da dajes krv, to je u redu ali je ruzno da govoris da ljudi ne treba da daju krv...

Ivan1979

Darko, da li se krv izvozi i za to dobija dobar kes  ?

Darko

Ma jesi lud bre...gluposti....

Samo dve ili tri zemlje u svetu placaju davaocima davanje...
Drugo...rok trajanja krvi je od 28 - 42 dana , zavisi kako je obradjena...

Zabludr brate moj , veruj mi

Ivan1979

Citat: Darko poslato 14 Maj, 2014, 15:12
Ma jesi lud bre...gluposti....

Samo dve ili tri zemlje u svetu placaju davaocima davanje...
Drugo...rok trajanja krvi je od 28 - 42 dana , zavisi kako je obradjena...

Zabludr brate moj , veruj mi

Nisam mislio na placanje davaocima , vec na izvoz  krvi na crno  u npr. Iran ....

jevta

Samo obja¹njavam da reklamira¹ nekog ko to nije zaslu¾io.
Evo razrade.
I kod vas je radno vreme 8-18 jaka vam razlika ¹to neradite isto kao i de¾urna hirurgija imali bi vi¹e davaoca sigurno.Veæina onih koji dovedu nekog polupanog bi dali krv samo vas boli stojko da radite ista plata ,a krv se proodaje pa prodaje.
©to se tièe toga gde bolesnik le¾i.©ta se de¹ava kad je bolesnik u bolnici koja nema zavod i slu¾bu za transfuziju.Onda mo¾e odale bilo samo treba bolnica da plati zavodu za transfuziju od koga uzima.
To ¹to ti ljudi imaju svoj ¾ivot i treba lep im ¾ivot samo treba da se organizuju da rade u tri mene i bio bi i na¹(davalaca i primaoca) ¾ivot lep¹i.
A sa tim stavom si pokazao i koliko tebe i tvoje nadreðenje uop¹te interesuju i davaoci i primaoci ,a koliko va¹a guza da njoj bude dobro.

I opet ka¾em nisi to ti lièno to je ceo sistem ti si se samo upecao na slatkoreèivost,a nisi uspeo da sagleda¹ celu sliku ove tu¾ne srbije.

I opet ja ka¾em da treba dati krv svakom kome je ona potrebna ali se treba truditi da oni koji zloupotrebljavaju ljude dobre volje davaoce dragocene teènosti od tog aprave karijere.

Nixazzar

Jevto, Darko je u pravu za neke stvari. Ne ulazim u muljazu da li se krv prodaje ili ne, ali ovo za radno vreme i mesto davanja krvi je u pravu.Ne mozete da krivite medicinsko osoblje i lekare za probleme koji oni nisu kriv. Kriv je drzavni vrh koji je napravio takav sistem i ljudi moraju da rade po tom sistemu. A posao je posao, kao i svaki drugi. Radno vreme je to, odredili ga nadlezni, radnici koji rade dolaze na vreme na posao, kada je kraj radnog vremena odlaze kuci i to je to. Kao sto te mehanicar u servisu nece usluziti posle kraja radnog vremena, tako nece ni ovde, posao je posao.

Obican zaposleni nema nista sa sistemom, samo radi u sklopu njega za svoj dinar.

Isto me je sada podsetilo i ponovo iznerviralo za situaciju u BG-u, gde su novinari napali osoblje doma zdravlja zbog ne pruzanja prve pomoci decaku, a mediji su to naduvalu, udaraili linè na te iste osobe, bez ikakve osnove, ali ni one najmanje. Gadan smo narod, bolje od sebe mrzimo, mislimo da smo u pravu i kada nismo. Ako nekog zanima, neka procita iz drugog ugla ovo, pa neka odluci sam.

http://www.peticije24.com/peticija_za_ostanak_direktora_dznbgd_dr_radomira_kovacevica

CBRR1

Tuga jad beda...a taman sam mislio ra se forum promenio kad opet eto neko ko pljuje po necemu...pa to nije deo zq motor bre pa da se sere ovoliko,ako i prodaju krv boli me kurac ta krv opet tamo nekome spasi zivot,sta nije iz Srbije,koga boli kurac,covek je covek...dao 30 puta pa ti nemoj idi trazi nek ti vrate jbte..dao bih bubreg nekom detetu bolesnom a ne krv bilo to dete i Avganistana Albanije ma boli me kurac...

Nixazzar

Kao, takodje da dodam, da korucija u zdravstvu, KAO I SVIM OSTALIM OBLASTIMA, u Srbiji postoji i velika je, ali to unovci 30% ljudi, a ostalih 70% samo nose taj teret na ledjima, a obavljaju svoj posao normalno.

Ivan1979

Uopste nije pitanje gde ide krv i kome se daje preko.
Problem je taj sto ti kao redovan davalac krvi u Srbiji moras i pored toga da trazis i juris davaoce za nekog svog voljenog koji je ne daj Boze u kriticnoj situaciji.
Cak ni to nije problem, uvek ima ljudi koji ce pomoci i spasiti tudj zivot,  vec to sto GOVNA prodaju tvoju krv da bi svoje masno dupe jos malo napunili a ljudi zbog toga ispastaju.  A  govana nema mnogo, tek par brabonjaka , ali zbog njih svi ispastaju, i lekari i pacijenti.
I sve su ovo prazne price dok se ne nadjes u tako jebenoj situaciji, tada ti nista drugo nije bitno osim da covek ostane ziv....

Uvek cu dati krv za nekoga ko ima ime i prezime, nebitno da li je Mustafa, John ili Nikola , uvek.  Dok dobrotvorne akcije tipa dodji daj krv da ono govno moze da kupi novi auto ili vodi svoju jebulju na Kubu mene vise nece videti.

jevta

Citat: Nixazzar poslato 14 Maj, 2014, 15:41
Jevto, Darko je u pravu za neke stvari. Ne ulazim u muljazu da li se krv prodaje ili ne, ali ovo za radno vreme i mesto davanja krvi je u pravu.Ne mozete da krivite medicinsko osoblje i lekare za probleme koji oni nisu kriv. Kriv je drzavni vrh koji je napravio takav sistem i ljudi moraju da rade po tom sistemu. A posao je posao, kao i svaki drugi. Radno vreme je to, odredili ga nadlezni, radnici koji rade dolaze na vreme na posao, kada je kraj radnog vremena odlaze kuci i to je to. Kao sto te mehanicar u servisu nece usluziti posle kraja radnog vremena, tako nece ni ovde, posao je posao.

Obican zaposleni nema nista sa sistemom, samo radi u sklopu njega za svoj dinar.

Isto me je sada podsetilo i ponovo iznerviralo za situaciju u BG-u, gde su novinari napali osoblje doma zdravlja zbog ne pruzanja prve pomoci decaku, a mediji su to naduvalu, udaraili linè na te iste osobe, bez ikakve osnove, ali ni one najmanje. Gadan smo narod, bolje od sebe mrzimo, mislimo da smo u pravu i kada nismo. Ako nekog zanima, neka procita iz drugog ugla ovo, pa neka odluci sam.

http://www.peticije24.com/peticija_za_ostanak_direktora_dznbgd_dr_radomira_kovacevica


Darko nije u pravu
Taèno je da on i veæina osoblja nisu krivi za stanje kakvo je.
Ali Darko je hvalio ustanovu u kojoj radi  i sistem ,a  za to nije u pravu.

juga

Jbg ljudi, i jeste i niste u pravu, zamislite zeleznicku nesrecu gde ima 100+ tesko povredjenih, kojima odmah treba hektolitri krvi, nije sve tako crno. Uvek sebe zamislim u takvoj situaciji, nije u redu da pljujem a sutra ce , nedaj boze, meni zatrebati. Na kraju treba malo izvaditi krvi, da potstaknes organizam da je proizvodi. I dalje mislim da je humano delo, a ako neko to zloupotrbljava, neka mu je na cast.

Elem, moja supruga je izgleda sutra na programu, pa ce mi javiti da li ce biti potrbni davaoci ili ne.
U svakom slucaju jos jednom hvala svima sto su se odazvali, moja radionica je otvorena za malo drozenja i neko pivo, rakiju !

Darko

#55
Citat: jevta poslato 14 Maj, 2014, 15:15
Samo obja¹njavam da reklamira¹ nekog ko to nije zaslu¾io.
Evo razrade.
I kod vas je radno vreme 8-18 jaka vam razlika ¹to neradite isto kao i de¾urna hirurgija imali bi vi¹e davaoca sigurno.Veæina onih koji dovedu nekog polupanog bi dali krv samo vas boli stojko da radite ista plata ,a krv se proodaje pa prodaje.
©to se tièe toga gde bolesnik le¾i.©ta se de¹ava kad je bolesnik u bolnici koja nema zavod i slu¾bu za transfuziju.Onda mo¾e odale bilo samo treba bolnica da plati zavodu za transfuziju od koga uzima.
To ¹to ti ljudi imaju svoj ¾ivot i treba lep im ¾ivot samo treba da se organizuju da rade u tri mene i bio bi i na¹(davalaca i primaoca) ¾ivot lep¹i.
A sa tim stavom si pokazao i koliko tebe i tvoje nadreðenje uop¹te interesuju i davaoci i primaoci ,a koliko va¹a guza da njoj bude dobro.

I opet ka¾em nisi to ti lièno to je ceo sistem ti si se samo upecao na slatkoreèivost,a nisi uspeo da sagleda¹ celu sliku ove tu¾ne srbije.

I opet ja ka¾em da treba dati krv svakom kome je ona potrebna ali se treba truditi da oni koji zloupotrebljavaju ljude dobre volje davaoce dragocene teènosti od tog aprave karijere.

brate , evo i na svako ovo tvoje pitanje cu ti odgovoriti zasto je to tako... i nema potrebe stvarno da me pitas vise jer cu ti na svako pitanje dati odgovor...

transfuzija ima dezurstvo . radimo 24h dnevno , 365 dana u godini gde brinemo o svim lezecim pacijentima na vma.. SA DAVAOCIMA se radi od 8 - 18 h ... i nije to neko radno vreme famozno nego ima razloga koje ti ne razumes ali opet pljujes bez razloga... ne mogu ja da dezuram na hirurgiji i cekam da dodje neki povredjeni...da neko da krv, ne treba meni samo stolica i igla nego malo vise od toga... znaci postoji institut koji ima radno vreme ,kao i svaki drugi... drugo i jos vaznije . ne mozes ti da das krv u 9 uvece ili preko noci...zasto ? pa zato sto ,kako vise odmice dan ti,tj  covek je sve umorniji i umorniji i vrednost hemoglobina mu je sve manja i manja i veca je mogucnost da mu bude lose polse davanja .. znaci realno radno vreme je od 8 - 14 , i to je ok , mi smo pomerili do 18 bas zbog ljudi koji ne mogu da stignu , ali za davaoca je mnogo bolje da da krv rano ujutru ... i ovo , oko 18 je vec previse...

dallje , sta se desava kad pacijent lezi gde nema transfuzije ? pa svuda ima transfuzije  , u svakoj bolnici ...samo neke nemaju davalastvo , a interreakcije se normalno rade za potrebe pacijenata... a kako je regulisano odakle krv , gde , sta , kako , mrzi me da ti kucam...

radno vreme sam ti vec objasnio ali evo opet.. ne mogu ja da gledam ko sve ima problema bre brate i da visim na poslu do kcela planeta ne bude zdrava.. imam ja i porodicu i dvoje klinaca kojima hocu da se posvetim i ne postoji sila koja ce mi uzeti vreme predvidjeno za njih da posvecujem nekome drugom...znaci 15h - paljba kucici...

i ono najbitnije - DA HVALIO SAM USTANOVU U KOJOJ RADIM jer znam koliko se ja i moje kolege raspadamo od posla da pomognemo ljudima kao sto je jugina zena i milion drugih ... i ponosan sam na svoj posao jer sam do sada spasio koliko hoces zivota , direktno transfuzijom ili indirektno...

za sisitem me boli paja...

@ivan19798563 - brete , ne izvozi se krv nikako i nigde... veruj mi




jevta

Ne ka¾em ja da vi ne radite samo uvek ima ali.
Ima jedna prièa o kravi mleku i  kanti......

mrle

Citat: Darko poslato 14 Maj, 2014, 16:42

@ivan19798563 - brete , ne izvozi se krv nikako i nigde... veruj mi





ideja  za biznis...


Darko

Citat: CBRR1 poslato 14 Maj, 2014, 09:34
Dare je car kad god mi je trebalo nesto,zavrsavao covek za pod odmah!!! cak me i na kafu vodio tj castio veliki covek uvek mi je pomogao..

hvala bato...   [thumb_up]  uvek ...

jbg , stavljaju nas u isti kos sa civilnim zavodima koji su u principu i doveli do toga da ljudi misle ovo sto misle o davalastvu , a mi nemamo veze sa civilnim ustanovama sto se tice toga

Darko

a koliko  li se puta samo desilo da pomognem nekome ko dodje i kuka ,zali se kako nema nigde nikoga da dodje da da krv za njega , ili su daleko , ili .. ma jebem li ga iz kojih sve razloga... i onda ja odem i nadjem par davaoca koji su mi bili tog dana , i nisu namenski dali krv , nego onako , dobrovoljno , i napisem kao da su dali za tog i tog (gore vec pomenutog)... iako to ne smem da radim...

nebitno je , da ne ulazimo dalje u raspravu ... ideja mi je bila dobronamerna , razumem i nezadovoljstvo i sve sto ide...

kako god hocete..

uglavnom , tu sam da pomognem nekome oko krvi sta god da treba pa se javite slobodno ...krvi nema , nestasica je  , ukinuli su ljudimna sve povlastice koje je nekada imao davaoc... pre ste mogli da sredite zube , da uzmete naocare  , ortopedska pomagala , a sada skoro nista...samo oslobadjanje participacije za lek sto kosta oko 20-50 din  , i to samo ako imate davanje u zadsnjih 6 meseci ... pa ljudi sve manje i manje daju krv , tako da stvarno treba uvek krvi ...

jbg...