Glavni meni

Стогодишњица Церске битке

Započeo p0peye, 27 April, 2014, 23:49

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

p0peye

Здраво,
Читао сам на нету да "Ноћни вукови" из Русије планирају да организују мото скуп на Церу поводом сто година победе.
(нпр:)
http://www.in4s.net/index.php/ruski-vukovi-marsiraju-na-ceru/
Битка на Церу је трајала од 12 до 24 августа.
Не могу се наћи никакви прецизнији подаци када се планира прослава, а август се полако приближава...
Треба се на време организовати, најавити слободне дане у фирми...
Такође, мом млађем сину је први рођендан у том периоду. Хтео бих да знам како да организујем и прославу, а да не изостанем са мото скупа...
Писао сам нашим Ноћним вуковима (само е-маил адреса је остављена како контакт - нема броја телефона), и нема одговора ево већ неких недељу дана.

Има ли неко кмонтакт телефон неког припадника (наших ;)) "Ноћних вукова", или неку информацију о организовању скупа?

Ко планира да иде на скуп? Ја већ годинама планирам да продам мотор (јбг - прелазим по 1000 км годишње) али сваки пут нађем разлог да одложим продају за следећу сезону - а где ћу већи разлог од оваквог спектакла...

Успут - планира ли још неко да иде на поменути скуп?

+ + Только байкеры знают, почему собака высовывает голову из окна автомобиля + +


p0peye

Сјебаше нас Украјинци тј Амери и запад... Можда. А можда је од почетка то била само моша...

Него...

Не могу Руси да дођу, имају важнија посла - ок.

А ко нама брани да се ми сами изорганизујемо и направимо мото-скуп на Церу у славу предака?

Ја иначе не идем већ годинамам на мото-скупове (тачније шест година - од када ми се родио први син) не зато што не желим, већ зато што немам времена, а и када га имам - немам га јер га је мали даса присвојио. А од скора је ту још један па сада имам дупло мање слободног времена него раније...
За овај скуп сам планирао да спакујем жену и децу у кола а ја да идем мотором - прво провели би време заједно, значи нико није утрчао у њихов термин, а друго што би старији син памтио такав догађај до краја живота, а мали би гледао слике касније и запиткивао како је било...

Не - стварно - када сам први пут прочитао вест да Руси планирају да направе мото скуп у част 100 године победе Срба на Церу прво сам се обрадовао, а онда мало и сморио - зашто се ми нисмо сетили (па да их позовемо да они дођу као гости), али свакако је била то дивна вест.
Сада су они отказали (мада у оном линку нигде не пише да се отказује, само се не спомиње - што му вероватно дође на исто - а и то је мало без везе и неозбиљно - ако су рекли да ће доћи, ред би био и да кажу да неће доћи).
Ја им мало пре написао писмо на [email protected] и питао којих дана ће се одржати на Церу мото скуп - пре него што си ти одговорио - баш ме занима да ли ће одговорити...

Ок - не долазе Руси.

Вероватно.

Има ли икакавих информација, да ли се неко сетио од нас Срба бајкера, неки мото клуб да организује скуп?

Ја се нешто премишљам да, ако не буде ништа организовано, ипак један дан (у то време, од 12 до 24тог августа) одем са породицом (ако не буду на мору у то време, а ако буду - одох сам) одем на Цер.
+ + Только байкеры знают, почему собака высовывает голову из окна автомобиля + +

peratrap63

dolazim i ja vredi obeleziti bar toliko dugujemo starima

Hohštapler

Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

lord_oblivion

Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

juga


lord_oblivion

Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

juga


lord_oblivion

Horsepower is how fast you hit the wall. Torque is how far you move it.

p0peye

... само да јавим да сам физички спречен и да на жалост нисам (био) у могућности да прославим 100 годишњицу како сам желео...
Надам се да ћу отићи у септембру...
+ + Только байкеры знают, почему собака высовывает голову из окна автомобиля + +

Darko

ta Cerska bitka je jako zanimljiva tema.... jako malo znam o bitci kao bitci , a zanima me... znam sigurno da se ova bitka izucava na Vest Point-u , kao jedna od najvecih strategija ikada ... mada meni tu malo nije jasno , koja je strategija i koja je fora ... mi na brdu , oni dole , poginulo oko 17,18.000 nasih ljudi ... kakva strategija ?!? 
i njihovih poginulo oko 3,4 puta vise ....jbt , zamisli polje i na njemu 50,60.000 mrtvih ljudi.. uzas!

jedino sto mi pada na pamet oko strategije je to sto je seljak napao ozbiljnu vojsku i pobedio ....

inace , bio sam tamo , bila akcija uzimanja krvi ..

Ivicat

Za prvu informaciju (sasvim dovoljno):

http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0

dodatak:

Ako ne gresim (neka me neko ispravi ako gresim), ispred Bele kuce su se samo dve strane zastave viorile. Jedna od te dve je srpska.

Darko

znam , citao sam ovo ... ali , nikakav dojam kad citas ovako .. 5 i korpus , 6 divizija , ovo ono ...a drugo , i nesto ne verujem  bas u potpunosti wikipediji...

voleo bih da cujem od nekog...

na primer , ja sam rodom iz Zajecara , bio sam milion puta u Felix Romulijanu , znao sam dosta stvari , citao sam sta je bilo otprilike i to je to ...tek kada sam imao neke vaznije goste i odveo ih tamo da vide i obidju , platili smo obilazak i onog baticu koji je zaduzen tamo za pricu , tek tada je sve bilo jasnije i tek sam tada shvatio koliko nisam znao...

nadsam se da razumkes sta hocu da ti kazem...

bio sam i u Tekerisu , i pitao lokalne starce sta je bilo , bio i u crkvi , razgovarao sa popom i ljudima iz crkve ,ali sam dobio jako sture informacije...

Ivicat

#14
"Pre rata vladala je velika nepoznanica kako æe rat izgledati. Austrougarska carevina je bila ogromna, imala je preko 50 miliona stanovnika i bilo je sasvim neizvesno kako æe se rat odvijati. "

"Da bi se uvideo znaèaj te pobede, treba videti ¹ta se de¹avalo na drugim frontovima. U to vreme, Nemci su u Belgiji gazili sve pred sobom. Lije¾ je zauzet tokom Cerske bitke, a Brisel je pao dva dana posle srpske pobede. U isto vreme kada i Cerska bitka, na Istoènom frontu je poèela borba kod Tanenberga u kojoj su Nemci te¹ko porazili Ruse. Poraz je bio takav da se ruski komandant Samsonov ubio."

„Posle vrelih avgustovskih dana, usledile su ki¹e. Mi idemo napred, a kaljuga nas vuèe nazad. Guramo prema Tekeri¹u i Kosaninom vrhu. U noæi izmeðu 15. i 16. avgusta dolazi do straviènog sudara sa Austrougarima. Nema posustajanja. Stepa Stepanoviæ se obratio vojnicima: Junaci, napred! To ne nareðujem ja. Ne nareðuje vrhovna komanda. To nareðuje Srbija. Srbija u praskozorje mora biti na Ceru. I mi juri¹amo. Pogibelj je velika. U srcima nam je na¹a nejaè. Na¹a otad¾bina. Na¹a ognji¹ta.“

"Cerska bitka nije bila „obièna bitka“, i veæina heroja te bitke nisu bili vojnici sa obukom po elitnim kasarnama i ¹kolama; heroji Cerske bitke bili su mladiæi „prvog poziva“ iz gradova i sela koje je armija austrougarskih bolesnika krenula da spali, uni¹ti i zauvek zatre... Nismo se odu¾ili mrtvima, kao ¹to je red, ni posle jednog rata. Kako ih zaboravljamo, tako i ¾ivimo... Za¹to je bitka na Ceru bila tako uspe¹na? Kada èovek brani svoju kuæu, koju vidi u daljini, i zna da ga u toj kuæi èekaju ¾ena i deca, da je ta kuæa sve ¹to ima na ovom svetu, ne postoji neprijateljski vojnik koji mo¾e da proðe putem do te kuæe, a da èuvar, vojnik, bude ¾iv. I to nije herojstvo opevano u epskoj poeziji, to je jedini smisao postojanja..."

March To Drina - The Shadows - (My BT) - Played by:G.Zizzo49

!!!Koga ova tema ne zanima, ne treba da cita dalje!!!

ili po srpski:

Mars na Drinu


MARS NA DRINU

U boj, krenite junaci svi
Kren'te i ne ¾al'te ¾ivot svoj
Cer da èuje tvoj, Cer nek vidi boj
A reka Drina slavu hrabrost
I junaèku ruku oca, sina.

Poj, poj Drino, vodo hladna ti
Pamti, prièaj kad su padali
Pamti hrabri stroj
Koji je pun ognja, silne snage
Proterao tudjina sa reke na¹e drage.

Poj, poj Drino, prièaj rodu mi
Kako smo se hrabro borili
Pevao je stroj, vojev'o se boj
Kraj hladne vode
Krv je tekla
Krv je lila
Drinom zbog slobode.

Dodatak:
Bez da se neko naljuti, licno mislim da covek mora da ima u sebi 'nesto' sto je stekao rodjenjem, sto mu je preneto majcinim mlekom, 'nesto' sto je na njega preneto sa oca, dede ili paradede. Ako nema to 'nesto', uzaludni su linkovi, tekstovi i objasnjenja. Moze meni neko nesto da prica tri dana, ako to nije 'deo mene', ne mogu da razumem znacaj koji taj dogadjaj ima za nekoga drugog. Na primer, kada sam obisao Iper u Belgiji gde je u samo jednoj bici stradalo preko 100 000 ljudi, nisam osetio nista. Citao sam pre toga o tome sta se tamo desavalo. Ali jednostavno nisam osetio ni deo onoga sto osecam kada neko spomene Kosovski boj, Cer, Kolubaru, Misar, Vojvodu Stepu Stepanovica, Vojvodu Zivojina Misica i druge nase junake... I ja o nasim bitkama i junacima malo znam, ali i ne moram da znam mnogo. Znam samo da su nasi preci dali zivote da bi mi (njihova deca) bili ovde, da se zovemo kako se zovemo, da budemo ono sto jesmo, da nasa (junacka i slavna) istorija ostane zapamcena kako bismo imali buducnost. Da ta istorija bude nas koren kako bismo se razvijali i rasli. Jer drvo bez korena nece dugo da traje.

Ivicat

Kada sam ponovo procitao sta sam napisao, ispada da sada se ja tu nesto pravim pametan i kao ja sam veci srbin od nekoga drugog. To mi nije bila namera niti je to tacno. Svi mi polako ali sigurno zaboravljamo. Pitanje sta ce moj klinac sutra da misli kada odrasta uz tv, demokratiju i igrice. Verovatno ce jednog dana da mi kaze da sam mu dosadan :D.
Tako da, Darko izvini.

PS: Ovo izvinjenje je najvise zbog toga sto postavljas zgodne cice u odgovarajucoj temi ;)


p0peye

Citat: Ivicat poslato 26 Avgust, 2014, 19:55
Kada sam ponovo procitao sta sam napisao, ispada da sada se ja tu nesto pravim pametan i kao ja sam veci srbin od nekoga drugog. To mi nije bila namera niti je to tacno. Svi mi polako ali sigurno zaboravljamo. Pitanje sta ce moj klinac sutra da misli kada odrasta uz tv, demokratiju i igrice. Verovatno ce jednog dana da mi kaze da sam mu dosadan :D.
Tako da, Darko izvini.

PS: Ovo izvinjenje je najvise zbog toga sto postavljas zgodne cice u odgovarajucoj temi ;)
То шта ће твој клинац сутра да мисли највише зависи од тебе.
Ја знам да ће моја деца да уче историју за оцену и историју за себе...
+ + Только байкеры знают, почему собака высовывает голову из окна автомобиля + +

p0peye

... и на крају - не одох.
Тек пре пар дана сам се вратио у Србију (од краја јула) - јбг. Отићи ћу свакако неки викенд са женом и децом, али ми је жао што нисам могао тада...
Јел неко ишао?
+ + Только байкеры знают, почему собака высовывает голову из окна автомобиля + +