Glavni meni

Honda CB 750 Four-prvi superbajk na svetu

Započeo zmiya, 16 Novembar, 2013, 20:11

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

zmiya

  



  http://imageshack.com/a/img30/2814/2gpu.jpg



Nakon ¹to je osvojila petu uzastopnu  titulu u World Grand Prix Road Racing Series  1966. godine,
Honda je odluèila da se povuèe iz Svetskog Moto GP takmièenja poèetkom sledeæe sezone.
Prema tom saop¹tenju,kompanija se okreæe ka svom osnovnom cilju:razvoju motocikla vrhunskih
performansi za potro¹aèe.To bi postigli primenom tehnologije sa trkaèkih staza.

Honda u tom trenutku izvozi vi¹e od polovine svojih motocikala proizvedenih u Japanu.Kompanija,
medjutim,nije nudila sportski motocikl velike kubika¾e,iako je za njima vladala velika potra¾nja u
razvijenim zemljama kao ¹to su USA.©tavi¹e,prodaja hondinih motocikala u USA je poèela da pada
u 1966. god.Shodno tome,amerièka Honda je tra¾ila razvoj novih proizvoda.

Honda CB450 „The Dream“ je predstavljen 1965. kao motocikl visokih performansi.Dvocilindarski
DOHC agregat stvoren je na zahtev amerièke Honde,koja je ¾elela vi¹u klasu u  odnosu na
prethodnika,model CB77 sa 305 cm3.

1960tih na amerièkom tr¾i¹tu veæih motocikala se prodavalo godi¹nje oko 60 000 jedinica,uglavnom
britanskih proizvodjaèa.CB450 se prodavao relativno dobro ali nije bio najprodavaniji model.Veæina
amerièkih vozaèa je o motociklu sudila po tome koliku maksimalnu brzinu mo¾e da razvije.Takodje su
hteli i veliki obrtni moment,tako da pri ubrzanju ne ¹altaju u ni¾i stepen prenosa.


  http://imageshack.com/a/img17/1336/72ln.jpg
 

Jo¹iro Harada,koji je bio zadu¾en za razvoj projekta CB450,posetio je USA u leto 1967. da posmatra
uticaj CB450 na lokalno tr¾i¹te.Poku¹ao je da objasni osoblju amerièke Honde da objasni da ovaj
motocikl ima bolje performanse od modela Nortona i Trijumfa od 650 cm3.Medjutim,oni nisu videli
svrhu vo¾nje motocikla od 450 cm3.Umesto toga,dr¾ali su se uverenja „veæe je bolje“.

650 cm3 je bila najveæa zapremina koja se u tom trenutku mogla naæi u Japanu,iako su ti modeli
zauzimali samo nekoliko procentnih poena u ukupnom tr¾i¹tu.Harada je stoga odluèio da razvije
veæi model,kao  oèigledno udovoljavanje zahtevima amerièkog tr¾i¹ta.Medjutim,sam zahtev amerièke
Honde  sadr¾an u izjavi„veæe je bolje“njemu je izgledao prilièno nejasan.Samo na osnovu tog saveta
bilo mu je te¹ko da odredi pravu zapreminu motora.

Tada je Harada iz pouzdanih izvora saznao da Trijumf razvija model visokih performansi sa agregatom
od tri cilindra i 750cm3.Uz pomoæ ove vesti,re¹ena je specifikacija agregata.
Do oktobra 1967. nacrt novog hondinog modela velike kubika¾e je definisan:biæe pokretan agregatom
od 750 cm3 koji ima maksimalnu snagu od 67 KS (1 KS vi¹e od Harlej-Dejvidson agregata od 1300 cm3,
koji je imao 66 KS).

Tim od dvadesetak èlanova za razvoj novog modela okupljen je u februaru 1968.Dizajniranje
CB750 FOUR zvanièno je zapoèeto.Hond je veæ bila vodeæi proizvodjaè u industriji motocikala,zahvaljujuæi
popularnosti svog klasiènog modela Super Cub.Uvodjenjem CB750,kompanija planira da postane Svetski
broj jedan u pogledu kvaliteta,kao i obima proizvodnje.


  http://imageshack.com/a/img62/4717/0joo.jpg


Agregat sa 4 cilindra,izduv 4 u 4 kupca na svakom tr¾i¹tu na svetu automatski asocira na vrhunsku Grand
Prix ma¹inu.

Osnovni cilj hondinog razvojnog plana je da napravi motocikl velike autonomije,bezbedan i udoban
pri krstarenju velikim brzinama,i superiorne izlanzne snage.Uspostavljeni su i sledeæi ciljevi za razvoj proizvoda:

1.    Osigurati stabilnost prilikom krstarenja veæim brzinama(izmedju 140 i 160 km/h) na autoputu,
a ipak zadr¾ati okretnost za manevrisanje u saobraæaju.
2.     Obezbediti koèioni sistem koji je pouzdan i otporan na oèekivana èesta usporenja pri velikim brzinama.
3.   Smanjivanje vibrcija i buke u cilju smanjenja zamora vozaèa tokom dugih vo¾nji.Obezbediti idealnu
poziciju za komfornu vo¾nju i pravilno upravljanje komandama.
4.   Osigurati da razni pomoæni uredjaji,kao ¹to su svetla i instrumenti,budu veliki i pouzdani.
5.   Produ¾iti vek trajanja za svaki uredjaj i uveriti se da im je obezbedjeno lako odr¾avanje i servisiranje.
6.   Kreirati originalan dizajn,koji je lak za masovnu proizvodnju,kori¹æenjem novih,
boljih materijala i proizvodne tehnologije.


  http://imageshack.com/a/img541/4002/q794.jpg


Tokom svog putovanja po USA,Harada je posetio autlet moto opreme i delova,gde je zapazio
aftermarket komplet disk koènica.Odmah je posetio Lockhart,kompaniju koja je dizajnirala i proizvela
disk koènice.Nakon ¹to se konsultovao sa osobljem proizvodjaèa o dizajnu proizvoda,Harada je napustio
kompaniju sa kompletom njihovih proizvoda.Potajno se nadao da æe model koji razvijaju imati disk koènice.
Dan otvaranja manifestacije „Tokyo Motor Show“,zakazan za oktobar 1966.,brzo se pribli¾avao.Medjutim,
Harada jo¹ uvek nije mogao da se odluèi.Doneo je dve razlièite specifikacije koèionih sistema Soi¹iru Hondi i
pitao ga za savet.

„Dizajnirali smo dve odvojene specifikacije koèionih sistema.Jedan koristi konvencionalne dobo¹ koènice,
a drugi disk koènice.Sistem sa diskom je tek nedavno razvijen,tako da je neophodno jo¹ dodatnih testiranja.
Ako izaberemo disk koènice,nisam siguran da mo¾emo ispuniti postavljeni rok za zavr¹etak
projekta do iduæeg proleæa.“

Odgvor gospodina Honde je bio jednostavan i direktan: „Pa naravno da æemo morati da koristimo disk koènice.“

CB750Four je bio zvezda Tokijskog salona,dobio je odliène kritike.Medjutim,odmah nakon salona
mnogo sati je utro¹eno na analiziranje postojeæih problema.Pre komercijalnog lansiranja modela,trebalo je
re¹iti postojeæe probleme,medju kojima buku i tro¹enje koèionih ploèica,probleme koji su bili u vezi
sa mehanizmom koèionog diska.Moralo je da se pronadje re¹enje u skladu sa kljuènim ciljem postavljenim
tokom razvoja modela: „postizanje veæe snage uz oèuvanje bezbednosti.“


  http://imageshack.com/a/img826/8352/mish.jpg


Soi¹iro Honda,u svom odgovoru na pitanje in¾enjera,objasnio je ciljeve u razvoju CB750,
u izdanju kompanijskog biltena iz januara 1969.

„Kada sam posetio ©vajcarsku pro¹log juna,policajac na belom policijskom motoru do¹ao je u park
gde smo bili.Dok je silazio sa motocikla,posmatrao sam ga razmi¹ljajuæi kako je mali motocikl koji je vozio.
Bio sam zapanjen kada sam shvatio da je to Trijumf od 750 cm3.Dakle,motor je ustvari bio prilièno veliki
ali izgledao je mali jer je policajac bio dosta krupan(smeh).Znao sam da se na¹i motocikli neæe prodavati
na stranim tr¾i¹tima ako nastavimo da ih pravimo prema na¹im japanskim shvatanjima.To je razlog zbog
koga sam tra¾io da razvijemo veæi model ¹to je pre moguæe.

CB750FOUR je izbaèena na amerièko tr¾i¹te u januaru 1969.Te godine,Honda organizuje prvi sastanak
amerièkih dilera u Las Vegasu,skup svih dilera motocikala iz Severne Amerike.Cilj sastanka je bio da
motivi¹e prodaju,koja je bila slaba jo¹ od 1966. godine.Kao strate¹ki potez pred predstojeæu proleænu
sezonu,sastanku su prisustvovali i predstavnici kompanije iz Japana,ukljuèujuæi i Soi¹ira Hondu lièno.
Vrhunac ovog dogadjaja bio je predstavljanje CB750 i drugih novih modela,kao ¹to su Z50 i SL350.

Maloprodajnu cenu od  1.495 $,najavio je predsednik Amerièke Honde Kihachiro Kawashima na sastanku
u Las Vegasu.Obzirom da su se u tom trenutku u USA  motocikli velike kubika¾e prodavali po ceni
izmedju 2800 $ i 4000 $,svih 2000 dilera ispratilo je tu najavu gromograsnim aplauzom.


  http://imageshack.com/a/img96/4204/h58l.jpg


Honda je ubrzo preplavljena narud¾binama modela CB750,a poèetna proizvodnja od 1500 komada
godi¹nje,postala je cifra proizvedenih na meseènom nivou.Èak ni to nije bilo dovoljno,pa je cifra skoèila
na 3000 komada meseèno.

Saitama i Hamamatsu su dve fabrike izabrane da proizvode CB 750. Amerièka Honda je poslala dva in¾enjera
u Saitama fabriku da se pridru¾i osoblju u seriji testova,tokom kojih æe 300 stavki biti ispitano iz
perspektive korisnika.Honda je imala velika oèekivanja od izvoza CB750,modela koji je strate¹ki va¾an za
poveæanje prodaje ostalih hondinih modela na amerièkom tr¾i¹tu.

Ovo je bio prvi Hondin poku¹aj da na tr¾i¹te izbaci motocikl velike zapremine,pa je bilo te¹ko proceniti
precizno obim prodaje.Iz tog razloga svaka fabrika se odluèila za efikasno kori¹æenje trenutno neaktivnih
pogona,koji se inaèe koriste za druge proizvode.To æe poslu¾iti da se minimiziraju ukupne investicije kompanije.
Modifikacije i remont æe,medjutim biti potrebne pre nego ¹to æe njihova oprema moæi da se
koristi za proizvodnju CB750.

Hondini prethodni modeli koriste dvodelnu presovanu radilicu sa iglièastim le¾ajevima.Medjutim,èetvorocilindrièni
agregat u CB750 koristi klizne le¾ajeve.U pogonu Saitama se javljaju problemi u postavljanju proizvodnih linija,
jer osoblje jednostavno nije imalo iskustva sa tim.Èak su posetili pogon za proizvodnju automobila da bi se
upoznali sa funkcionisanjem proizvodne linije.

Produktivnost na proizvodnoj liniji u poèetku je bila veoma slaba,kao rezultat toga obim proizvodnje nije
prelazio 5 jedinica dnevno.Medjutim,narud¾bine su se gomilale,i kao rezultat toga prvobitna prognoza od 25
jedinica dnevno narasla je na preko 100 jedinica.Uskoro proizvodnja blokova motora  livenjem u pe¹èanim
kalupima,za koje fabrika nije imala namensku ma¹inu,vi¹e nije mogla da zadovolji brzinu potrebnu za masovnu
proizvodnju.Kao odgovor na to,ceo objekat za proizvodnju blokova motora je adaptiran da bi bila postavljena
linija za livenje pod pritiskom.Proizvodna linija je postepeno pobolj¹ana i proizvodnja je poveæana.


  http://imageshack.com/a/img585/3012/xnc4.jpg


Svaki put kada je obim poveæan,dodatni radnici su mobilisani da bi pokrenuli privremenu proizvodnu liniju.
Sve je moralo da se ubrza da bi se proizveo toliki broj motocikala, a istovremeno zadr¾ao prepoznatljiv
hondin kvalitet.Na kraju je proizvodnja ipak prebaèena u fabriku Suzuka u oktobru 1971. kao deo
napora kompanije da udovolji potra¾nji kupaca.

Fabrika Suzuka je tada proizvodila CB500,koristeæi proizvodne linije u svojoj fabrici automobila.
Ipak,bilo je dosta problema sa ovim objektom,uljuèujuæi jako uzak koridor du¾ proizvodne linije koji je ometao
nesmetan protok delova.Uz pretpostavku da æe se dugoroèno proizvoditi model CB750,fabrika je promenilia L
oblik proizvodne linije u pravolinijski.Nova radna mesta na toj liniji su popunjena radnicima iz
hondine fabrike automobila.

Honda CB750 dominira i na moto trkama,na endurance trci 10 h Suzuke nastupa u avgustu odmah
nakon lansiranja ovog modela.Honda dominira na trci, Morio Sumiya i Tetsuya Hishiki zauzimaju prvo
mesto,dok Yoichi Oguma i Minoru Sato prolaze cilj sa manje od sekunde zaostatka..Amerièki veteran Dick Mann
pobedjuje na svom CB750 na AMA Daytona 200-Mile Race u martu,i tom pobedom pridobija hiljade novih kupaca.


  http://imageshack.com/a/img824/71/g61g.jpg


Amerièka glad za velikim motociklima se poveæava i lansiranjem Kawasakija Z1 od 900 cm3 1972. godine.
Primorana da razvije atraktivniji model sa veæim agregatom,Honda pokreæe Gold Wing GL1000 sa 999 cm3.
U poèetku se uvozi iz Japana ali kako je potra¾nja rasla,proizvodnja se prebacuje u hondinu amerièku fabriku.
U maju 1980. prvi GL1000 proizveden u USA je si¹ao sa trake.

Linijski èetvorocilindarski agregat od 736.5 cm3 sa bregastom u glavi koji razvija 67KS pri 8000 o/min,
maksimalna brzina 201 km/h,hidraulièna disk koènica,4 karburatora,hromirani 4u4 izduv,menjaè sa 5 brzina,
elektrièni starter.Ovi podaci vas danas neæe impresionirati. U vreme dvocilindarskih motocikala,dobo¹ koènica,
menjaèa sa 4 brzine,paljenja na kurblu,ovo je bila svemirska tehnologija.Ovaj model je bio toliko impresivan da
je svetska ¹tampa smislila novu kovanicu da ga opi¹e,nazvali su ga superbajk.

ЯЭВОЛУТИОН

Pogresno, pogresno, pogresno.....u vreme kada se pojavilo to japansko cudo, njegova jedina prednost u odnosu na italijansku i englesku konkurenciju, je bilo manje odrzavanje, niza cena i skoro potpuno odsustvo vibracija...i disk kocnice.....tada su BSA, Norton, Triumph, Laverda i Ducati su bili superbajkovi pre toga.
Konji nisu merodavni jer nisu bili realni....Bolje ide engleski motor iz tih godina od 50 konja...jer su konji drugacije mereni i nije meren obrtni momenat.
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

bigbad86


zmiya

Æelava papuèo,mislim da sam te pitao ni¹ta..

ЯЭВОЛУТИОН

aj idi pojedi nesto....sav si mi se usukao, oduvace te vetrovi.....bagrenje je davno polomljeno....kakav si ti skandinavski govnar...
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

zmiya

Lepo se vrati u ¹kolu,nauèi slova pa proèitaj tekst..Lepo pi¹e koje su prednosti i ¹ta je novo..Reci ti meni koje su prednosti britanskih i talijanskih motora u tom trenutku..
I konji se ne raèunaju isto,u engleskoj su veliki konji,a u japanu su mali ljudi,male ma¹ine i mali konji,verovatno poniji..


Hohštapler

Te¹ko je nama klincima koji to nisu pro¾iveli da shvatimo koji je zaprav BUM  napravila Honda...
Èitam ovaj tekst i razmi¹ljam, to bi bilo kao da se danas pojavi neki kinez,  ume¹a se meðu postojeæe velike igraèe  (honda, yamaha, kawa, ducati, bmw ) i krene da prodaje motor sa karbonskim koènicama, motorom  od 200ks, najnamunjenijim ve¹anjem sa elektronikom, pobedi ih sve u svim performansama i onda ka¾e:"Sve to za upola para"

Hebe¹ ga,  meni to iz ove perspektive deluje isto kao da mi sleti svemirski tanjir u dvori¹te... nije bi èudo onda ¹to su bukvalno poèistili  sve druge proizvoðaèe sa tr¾i¹ta, englezi i ¾abari nisu ni slutili ¹ta im se sprema, sedeli su uljuljkani i opijeni sopstvenim slavnim danima, ali realno nisu nikako ni mogli da im pariraju u proizvodnji, kvalitetu i ceni... sad se polako vraæaju po neki u igru i to vi¹e zato ¹to je tr¾i¹te retro i vintage motora u porastu nego ¹to su inovativniji od japanaca. Norton, Triumph, Guzzi...
Motoklasik: Sta da joj objasnjavam, kad ne razume. Ona to broji na komade.

Lazic


juga

Skoro sam bio kod èoveka, dobio na poklon forku u mint stanju, bela sa plavom linijom, htedoh da kupim al neda!!

juga

Citat: Andrej_Hotstepper poslato 18 Novembar, 2013, 01:47
Te¹ko je nama klincima koji to nisu pro¾iveli da shvatimo koji je zaprav BUM  napravila Honda...
Èitam ovaj tekst i razmi¹ljam, to bi bilo kao da se danas pojavi neki kinez,  ume¹a se meðu postojeæe velike igraèe  (honda, yamaha, kawa, ducati, bmw ) i krene da prodaje motor sa karbonskim koènicama, motorom  od 200ks, najnamunjenijim ve¹anjem sa elektronikom, pobedi ih sve u svim performansama i onda ka¾e:"Sve to za upola para"

Hebe¹ ga,  meni to iz ove perspektive deluje isto kao da mi sleti svemirski tanjir u dvori¹te... nije bi èudo onda ¹to su bukvalno poèistili  sve druge proizvoðaèe sa tr¾i¹ta, englezi i ¾abari nisu ni slutili ¹ta im se sprema, sedeli su uljuljkani i opijeni sopstvenim slavnim danima, ali realno nisu nikako ni mogli da im pariraju u proizvodnji, kvalitetu i ceni... sad se polako vraæaju po neki u igru i to vi¹e zato ¹to je tr¾i¹te retro i vintage motora u porastu nego ¹to su inovativniji od japanaca. Norton, Triumph, Guzzi...
Kad malo bolje razmislim, pa japanci nisu ni¹ta novo izmislili, ( ne bukvalno) ali su zato unapredili sve ¹to su mogli , od walkmana do automobila!!!

K0le

A gde to ima da se naðe, da i meni neko pokloni takvo ne¹to  :'(  ne mora u mint stanju , bitno samo da ide, nisam kico¹  ;D
Na nekom skupu sam naleteo na lepu 'cebejku', crvena na radost, blaga prerada u cafe sa nekim poganim topom. Sve ti j..m kako se to dobro èuje  :o


Bare Bone Rides 1979 Honda CB750 Cafe Racer Build (Fired-up and Running)

juga

Pa nema nigde za nas ,al za nekog , vidis ima!

Vlajko

Jednog dana æe i moja da vredi trista milona bitcointa  ;D
Kakve su ti misli takav ti je i ¾ivot...

Svest je trag – Znanje je pomagalo – Ljubav je odgovor

Lazic


Picasoo

Moja lepojka... '75 SOHC 750 F super sport




ЯЭВОЛУТИОН

menjaj boju ko boga te molim.....ova crna je ubi....izglada dronjavo....
samo na dva dana u godini nemas uticaj...na juce i na sutra...probaj danas   064 117 36 11

Lazic


stilgar

kako je to lep motor ko da ga vreme ne dotice :)

metarex

Citat: ЯЭВОЛУТИОН poslato 19 Novembar, 2013, 17:38
menjaj boju ko boga te molim.....ova crna je ubi....izglada dronjavo....

stvarno je boja ubi. izgleda nekako malo... tu samo crvena ili ona njihova nandzarasta ide
Kad treba da budes je..n, opusti se... mozda ti jos i  bude lepo