Glavni meni

Opis domaceg sampionata

Započeo perlx, 14 Januar, 2014, 18:49

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

perlx

Naleteo sam na odlican opis domaceg sampionata:

Citat:   Dario17
Nisam siguran za ovu godinu kako je, ali mogu da kazem za prethodnu, mada ne verujem da su bilo sta promenili. Procedura za dobijanje licence je relativno ozbiljna (a sto i ne bi bila, kad se uzimaju dobre pare za svaku stvar koja je neophodna). Sto znaci - ugovor sa moto klubom za koji se vozi, uplata za dobijanje licence, uplata za osiguranje, trkacki lekarski karton za tekucu godinu. Mislim da je to to. Onda fotokopije posaljes njima, oni tebi posalju licencu i ti imas pravo ucesca. Zatim odes na stazu, das 80e (svake godine je vise i vise, pre je bilo 50, pa 60 i sad smo na 80), dobijes nalepnicu za motor, prodjes "tehnicki pregled", ako imas srece dobijes papir sa satnicom izlazaka na stazu i cekas prvi trening (vrlo verovatno sa hladnom gumom jer struja cesto nestane). Trajanje treninga je obrnuto srazmerno ceni, znaci, sto je cena veca, treninzi su sve kraci. Prosle godine je trening bio 20 minuta, dok je pretprosle godine bilo 30 minuta. Cesto se desava da ih i dodatno skrate ukoliko ima "neplaniranih" sletanja aviona, pauza za rucak i tako to... Retko se desi da se satnica ispostuje. Tu su naravno i redari koji su izgleda prvi put culi za zastave. Primer - ulje curi coveku 2 kruga, guma mokra od ulja svi se cude kako nije pao odmah, a redar ladno stoji pored staze i posmatra. Dotrcava Zeljko Stanicic (vozac iz druge klase) on uzima zastave i javlja sudijama da ima prosute tecnosti na stazi. Haos. Jump start se tolerise... Dalje... Publike ima, ali im je zabranjeno da stoje pored pravca i redari ih salju na izletnu zonu... Sto bi rekli - nidje veze... Pobednici dobijaju... Da ne kazem sta... Pehar i diplomu... Znaci - cist minus, vozi se iz ljubavi, mozda 3-4 zarade nesto, u to necu da ulazim... Staze, boze sacuvaj, vojni aerodrom u Batajnici, aerodrom u Vrscu, neki kilavi poligon u Kraljevu, to se boduje... Grbavo, rupe, ivicnjaci, one bele linije se ne mogu nazvati linijama, to su masni pravougaonici sirine 2 metra na sred krivine... I da, za kraj, kalendar postoji, ali ne znam kad je bio 100% tacan. Pozdrav.

Brrka

E zato kad odete da gledate trke nemojte onog poslednjeg da pljujete sa komentarima "ovaj nema sta da trazi ovde", "ja bi bolje vozio" itd. jer je on i pored svega toga za razliku od vas, iscimao se, stisnuo muda i izasao na stazu.

Sve je to tako kao sto je napisano gore u postu, da ne pricamo tek koliko je to sloj losih ljudi na jednom mestu punih nekog kompleksa i sta ti ja znam, cast izuzecima, ali bolji sampionat nemamo pa ko voli nek izvoli.

ЯЭВОЛУТИОН

Jedino sto treba da se stavi "amaterski moto sampionat Srbije" da ljudi ne pomisle da se tu neko stvarno trka i da neko to organizuje.....a krivac je onaj ko vodi organizaciju...covek nikad nije mogo da organizuje nista osim pravljenja stete za napaltu osiguranja.....i nemoguce ga je smeniti jer ima ulizice, podlizice i uvlakace....
Previse motora u hepiu startuje sa antifrizom u rashladnom sistemu....svasta se tolerise, a ne daju ljudima da voze slikove...a to bi drasticno spustilo cenu trkanja i povecalo bezbednost na stazi....prave se neke klase gde jedva skupe broj takmicara, a nisu ni pogurali SM sampionat, ni pocket bike sampionat....a sve je to trkanje motorima...
Ma sta koji kurac je serem...tako je bilo pre trideset godina, tako je sada i tako ce biti...izgleda zauvek.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

krsta63

Aj molim te kazi mi koji je sampionat u okruzenju profesionalan.
Drugo, koja je razlika u ceni slicka i guma sa sarama, slick je skuplji.
SM sampionat su probali da guraju pa nista. U ovom okruzenju bez novca nema novih ucesnika. Pa ni u ovim klasama koje postoje.
Slepi su kod ociju sto ne uvedu klasu za pocetnike, 50 ccm, u kojoj bi se takmicari ucili voznji. To je makar jeftina klasa, u HU kupis DERBI za 300 evra.
Gore pise momak da je problematicno da se dobije licenca, jeste samo ako novac gledas. Tip se uclani u klub, da malo para i evo ga na stazi.Hepening, ni kriv ni duzan, da krivuda gde drugi voze kolko hoces. I niko ga ne izbaci odatle dok sam ne shvati da je opasnost za sve.
Uslovi na stazi... pa za sve su isti, i bela linija, i nestanak struje, i trening od 20 min. E sad, da li je bezbedno... Pitaj Irce dal se oni bune sto voze u tim uslovima. I Cehe.
Najveci problem je organizacija. Zbog pomanjkanja novca, odnosno da bi ostalo tom vise u dzepu cesto na stazi budu samo jedna ambulantna kola. Onaj drugi neka ceka da ga odnesu.
Nepismeni redari.
Za organizaciju si u pravu. Mesto glavnog  se hvataju ljudi koji zele da zarade novac a ne da trose (kao svi trkaci).

ЯЭВОЛУТИОН

Pa ne moze se organizacia zasnivati na dobroj volji.....ima ljudi koji bivozili, ali ih savrseno ne zanima voznja po pisti, a aerodrom ne dozvoljava pravljenje SM staze.....slik polovni je jeftiniji i bolji za stazu od bilo koje nove gume koju mozes da kupis....i onako trojca u sampionatu voze nove gume svaku trku....
Bitno je da su oni sampioni Srbije...imaju pehar u vitrini....mogu zajedno sa Brkicem da prave emisiju....zadnji put kad sam bio hteli su da mi prodaju mlako pivo...a ja bi dao kraljevstvo za hladno.....nigde hladovine a odozgo tuce zvezda.....ne mozes motorom unutra....a to sto su mi predhodne godine ukrali zmigavce na parkingu ispred....
I na kraju vrhunac.....nisu u stanju da organizuju desetak ljudi da snime to drkanje...izvinjavam se trkanje i da se to izmontira da se predstavi kako treba...montaza moze da napravi cudo...pa mozda neke pare i udju u moto sport....sve sitni pilicari...znaju oni da ako udje ozbiljna kinta oni tu nema sta da traze.

samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

krsta63

Pa i prvih tri, cetiri u F1 imajiu najbolje makine i nose pehare i novac kuci. Dok su dosli do tog mesta silne novce su potrosili ili doneli klubovima.
Zalis se na sunce, ko ti je kriv sto nemas kosu. :) I na Grobniku nemas gde da se sakrijes u ladovinu niti mozes da uteras motor na stazu.
Snimaju emisije sa nasih trka, montiraju, pustaju na televiziji. Nego tu sto evra u dzepu novinara cini cudo.
Za SM ako mislis da ima dosta zainteresovanih, pa osnuj sampionat, vec je bilo paralelnih sampionata kod nas.
A sto se guma sa sarama tice, niko ti ne brani da kupis polovne isto kao slajkove

krsta63

I najbitnije, kako objasnjavas da su nasi dobri kad odu sa strane a ovde se voze neke kao bajagi trkice

Aleks Cross

Ko hoce da se bavi moto sportom mora da ispuni jedan jedini uslov, a to je da ima pare na raspolaganju. To jajarenje, licenca kosta, komplikovana ....bla, bla, je za mene sviranje .urcu. Oces da vozis, plati pa klati. Koliko para toliko i muzike. U zivotu nema nista za dj. Kuka tu zbog 80 eurona a oce trke da vozi? Revo ima pravo kad tvrdi da je sve u organizaciji, jer jeste, ali ja dodajem jos jedan bitan aspekt i to sponzore. Jako mali broj ljudi je spreman u tom Serbistanu ( a i ovde isto) da ulozi kintu a da od toga nista nema. Iz licnog iskustva govorim jer sam prosle godine pokusao nesto i tu i ovde da organizujem bez ikakve licne koristi, i shvatio da gomila ljudi koji vole da se kurce sa parama u principu nemaju volje nista da investiraju ako 10 puta vise ne zarade. Pricam o ljudima koje ceo zivot " znam" a ne o nekim debilima koje sam tek "upoznao". Tu u svemu nema mnogo filozofije, to je tako, i to je to, a ako se pozitivno promeni bice super, a ako ne, isti .urac drugo pakovanje. Od kukanja nema nista.

Supermoto ovde polako umire jer je organizacija KATASTROFALNA i svi predlozi koji od strane ljudi dolaze koji taj sport vole se jednostavno ignorisu jer organizatoru ne donose nikakav profit.

Aleks Cross

Zaboravi nesto. Posto ovde u forumu ima par ljudi koji su me okaraktrisli kao nekog ko voli da se svadja, palamudi, sve bolje zna ... itd, znaju me dobro ROFL, ovo sto sam napisao je moje misljenje i iskustvo sa ovom temom. Nista manje i nista vise. Naravno njih pozdravljam. [pecanje] [pecanje]

ЯЭВОЛУТИОН

Ja celog zivota u Srbiji gledam Cada Brkic trke.....napravi se klasa koju mogu da izfinansiraru rojce a ostali je dopunjuju....ako nema para za ravnopravno ucesce u nekoj klasi  kolasa gubi smisao.....nak neki uvoznik organizuje 20 istih motora....neki kup....ali da se ukinu sve ostale klasa.....i lepo platis motor za sezonu...on ceo blombiran...mozes da menjas izduv, vesanje i prenos i mape na ecu i okaci trkacke plastike.....a motori na kolicinu u ceni od 10 000......i to ti bude i kotizacija za sezonu....ne pricam napamet....neke bogate zemlje imaju takve kupove cak mozes da iznajmis motor za trku, ako hoces da probas kako je to voziti trku...naravno kasko osiguran.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

zmiya

Neke bogate zemlje..ovde bre ne mogu da skrpe za gorivo ljudi..tih nekoliko ¹to imaju,oni i voze..kolko njih æe da ima 10 000 za sezonu?
Ne zna¹ pojma,sedi 1..

krsta63

NOVAC je problem i sada kada se voze motori bez tate i mame od tri somica.
Nego, trke su navlaku¹a, veæa od ha¹i¹a, pa veæina iznosi stvari iz kuæe da bi uèestvovali  [samoubistvo]
A tip iz prvog citata, te¹ko da æe ikada da se pojavi na bilo kojoj trci.

Hohštapler

...a ¹ta æe nama nacionalni ¹ampionat? Nemamo NI JEDNU kr¹tenu stazu.. ni ona jadna Yuga nije imala ¹ta da tra¾i u toj prièi a ne Srbija od ¹ake jada stanovnika..
Odakle sponzori, od èega? Kolko se proda novih motora u Srbiji godi¹nje, ko ima interes da sponzori¹e nekog?
Trkati se samo na Balkanskom ¹ampionatu ili voziti trke po Maðarskama i okolini...
Pa u Evropama se vikendom na "Track day" pojavljuju bolje spremljeni motori, u koje se vi¹e novaca ula¾e nego ovde kod nas ¹to se ulo¾i u ma¹inu za trku...
Usmeriti se na manje kategorije, pojeftiniti ih maximalno, skuter trke i sl., privuæi klince, da roditeljima bude pristupaèno, omasoviti, odatle izvuæi talente i njih pomagati...
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

srbac

Meni je najsmesnije kada na trkama voditelj prica,   trku je poveo Cvrele, za njim je Sone, a njega lovi Kule, Mrsi i Pop drze prikljucak...  [rofl] [rofl] [rofl] ....  [doh] [doh] [doh] :violina: :violina: :violina:

ЯЭВОЛУТИОН

Citat: krsta63 poslato 14 Januar, 2014, 21:58
I najbitnije, kako objasnjavas da su nasi dobri kad odu sa strane a ovde se voze neke kao bajagi trkice
Ja se secam jednog jedinog vozaca sa prostora bivse jugoslavije koji je bio dobar.....Ivan Sola.....tu je otprile kraj.
Tizno je da se na wikitiki pediji mogu naci sturi podaci o njemu...

http://img8.imageshack.us/img8/6696/ivansola.jpg
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

krsta63

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 15 Januar, 2014, 17:14
Ma da, svi ostali su pickin dim. Eno ga i Perisic , mrsi tamo muda na svetskom prvenstvu. [dunce]
Citat: Andrej_Hotstepper poslato 15 Januar, 2014, 12:15
...a ¹ta æe nama nacionalni ¹ampionat? Nemamo NI JEDNU kr¹tenu stazu.. ni ona jadna Yuga nije imala ¹ta da tra¾i u toj prièi a ne Srbija od ¹ake jada stanovnika..
Odakle sponzori, od èega? Kolko se proda novih motora u Srbiji godi¹nje, ko ima interes da sponzori¹e nekog?
Trkati se samo na Balkanskom ¹ampionatu ili voziti trke po Maðarskama i okolini...
Pa u Evropama se vikendom na "Track day" pojavljuju bolje spremljeni motori, u koje se vi¹e novaca ula¾e nego ovde kod nas ¹to se ulo¾i u ma¹inu za trku...
Usmeriti se na manje kategorije, pojeftiniti ih maximalno, skuter trke i sl., privuæi klince, da roditeljima bude pristupaèno, omasoviti, odatle izvuæi talente i njih pomagati...
Ovo me podseca na razmisljanje  tupana.... necu da vozim dok ne kupim motor najbolji na svetu. I ide pesice ceo zivot

Sasa_Nis

Irci i Cesi su puni staza kao i mi, pa opet imaju sigurno najvise gledano prvenstvo na svetu. (Kako da covek ne odgleda trku kad mu voze kroz dvoristea). Nekad se vozio Arandjelovac kroz centar grada staza 800m. E da sam duplo mladji ponovi bih to.

ЯЭВОЛУТИОН

sad iz bezbednosnih razloga se vozi izmedju bandera bankina i kanala...kao da toga nema po ulici.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Sasa_Nis

#18
Nije isto. Ako smlatis sebe i regulanog gledaoca trke , to je vas izbor,, a u saobracaju.......Samo jos da dodam da je Sola bio racku na satazi, mlatio ga Habat kao vola, samo sto je Sola vozio za publiku a ne stopericu. Mamolin sindrom, veciti drugi, a publika odusevljena.

krsta63

Citat: Sasa_Nis poslato 15 Januar, 2014, 19:00
Irci i Cesi su puni staza kao i mi, pa opet imaju sigurno najvise gledano prvenstvo na svetu. (Kako da covek ne odgleda trku kad mu voze kroz dvoristea). Nekad se vozio Arandjelovac kroz centar grada staza 800m. E da sam duplo mladji ponovi bih to.
:o O cemu ti to...pa to je opasno....kako ce prima balerine da ucestvuju
http://youtu.be/QWwfcdRH30Q?t=21s